şükela:  tümü | bugün
 • ölümü hakkında ben çocukken de çok fazla spekülasyonun döndüğü dövüş ustası.

  benden bi kaç yaş büyük amcam bruce lee'nin ölüm sebebini şöyle açıklamıştı: ' adam 3 ay daha yaşasaymış kurşun geçirmez olacakmış, o yüzden onu 3 ay içinde pıçaklamışlar.'
 • küçükken* muhabbeti edilirken, bir tane çok bilmiş 5. sınıf bebesi gelip:

  "lan bilmiyonuz, konuşuyonuz. bilmemkim kalbine ölüm vuruşu yaptı, sonra kalp krizinden öldü",şeklinde ağır bir sıkış yapmıştı bruce lee hakkında. hayır ben de hastalığından öldü filan diyorum*, sonrasında şakşakçılarıyla gülüp dalga geçmişlerdi bizimle. ulan 20 yıl geçti unutmadım o sahneyi. o bebeyi bulsam aynı vuruşu tatbik edicem, o derece kin biriktirmiş zihnimde..
 • namına efsaneler anlatılan usta dövüşçü.

  "karnına bıçak işlemiyormuş 3 ay daha çalışsa mermi de işlemicekmiş" yalanını çıkaran her kimse gelsin bir bira ısmarlayacağım, zira nasıl salladıysa tüm türkiye'yi inandırmış.

  mınçıka ile masa tenisi oynama ve sigara yakma sahneleri gerçekse önümü ilikleyip büyüksün abi demek istiyorum ruhuna.
 • "insanlar bana sürekli olarak sorarlar: bruce gerçekten de o kadar iyi misin ? ben de derim ki: eğer sana gerçekten iyi olduğumu söylersem böbürlendiğimi söylersin. ama sana iyi değilim dersem de yalan söylemiş olurum"
 • bruce lee amerika' ya geldiği sıralarda çinliler, dövüş tekniklerini batılılara öğretmek konusunda çok tutuculardı. çok büyük tepkilere rağmen bruce lee, açtığı spor salonunda herkesi, ayrım göstermeksizin eğitmeye başladı. bunun üzerine rakip spor salonlarından birisinin meydan okumasına karşılık verdi (zaten bu tip meydan okumaları karşılıksız bırakmamasıyla ünlüdür. hatta amerikaya gelmesinin nedeni çinde başının belaya girmesine az kalmış olmasıdır). dövüşte kendini çok güvenmiş fakat maçı zar zor almıştır. bunun üzerine çok yoğun bir çalışma temposuna girmiştir. fiziksel çalışmanın yanında birçok dövüş tekniği kitabını incelemiştir. bu konuda gerçekten çok geniş -eskrimden boksa kadar- bir kütüphanesi vardı. bu çalışmaları sonucunda da jet kun do isimli kendi tekniğini geliştirmiştir. öğrencileri arasında steve mcqueen, kerim abdul jabbar gibi ünlüler de vardır.
 • 33 yaşında ölerek yaşlanmayı da dövmüş büyük usta.
 • bir neslin karate salonlarında heba olmasında büyük katkıları olan üstad. resmen tapardık bu adama. bir ara abartıp evde kendimiz mınçıka(nunçaku) yapacağız diye gezmediğimiz marangoz, koparmadığımız zincir kalmadı. yaptıktan sonra ise sokakta sallaya sallaya gezerdik. hayır bildiğimizden değil. koltukaltlarımızı, apış aralarımızı az kızartmadık mınçıkayla. gerçi keşke şimdiki ergenler de bu tarz şeylere özense ama varsa yoksa internet ve ot.
 • "kolay bir hayat için dua etmeyin, zor olana dayanmaya güç için dua edin." demiş efsane.

  edit: 900. entry'im büyük ustanın ruhuna armağan olsun.
 • "to know oneself is to study oneself in action with another person."

  iste boyle bir felsefesi vardi bruce lee abimizin. aslinda soyadi olan lee bir kore soyadidir, amerikalilarin telefuzunu kolaylastirmasi acisindan lee olmustur. asil soyadi li'dir kendisinin.

  onca senenin birikiminin 33 gibi bir yasta olerek yok olmasi butun dunyaya ve martial arts hayranlarina aci vermistir dogal olarak.

  bir de unlu bruce lee stance'i vardir kendisinin. sag ayak ileride, sol ayak geride, sag kol bacaga dogru sarkmis ve el hafiften iceri kivrilarak kasiklari korumus, sol kol ise kivrilip gogus ve yuzu korur hale gelmis bir pozisyondur bu. cok unludur, ancak bunu kullanarak dovuse baslamak her baba yigidin harci degildir.

  o one inch punch'u nasil yapabilmektedir, halen daha kafamda bir soru isareti olarak varligini surdurmektedir.

  genellikle filmlerinde, kendisinden once dovusen tiplerin dovusleri cok alelade gecer. ansizin bruce lee olaya girdigi zaman, super dovustugu izlenimini verir (zaten super dovusmektedir kendisi ancak yine de bu izlenimi vermek icin kendisinden once mutlaka bodoz herifleri dovustururler hong kong yapimi filmlerinde).

  ozellikle fists of fury filminde "yeminimi bozdum agalar" pozunda olaya dahil oldugunda yaptigi hareketler ile "haasssiikttiiiirrr" dedirtmistir.

  yazdigi kitaplarda, yere dusen rakibin neresine vurulacagina kadar bircok detayi da eklemeyi ihmal etmemistir. ozellikle yine "yere dusmus adam" resminde kasik bolgeleri, show haber kivaminda kocaman kirmizi bir halka icine alinmistir, yazmadan edemeyecegim.

  kendisinin cok cok unlu de bir sozu vardir enter the dragon filminden;

  when the opponent expand, i contract,
  when he contracts, i expand,
  and when there is an opportunity,
  i do not hit--it hits all by itself.

  kisaca bruce lee abimiz yarmistir olayi. cocukken kafayi yedirtmistir, gunumuzde ise cocuklugunu hatirlayan benim gibi insanlarin, ansizin yine bu adamin hastasi halini almamizi saglamistir.
 • "bir budist rahip kadar cok calismalisiniz", "beynini calistir once!" turu olaylarin sadece cinlilerin, diger insanlara uzakdogu dovus sanatlarini ogretmemek ve gozlerini korkutmak maksadi ile uydurmus olduklari mitler olduguna inanan, bunu da acik acik soyleyen, dunyaya uzakdogu dovus sanatlarini sevdirmeye kendisini adamis, sadece filmleri sayesinde un yapmamis, hakikaten de dunyanin gelmis gecmis en iyi yakin dovus ustalarindan biri olmayi basarmis muthis bir insandir.