şükela:  tümü | bugün
 • 2 haziran 1970 tarihinde goodwood pistinde m8d'yi test ederken geçirdiği kazada yaşamını yitirmiş pilot/mühendis/takım sahibi.
 • formula 1'deki ilk yarışını, 1959 amerika gp'sinde 22 yıl 80 günlükken cooper-climax'i ile kazandı. bu zafer onu formula 1 tarihinin en genç yarış kazanan pilotu yaptı. rekoru, 44 yıl sonra 2003 macaristan gp'sinde fernando alonso tarafından kırıldı.
 • sanıldığının aksine ingiliz ya da birleşik krallık'tan bir ülke değil yeni zellanda asıllıdır. pilot, mühendis, takım sahibi özelliklerinin dışında iyi bir tasarımcı olarak da anılmaktadır. ancak ne yazık ki hayatını kaybettiği aracı da kendisi tasarlamıştır. sezon öncesi bazı testlerde ve lansmanlarda görülen mclaren otomobillerinin turuncu olmasının sebebi de bu renk araçla yarışan bruce'a atıfta bulunmaktır.
 • start aldığı 100 formula 1 grand prix'nin sadece 5 tanesinde, kendi hatasıyla ve/veya bir kazaya karışarak yarış dışı kalmış pilot. bu oranın değeri ancak yarıştığı yıllardaki şartlar gözönünde bulundurulduğunda anlaşılabilir.
 • şu anda bruce mclaren fan club türkiye şubesi müdürlüğünü yürütmekte olan insan. bu görevden önce kendisi, blue fan club türkiye şubesi müdürü olarak çalışmaktaydı. ileri gelecekte kendisi silikon vadisinde görmeyi umuyoruz.
 • "life is measured in achievement, not in years alone."
 • tam 40 yıl önce bugün goodwood'da hayatını kaybeden güzel insan. mclaren web sitesinde harika bir içerikle anıyor kendisini: http://mclaren.com/home

  (bkz: #13391672)
 • yıllardır tanıştığımız hoş suser. türkiye'de 3-5 blog varken, onlar da bizimkilerken* http://www.mikakimifan.com/mph altında blogu vardı bu adamın :) o vakitler kendi bloglarımızı kendimiz kodlardık. bugün türkiye'de bu yaştaki* sağlam 10 web geliştiricisini sayın deseler bruce da bu listede olacaktır. *

  sonra yıllar geçti sosyal medya falan sayesinde izi kaybetmedik, irtibatı koparmadık. ilginç programlama dilleri ve teknolojileriyle hobi olarak ilgilenebilen biri. şimdilerde türkiye'nin büyük gazetelerinden birinin it departmanında çalışıyor. işallah en kısa zamanda kendi de severek yapacağı daha güzel bir şirkette iş bulur.

  yalnız "kardeş" "bilader" laflarına epey uyuz olur aman dikkat.
 • bir bilgisayar mühendisi olmasa da açıp scala bakar, linux kernel'i indirir kurcalar. (bkz: bir linus torvalds değil)
 • her ne kadar mclaren formula 1 araçlarının ilk örnekleri (1972'ye kadar olanlar) turuncu olarak bilinse de aslında 1968 yılına kadar formula 1'de turuncu kullanmayan efsane mclaren'in efsane kurucusu. 1966 sezonunda daha önceden yeni zelanda'da yarışırken kullandığı beyaz üzerine yeşil rengi kullanmıştı. 1967'de ise bir sene önce can-am'da kullandığı kan kırmızı rengi kullanmayı uygun gördü. ancak 1967'deki can-am aracını dikkat çekmesi için turuncuya boyamıştı, bu renk kendisine uğurlu gelince 1968'de bu rengi formula 1'e taşımaya karar verdi. her ne kadar bu açık turuncu rengin adına henüz karar verilemese de (bazıları traffic yellow der, bazıları papaya orange) bu rengi bruce mclaren turuncusu olarak tanımlayabiliriz.

  mclaren m1b, kırmızılar içindeki can-am aracı
  http://www.bruce-mclaren.com/…age_homepage_hero.jpg

  kan kırmızısı 1967 model mclaren m5a
  http://mclarenm5a.tripod.com/04588f60.jpg

  turuncuyu ilk kullanan mclaren m6a
  http://farm3.static.flickr.com/…83_febb62f654_o.jpg

  1968 formula 1 sezonunda ortaya çıkan mclaren m7a
  http://farm3.static.flickr.com/…4087_832276c03f.jpg
  http://farm2.static.flickr.com/…3903_27f4763775.jpg
hesabın var mı? giriş yap