271 entry daha
  • brüksel mi brugge mu diye soranlara kesinlikle her ikisi de olarak cevaplayabileceğim soru.

fazlasıyla sürreal iki şehir brüksel ve brugge, rene magritte in de tablolarında yer verdiği bu şehirler gizli köşe başlarında karşınıza çıkan binlerce küçük heykel ile şaşırtırken yağmur altında metroya koşan tipik insanlar sizi o şehirde yıllardır yaşıyormuş absürdlüğüne ulaştırıyor. brugge biraz daha bilinçsiz bir rüya tadında; biraz sonra yağmurun yağacağını bildiğiniz halde şemsiyeyi yanınıza almamak, birazdan kaybolacağınızı bile bile ıssız bir sokağa girmek gibi geliyor bana.

benelux fransa turu içerisinde bence arada sırada uğranılması gereken 10 yerden biri olabilir. eğer sizin de buraya ayıracak zamanınız kısıtlıysa bir paris seyahatine ek bir gün ekleyerek burayı ziyaret edebilirsiniz.

paris ve brugge arası klasik bir orta avrupadan kuzey avrupaya geçiş yolu. yolda çok fazla görülecek bir yer yok. tek başınıza gidiyorsanız bu yolu kesinlikle tavsiye etmem ama yolda sürekli sevişip kavga edeceğiniz bir sevgiliniz var ise kesinlikle deneyin derim. 4 saat civarında eifelden brugge da bir otoparka varabilirsiniz.

daha önce deneyimlememiş arkadaşlar için; otoyollarda kredi kartı kullanılabiliyor. trafik cezaları yüksek değil ama sık sık radarlar olduğundan mümkün olduğunca kurallara riayet etmeniz gerekecek.

daha önce brüksel ve daha kuzeydeki yerleşim yerlerini keşfetmiş arkadaşlar için brugge un mimari ve sosyal yapısı diğer tarihi şehirlerden farklı olmayacaktır. ben biraz daha kendi doğal yapısında kalan şehrin ortasından turist dolu gondolların geçmediği şehirler görmek istiyorum diyenler, antwerp, luxembourg, utrecht, haarlem gibi opsiyonları mutlaka görmeliler. örneğin ben de yeni keşfettiğim cesky krumlov için plan yapmaya başladım. https://i.ytimg.com/…/wqnhoxempp0/maxresdefault.jpg

sonuç olarak, bir çok duyguyu içinde barındıran, yaşam dolu bir şehir brugge. hem bira ile mesanenizi, hem müzik ile kafanızı, hem de aşk ile ruhunuzu doldurup daha sonra da gönül rahatlığıyla işeybilirsiniz efendim.

http://lh4.ggpht.com/…els%255b3%255d.jpg?imgmax=800
  • gezerseniz içinde bol bol kanal kenarında çok eski (örneğin 1766 yılından kalma) ev göreceğiniz belçika'nın geneline göre hareketli şehir.
214 entry daha
hesabın var mı? giriş yap