• oyle bir viski yelpazesi ve felsefeleri var ki hem aninda "bruichladdich içtim" diyebilecek kadar karakterli, hem de "ama diger bruichladdich'lerden çok farkli" diyebilecek kadar kendine has sanat eserleri uretiyorlar. o yagli, kekremsi, dolgun (soguk filtreleme olmadigi belli) karakter her sisede farkli aromalar veriyor.

adamlar hem normal, hem bere (uzun seçli) arpadan malt uretiyor, bunu hem iskoçya'nin geneli hem islay adasina ozel olarak getirip degisik maltlar uretiyor, hem açik havada hem turba yakarak kurutup farkli aromalar elde ediyor, ustelik daha bastan ne deneyeceklerini (deneysellik on planda) tasarladiklari için tek tip distilasyon da yok: kimi maltlari hizli, kimini daha yavas distile ediyorlar. son olarak zibilyon farkli fiçi kullaniyorlar. tum bunlarin sonucunda lojistik açidan (stok, bekletme, single cask veya dogru fiçi kombinasyonunu belirleme,...) masraflari hayli yuksek, o yuzden de viskileri genellikle pahali oluyor. ama diger yandan degiyor diyebiliyorsun: octomore'lar genelde 5 yasinda viskiler ama 15 yillik viskilerden pahali olabiliyor. no age statement viskileri ayni sekilde. ozellikle yas yazilan sisleri ise muadillerinden (laddie 8, 10, 16) net pahali.

tum bunlara ragmen gidip merakla ve sabirsizlikla surekli sitelerine bakiyorsun, yine ne çikarmislar diye. çunku dedikleri gibi: each dram is necessarily unique. octomore'dan octomore'a bile is disinda acayip fark var.

bir de black art'i tadabilsem :)
  • aslinda sunu demek daha dogru olur: bruichladdich isli de issiz de uretim yapiyor. ayrica islay viskileri arasinda bunnahabhain'in yani sira caol ila da (isli serileriyle unlu olmasina ragmen) issiz viski de uretiyolar.

neyse sadede gelelim. alti sirali ozel arpa olan bere barley serisini de tadabildim, gerçekten bu adamlar ham maddeye ozen gosteriyor, hem deneysel hem geleneksel bilgileri olaganustu harmanliyorlar. yoksa sadece 6 yasindaki bir viskinin bu kadar guzel olmasi imkansiz. harikulade is çikariyorlar.

bruichladdich, damak tadiniza uymayan urunlerini bile keyifle içeceginiz bir damitim evi kesinlikle. çunku urunleri çok çok ozel, farkli. bere barley çiçek aromalarinin baskin oldugu, neredeyse yazin ogle sonu aperatif olarak içilebilecek derecede ince ve bir o kadar da dolgun bir viski. guzel tarafi, bir kadehinin bile tek içim sirasinda evrim geçirip once çiçek, daha sonra yesil urunler (ot, çam, elma), ardindan da kirmizi meyve aromalari sunmasi. son olarak vanilyaya, bala donup tatlaniyor.

sanirim 3-4 ayda bir bunlardan ozel bir sise alip buraya entry girmeye devam edecegim. siz siz olun, macallan'a, glenmorangie'ye falan vereceginiz parayi gençtir, yas yazmiyordur demeyip bruichladdich'e yatirmaniz. kesinlikle pismanlik yasamazsiniz ustelik elinizdeki urunun nereden geldigini, nasil uretildigini açikça soyleyen tek damitim evidir (black art serisi hariç, o da bruichladdich'in sirri olsun...)
  • the laddie sixteen dedikleri 16 yillik, issiz viskileri gerçekten guzel. saniyorum ki (hatta eminim ki) bu sisedeki viski 16 yildan da yasli zira hem tadi, kivami hem de bruichladdich'in damitim evi tarihçesi, çikardiklari donemde ellerinde 16 yillik bir distilasyon olma ihtimalini sifira indiriyor. sanirim kapanmadan once distile edilmis yani tahminen en az 18 yillik olmali.

bunun disinda hem hafif deniz esintisi var hem vanilya, bal, karamel gibi aromalar. pina colada kokulari da gelmiyor degil, çok hafif bir çiçek kokusu da var ama agizdaki asiditeye gore bunu hissetmeyebiliyorsunuz. tek eksigi, aromayi açmak için katacaginiz bir veya iki damlacik suyu bile kaldirmamasi, çok bozuyor. oldugu gibi içmeli.
  • eger the glenlivet, talisker falan iyi scotch sayiliyorsa bu arkadasin 10 yillik octomore olani el yapimi zeytinyagi olarak sayilmali. kisa zaman sonra elime kapanmadan onceki doneminden kalma ficilardan yapim bir 28 yillik dna mcmlxxxv olani gecicek. simdiden sifat ariyorum kendisine.
  • morning glory filminde harrison ford 40 yıllık olanını içiyor.
  • unpeated yani isli olmayan serisinden giris yapmayi kararlastirdim, kismetse the laddie sixteen sisesi cumartesi masamda olacak, ben ona bakacagim o bana bakacak, sonra kizgin kumlardan cehennem atesine dalis...

begenirsem port charlotte ve octomore serilerine de para bayilacagim muhtemelen.
  • an itibariyle edinburghda bi barda port charlotte olanini test ettim. sen neymissin be bruichladdich! o kadar yil ictigim single maltlar halt etmis yaninda.
  • kekremsi ama tatli ve limoni koksuyla mest eden; ustune yakici badem aromasiyla damakta kalan..

is kokusu olmadan, amerikan mesesinde saklanmis; organik..
  • on yillik bir ugrasin sonunda bu yilin 11 eylul'unde yeniden acildiktan sonraki ilk on yillik viskisini siselemis ve piyasaya surmustur. boylece genelde eski damitim evinin stoklarini yeni urettikleri genc viskiler ile harmanlayarak hayatta kalma donemleri resmen sona ermistir. bu tarihten itibaren urun yelpazesini daraltarak ama surekli hale getirerek devam edecekler.

http://www.bruichladdich.com/
  • bir single malt viski markası.
hesabın var mı? giriş yap