şükela:  tümü | bugün
  • batılıların şu an geldiği insani noktayı göz önüne getirmesi açısından önemlidir. avrupa'nın yanı başında bir memleketin insanları ise, 1000 yıldır aynı ırkçı/mezhepçi/cihatçı çizgisini bozmuyor. herkese salça olup, kendi içindekiler dahil her kişiye ırkçılık yapıyor. bir de üstüne kendini insancıl/misafirperver/sıcakkanlı falan diye tanımlıyor asfanjf.
  • asıl düşünmemiz gereken konuyu yüzümüze çarpan oluşum. 1950'lerde ülke bu kafadayken şimdi nasıl bu kadar büyük adımlar atmıştır? bu noktaya gelmiştir?
  • mideye yenmiş yumruk etkisi yaratmıştır. ben protesto amaçlı mizansen gibi bir şey bekliyordum brüksel deyince. hani hayvan hakları örgütleri kendilerini kırmızaya boyayıp ölü gibi yatıyor ya. hatta ne güzel gikir dedim. ve görünce dehşete düştüm.
  • 2014 senesinin türkiye'sinde iç anadolu'daki muhafazakar ve kapalı bir şehirde kurulduğu takdirde 50 sene öncesinin belçika'sıyla hemen hemen aynı görüntülere sebep olacak utanç kaynağıdır. geçenlerde kayserili akrabalarının "zenciler pistir. hatta müslüman bile olsalar pislerdir (!)" dediğini anlatan arkadaşımı dehşet içinde dinleyişim aklıma geldi.
  • brüksel'de düzenlenmiş expo '58 kapsamında sergilenmiş bir "kongo köyü" tasviridir. asıl mevzunun ne olduğunu ifade etmek için "etnografik sergi" kelimesi daha uygun kaçacaktır çünkü yapılan şeyin mantığı afrikalı insanların ten renkleri yüzünden hayvan muamelesi görmesi değil, gelişmiş ve şehirleşmiş avrupa'nın hala ilkel sayılabilecek şartlarda hayatlarını sürdüren koloni ülkelerdeki insanların yaşam tarzlarına duydukları merak ve egzotik heyecandır.

"insan hayvanat bahçesi" tabiri belki konsept itibariyle uygundur fakat işin aslını da tam olarak bilmek lazım.

işin yorum kısmına gelirsek elbette o insanların rızaları ile oraya konduklarını ve yaptıkları içten çok da keyif aldıklarını sanmıyorum fakat günümüzün bilinçli ve hassas bakış açısının bir sonucu olarak-biraz da çekilen fotoğrafın açısı sebebiyle-konuya olduğundan daha kötü şekilde bakıldığı kanaatindeyim. en nihayetinde bugün bile sanki çok ilginç bir şeymiş gibi köy konseptli mekanlar yoğun şehir hayatından bunalmış ve özünü arayan insanlara hizmet veriyor ama çalışma şartları başka tabi.
  • zamanında abd'de sigaranın balgam söktürücü olarak eczanelerde satılması, eroin'in bayer etiketiyle "heroin" adı altında sağlık sektöründe, kanserli hastlarda vb. kullanılması, kadınlara abd'de ve avrupanın bazı ülkelerinin türkiye'den geç seçme ve seçilme hakkı tanınması, annette kellerman'ın (ilk kadın yüzücü) 1907'de vücudunu saran bir mayo giydiği için teşhircilikten hapse
    atılması gibi onlarca yakın tarihimizde cereyan eden aptallıkları düşününce çok da şaşırmadığım 'hayvanat' bahçesi!!
  • zencilere maymun demenin ırkçılık sayılmasının sebeplerinden biri olan hayvanat bahçesidir.

http://www.dailymail.co.uk/…n-zoos-early-1900s.html