şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: bruxism)
 • kişi uyku esnasındayken* oluşan çene hareketlerinin neden olduğu dişleri gıcırdatma olayıdır. genelde hasta kişi bu durumun farkında değildir.ve semptomların ortaya cıkması yıllar sürebilir.bruksizmde çene kaslarının aşırı sıkılmalari onlari yorar ve buna bağlı ağrı hissi olusur(özellikle çene eklemi+şakak ve yanak bölgesinde) .bruksizmin görülme nedeni stress,sssdeki bir bozukluk veya dişlerdeki maloklüzyon olabilir.tedavisinde ise kas gevşeticiler ve dişlerin arasına yerleştirerek diş gıcırdatmasını önleyen gece koruyucuları kullanılır.
 • kıl kurdu (bkz: enterobius vermicularis) denen paraziter hastalıkta da görülen diş gıcırdatma durumu
 • dis doktorumun bu rahatsizligi ceken insanlar* icin genelde cocukluk donemi zor gecmis, kendi iclerinde sorunlar yasamis insanlar oldugunu ve bunun bilincaltinin bir cesit disa vurumu olarak yorumladigi hastalik. bu kisim icin akupunktur oneriliyor.

  agrilari boyun, cene eklemleri ve sakaklar dahil sirt kurek kemikleri ve bas arasindaki bolgenin tumunde gorulebiliyor. bunlar icin de cesitli kas gevseticiler ve dis koruyuculari oneriliyor. dislerle beraber yanak iclerini isirmak yada gun icinde de stres halindeyken farkinda olmadan disleri sikmak gorulen diger etkiler. bir baska deyisle tatli uyku sonrasi baslayip butun gun surebilen agrili bir kabus.
 • ayrıca sürekliliği diş eti çekilmesine de yol açan rahatsızlık.
 • ilerlemiş bruksizm'de hasta gün içerisinde de dişlerini gıcırdatır. strese bağlı oluşan bu tip ileri bruksizmde, zararı önlemek için, hastaya gece yatmadan önce kullanması için splint (diş koruyucu plak) veriliyor ve bunun yanı sıra kalıcı stres çözümü için hipnoterapi uygulanıyor. stres terapisinde, strese neden olan etkenler biliniyorsa rahatlamaya yönelik hipnotik induksiyon teknikleri kullanılabiliyor. stres nedenleri belirsizse hastanın hipnoz verimine göre ileri terapi tekniklerine başvurulabiliyor. ayrıca hasta, gece diş gıcırdatmalarının önüne geçmek için, kendi kendine ototelkin uygulayabiliyor.
 • zaman zaman kaybolsa da hep geri dönen hastalık
  kimi zaman yarattığı ağrıya karşın uyandıktan sonra bile devam ediyor insan farketmeden.
 • ilerlemiş halinde gün içinde de dişlerinizi gıcırtadıyorsanız bunun farkına varır varmaz geçici bir çözüm olarak dilinizi ön dişlerinizin arasına koyup dudaklarınızı kapatarak bunu engelleyebilirsiniz. lakin bu seferde dizlerinizi bacaklarınızı titretmeye başlarsınız. illa bir yeriniz oynayacak yani. ayrıca dilinizi dişlerinize sıkıştırdıktan sonra dudaklarınızı kapatmayı unutmayın aksi takdirde dili dışardaki kediler gibi olursunuz. alay ederler kafa bulurlar salak olduğunuz konusunda da dedikodulara mahâl verir. fena bi durumdur. en güzeli bi doktora görünmektir.
 • fuck buddy'de bulunması halinde, sevişme sürecini geceye uzatmadan vakitlice eve dönme hissiyatı yaratan, bir şekilde gece birlikte geçiriliyorsa, çıkardığı ses münasebetiyle uyunamadığından "yastıkla boğma" teknikleri üzerine sabaha kadar düşünmeye neden olan hastalık.