şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir fahişenin anılarını anlatan brezilya yapımı dram filmi.
 • --- spoiler ---

  akrebin tatlı zehri bir telekızın günlüğü adlı kitabın yazarının (filmdeki adı raquel) 17 yaşında são paulo’da başladığı telekızlığı anlatan film, affedersiniz adamın hamına koyuyor. gerçi kızın kötü yola düşmesi biraz tırt sebeple (zengin ailesine isyan eden üvey kız) oluyor, türkiyede olsa kızı pimaşla döverler rahat götüne battığı için ama olsun yine de büyük bir etki yaratıyor film. insan nefret ediyor geneleve gelen adamlardan ve onların tavırlarından. beni en çok koparan sahne, üvey ağabeyinin müşteri kılığında geneleve gelip, üvey kızkardeşinin ağzına sıçması olmuştu “oruzbu, ne istedin de vermedi ailen sana, bir daha bizim karşımıza çıkarsan bacaklarını götüne sokarım” minvalinde bir şeyler diyerek.
  --- spoiler ---
 • brezilyalı aktris deborah secco'nun döktürdüğü fena seksi bir filmdir. sıradan bir telekız kurduğu blog sitesinde müşterilerini puanlar, fenomen olur ve olaylar gelişir.
 • ziyadesiyle vasat bir filmmiş, netflix'te "belgesel mi la bu" diye tıklıyıp sonra da izlediğime pişman olduğum film. cast seçimini kim yaptıysa, başrole bu abla olmamış kesinlikle. hikaye, anlatım, karakterler hepsi çok suni geliyo izlerken. bir de sanki şu "dibe vurunca hayatın anlamını anlayıp bi anda imana gelen esas karakter" olayını çok göstere göstere ve sakil bi şekilde yapmışlar gibi. bir anda hastaneden çıkıyor ve hemen karar veriyor falan. bi anda o kadar ünlüyken, röportajlar faln yapılıyorken o hallere gelmesi de çok saçmaydı. yani öyle çok de şeyapmaya değer bi film değil demeye çalışıyorum kısacası.
 • beklentiye girilerek izlenirse belki yerilmesi normaldir ancak sırf film netflix'te yayınlanmış diye beklentisiz, yani objektif bir şekilde filmi izler ve "belgesel" beklemezseniz, benim hissettiğim şey: kesinlikle boş olmayan filmdir.

  -----------------------spoiler-------------------

  küçükken evlatlık alınan bir kız, kusursuz görünen ancak aşırı sıradan ve sıkıcı olan ailesinden aradığı tatmini bulamaz ve okulda da terbiyesiz bir çocuk yüzünden adı çıktıktan sonra burasına kadar gelip, evi terk etmeye karar verir.

  eskort olarak müşteri başına 40$'a girdiği evde işi öğrenmeye başlar ve o kadar meşhur olur ki, kendi evine çıktığında saati 300$'a çalışmaya başlayan, müşterilerini internet üzerindeki sitesinden ve viral bir şekilde toplayan bir internet fenomeni haline gelir. sonra da dibe batmaya başlayıp da dibi boyladıktan sonra arkadaşın da dediği gibi, her karanlıktan sonra aklı salim her insanda peydah olabileceği gibi bu kadına da olması gereken bir aydınlanma gelir ve kendine ders edindiği felsefesini kitap haline getirip muhtemelen bundan sonraki gelirini de bu kitaptan kazanarak, eski müşterisiyle de birlikte yaşayarak mutlu mesut devam eder.

  filmde der ki: sahip olduğum ailemden çok sahip olmayı düşlediğim ailemi özlüyorum. yanlışlar yaptım ve bu da bana kendimi kendim olduğum için sevmeyi öğretti. bugüne kadar yaşadığım tecrübeleri yaşamasaydım eğer bruna olamazdım, raquel bu sınavı geçememişti, bruna geçebildi. ve bu hayatı tekrar yaşamam gerekseydi, aynı şekilde yeniden yaşardım dedi. -the end-