• türkiye ile vizeleri kaldırmış olan ülke. ulan olaya bak birader ya bi de utanmadan vize uyguluyomuş bunlar. ama bizim sınırlar maaşallah yol geçen hanı gibi, dinlenme tesislerinden farkı yok.
  • yaşadıkları son vukuattan sonra olimpiyat komitesi başkanlığını yıldırım demirören ya da sinan engin'in yaptığından şüphelendiğim ülkedir
  • sultanının altın kaplama uçakla gezdiği ülke. bizim cem yılmaz da zenginlik esprisi yapıyorum zannetsin "normal çekirdek değil, altın kaplama, ahah" diyerek. brunei sultanı bu espriyi duysaydı gerçekten gülerdi, haklı bir sebebe dayanarak.
  • bu ülkeyle vizelerin kalkması bana gerçekten de biraz nefes aldırdı. bitmek bilmeyen can sıkıntım yüzünden arada bir "başım alıp nere gidem??" diye türkü çığırıyorum, hem de hiç tarzım olmamasına rağmen. brunei aradığım ülke olabilir... gerçi tereddütlerim var, ülkenin alt tarafı komple petrol da üst taraf beni endişelendiriyor. üst taraf yağmur ormanları ve sultanın arabaları için yaptırdığı kapalı otoparktan oluşuyor olmalı. başka bir şey de yoktur, arabalar anca sığıyordur çünkü. kendimi kaçırıp ormana götürme ihtimali üzerinde biraz daha düşünmeliyim sevgili brunei halkı, şu an net bir şey söyleyemeyeceğim.
  • halkının %95'nin petrol zengini olduğu ülke. nereden mi biliyorum. yılllar önce facebook'tan bruneili bi kadın ile tanışmıştım. ben 19, 20 yaşında falandım, kadın 45 yaşında evli, japon ve zenciydi. kadın petrol havuzunda yüzüyor, beş çayında petrollü kurabiye yiyordu adeta petrol kraliçesiydi. muhabbetimiz ilerledi, seviyeyi iyice düşürdük. artık kadının fotoğraflarının altına burcucum çok güzel çıkmışsın canım yorumları yapıyordum. o da beni ülkesine davet ediyordu. neredeymiş bu ülke diye google earth'ten baktım. ulan göt kadar ülke bu kadın benimle taşşak mı geçiyor, dedim. ülkeyi bilen bi ben bi de oranın halkı. halkı diyorum, ama üç kişiler. bi kral bi piremses bi tane de velet var. ebesinin zikindeki petrol içilen krallığa davet ediliyorum. götümü kaldırıp bakkala gitmem, ama pirensese " tamam gelirim.", diyorum. yemin ediyorum mars'a gitmek daha kolaydır sonuçta herkesin bildiği bi yer, nerede olduğu belli. sırf piremsese söz verdim diye petrol diyarına gidiyorum. şu an kuyuya indim altın kaseden petrol içiyoruz, demeyi çok isterdim ama zenci, japon kadın böbreği çalacak diye korktum. başımı kesip petrol kuyusuna attığı rüyalardan hiç bahsetmek bile istemiyorum. bu korkularla daha fazla yaşayamam diyerek kadını facebook'tan sildim.

arkadaşlar petrol vardı ama ben içmedim.
  • alkol ve sigaranın ülkede satışı yasaktır, havaalanından geçirmek içinde gümrük adı altında yüksek miktarda para ödüyorsunuz . (bir karton sigara elli brunei doları)

sahillerinde 'timsah tehlikesi vardır girmeyin' uyarısı sizi ürkütebilir, ki ürkütsünde.

şeriat ile yönetilmektedir, yalnız kimsenin etlisine sütlüsüne karışılmaz, insanlar gayet sakindir, trafikte biri 15 dakika gitmese adam öldü mü diye bile inip bakmaz, beklerler.
    birbirini sollayan (trafik ters taraftan aktığı için sağlayan) görmeniz imkansıza yakındır.

sıcaklık sabah-akşam 30 derece civarındadır, ama yağmur yağdımı felaket yağar, araba yıkamada kullanılan tazyikli hortumlar gibi mübarek yağdırır, altında duramazsın.

özetle, işiniz yoksa gidilmemesi gereken bir ülkedir.
  • tek gelirleri petrol ve doğalgaz v.s. olduğu için 15-20 sene sonra tükeneceği söylenen bu ürünlerin yerine alternatif arayışına girmiş küçük ülke. bütün ürünlerini neredeyse ithal ediyorlar. acilen üretime geçmeleri gerekiyor. ülkenin tüm zenginliği sultan ve ailesine ait. 400 bine yakın nüfuslu ve topraklarının çoğu yağmur ormanlarıyla kaplı. bir kaç saat içinde gezilecek yerler görülebilir. konuşulan dil malayca, ingilizce, çince. para birimi bruney doları.
  • "iyi ki vizeler kalktı da adını duyduk" diye düşündüren ülkemsi.
    400.000 kadarmış lan nüfusu. bi haftasonu hepsi ülkemize misafirliğe gelse olur.
  • halkinin tek gorevi, prensinin en zengin insanlar listesine girmesini saglamak olan ulke.
  • baskenti 17 harfle dunyanın en uzun isimli baskentidir. bandar seri begawan
hesabın var mı? giriş yap