şükela:  tümü | bugün
 • bir italyan filminde gordugumde "ya bu eternity and a day'deki amca degil mi" diye uzun sure celiskide kaldigim aktor. karakter oyuncusu guzel bir abimizmis, ogrendik izleye izleye...
 • der untergang filminde adolf hitler'i canlandiran isvicreli aktör. sunu söylemeli ki, propaganda filmleri disinda hitler'in konusmasinin duyuldugu tek bir kayit varmis ve bruno bu birkac dakikalik kaydi dinleyerek ve etüd ederek hitler'in avustruya sivesini ve bozuk konusmasini kapmis.
 • der untergangadlı filmde şu ana kadar seyrettiğim en iyi performanslardan birini sergilemiş isviçre doğumlu aktör. hitler'e fiziksel olarak şaşırtıcı benzerliğinin yanı sıra, adıgeçenin hem otoriter hem yıkılmış, hem kibar hem kaba vb gibi zıt yönlerini ikna edici oyunculuğu ile kusursuz bir şekilde perform etmiştir. özellikle himmler'in ihanetini öğrendiği sahnedeki oyunculuğu ders gibidir. önünde saygıyla eğiliyoruz.
 • der untergang ile muhtesem bir oyuncu oldugu gercegini dosta dusmana gostermis, ismi pek cok insanin zihninde coktan hak ettigi yerine kavusmustur.
 • hitler'e sampati duymama sebep olduğu için kızgınlıkla karışık bir saygınlığı vardır gözümde. zihnimde hitler kelimesinin yankısı kendisi sayesinde zaman-mekan ikileminin manasını aşındırmıştır. ne zaman ve hangi mekanda hitler dense, bundan böyle aklıma oyunculuğu gelecektir.psikoloji ilmine pandik atma gereğini hiç duymadan bruno ganz'ın yaratmış olduğu hitler imgeleminde boğulmama sebep bu adama hayran olmaktan başka çarem kalmıyor.

  bir eli durmadan titriyor ve ayağa kalkıp yürüdüğünde dağılmış saçlarını düzeltiyor...
 • der untergang'daki muhteşem performansı; sonsuzluk ve bir gün'deki unutulmaz oyunculuğu bir yana; kendisi damiel'dir ve bu rolün üstüne her rolünde kendini aşsa da berlin üzerinde dolanan bir melek olarak hatırlanacaktır. kendisi vitus'da şeker dede rolünü canlandırırken, heyecanla uçak simülasyonları kullanırken bile akla berlin üzerinde gökyüzü'nden bir sahne düşecektir. hayranlık duyduğum, ve hatta berlin üzerinde gökyüzü'nü her izlediğimde aşık olduğum yegane aktörlerdendir. 2008'de de kendisini bir kaç filmde izlemek nasip olacaktır sinema izleyicilerine...
 • muhtemelen gelmiş geçmiş en iyi hitler canlandırmasını gerçekleştirmiştir. bunda fiziksel benzerliğinin payı olsa da, ganz'ın sizi o sığınaktaki dar odalara sokan muhteşem oyunculuğunun yeri büyüktür.
 • yıllar yıllar önce dvd'sini kiraladığım(o zamanlar öyle gençler) der untergang filmindeki oyunculuğuna hayran kalıp resmen dvd'yi geri götürmeyerek koleksiyonuma eklemek için üstüne yatmıştım. onlar da gözden mi kaçırdı noldu herhalde "huoop bilaa bizim dvd nerde" falan dememişlerdi.

  bunu şimdi itiraf ediyorum, dvdci mahmut abi senden özür dilerim; her şey sanat içindi beni affet =(

  edit: her şey sanat için platformunun desteğine teşekkürler...
 • imdb'ye göre 1993 yılında oscar schindler rolünü reddetmiştir.

  (bkz: schindler's list)