şükela:  tümü | bugün
  • enfes bir anı tazeleme. çok keyifli.
  • (bkz: ıdkfa)
  • müthiş bir doom modu. silahlardan grafiklere her şeyi değiştiriyor. zorluk artmış. patlamalar, çatışmalar gümbür gümbür. düşmanlar için yeni ölüm animasyonları gelmiş, kan ve vahşetin dozu artmış.

operation inhuman ile birlikte yüklendiğinde doom'u bambaşka bir oyuna çeviriyor. kesinlikle denenmesi lazım.
  • 20. versiyonunun tanıtım videosu şuradan izlenebilen şukela doom modu:
    https://www.youtube.com/watch?v=oszylisaskc
  • "hell on earth: starter pack" adi altinda bir 32'lik map pack'i olan doom modudur.

level'lar'i brutal doom icin ozel olarak tasarlanmistir. bu da demek oluyor ki "o kan akacak" azizim. ozellikle boss fight'lari epey tatmin edici ve son birkac hell level'inin atmosferi gayet yerinde.

download
  • "brutal doom: black edition" adi altinda bir mod daha mevcut. anladigim kadariyla bunun olayi da birazcik daha zor olmasi.

download

black edition iyi guzel eglenceli, herhangi bir doom modundan bekleyebileceginiz uzere zilyon tane customization iceriyor. fakat benim isik tutmak (ya da tutmamak mi desek) istedigim nokta, sector brightness setting'i degistirerek doom 3'e benzer bir atmosfer olusturabiliyorsunuz, ornekte goruldugu gibi.

biraz daha vakit gecirip kurdugum setup sayesinde isiklar kapali / headphone kombinasyonu ile etkileyici bir deneyim edebildim. aslinda pek doom 3'un kendisi gibi olmadi ama, orijinal doom sinirlari icerisinde herhalde 3. oyuna en cok yaklasabilecek setup budur diye tahmin ediyorum.

efendiler, yapmaniz gerekenleri siraliyorum:
    - doom2 wad'iniz olcak (yoksa zaten bu yaziyi okuyarak ne yapmak, nereye varmak istemektesiniz?)
    - yukaridaki linkten black edition'i indirip kuruyorsunuz (sitesinde installation adimlari mevcut)
    - suradan "hell awakened" isimli megawad'i ediniyoruz. wad yaraticisinin inspiration'lari arasinda doom64 ve doom 3 bulunmasinin dikkatinizi
    cekmesinden sonra
    - suradan da guzel bir arkaplan muzigi ediniyorsunuz. takdir edersiniz ki midi gitar sololari, korku atmosferini desteklemiyor pek.
    - oyunun icinde black edition options'dan "sector brightness setting"'i "dim" yapiyorsunuz. digerlerini de deneyin, ama benim zevkime gore biraz fazla karanlik oluyordu, belki size cekici gelir.
    - screensize'i 12 yapiyorsunuz. health/armor/ammo gozukmeyecek. merak etmeyin, health azalinca anlayacaksiniz azaldigini.
    - crosshair'i kapatiyorsunuz.
    - standart difficulty'den (bastan 3. olmasi lazim) basliyorsunuz. fakat zorlanirsaniz bunu dusurmekte elinizi korkak alistirmayin, zira megawad'in kendisi zaten cok zor, ustune bir de brutal doom ile iyice zor oluyor. deneyimi baltalamasin da, birakin kolay olsun.

doom visions adli bir youtube kanalindan da bu ve daha pek cok cesitli modlara dair oynanis video'lari bulabilirsiniz.