şükela:  tümü | bugün
 • bu mimari akımda genel olarak ilham alınan şey betonun soğukluğu ve ondan gelen estetiktir. 50'li ve 70' li yılların sonuna kadar popüler olan bu akım pek çok tanınan eserler bırakmıştır. bana kalırsa bunların içine kesinlikle heykelleri de katmak gerekir. bu heykeller brutalist mimariyi en güzel şekilde çok net olarak önümüze sunarlar. bu mimari akım genel olarak sovyet ülkeleri ve eski yugoslavya ülkelerinde pek çok kere karşımıza çıkar. kendi kanaatimce sırp mimar olan (bkz: bogdan bogdanovic) brutalist mimari akımın en iyi yugoslav temsilcilerindendir. etnik olarak sırp olması ama partizan ve tito yoldaşı olması hasebiyle eserleri şu anda bile birçok kişi tarafından tanınır. brutalist mimari karıştırılan bir kavramdır köken olarak ''brut'' fransızca beton kalıbından gelmektedir. tahmin ettiğiniz üzere ingilizce köken olan vahşilikle bir alakası yoktur. bu akım aslında ingiltere'de doğmuştur ve bir dönem banliyölerde cok hızlı bir yükselişe geçmiştir bunun temel sebebi malzemenin cok ucuz olmasıdır. beton çeliğe ve cama göre ucuz bir malzemedir. güzel ve kaliteli bir tasarım yapacağım diye göt yırtmaya gerek yoktur. brutalist yapıları yıkmak ve değiştirmek zordur. hülasa:

  bosna savaşında cephede olan bir hocam sarajevo'da bulunan (bkz: rtv building)

  'den bahsetmişti. bu bina bir televizyon binası ve bombalandığını (bkz: ap)'den öğreniyor. bina deli gibi sağlam. adamlar canlı yayın yaparken ap'den aldığımız bilgilere göre şu andan binamız sırp güçleri tarafından yoğun bir ateş altında diye sunuş yapılıyor. bu arada bunu anlatan hocam savaş sırasında okula devam edip cepheye de katılarak okulunu 7 yılda bitirmiş. hocam okul uzuyor askere tecil hakkım kalmadı diye yanına gidince size götüyle gülüyor. neyse konu uzadı.

  bu mimari akımda bazen çok şekilci bir simetri görürüz bazen de tam tersine asimetrik yaklaşımlar ve cam ile harmanlanlanmış eserler karşımıza çıkar. bunu sebebi mimari yaklaşımların iç içe geçmesinden ve farklı yorumlanmasındandır. modernizmin farklı bir yorumudur ama dışarıda bir iskelet ve destek bulunmamasından yüzeyin renklerin dağılımından hemen bu mimari eserler kendini belli eder. bu mimari akımın temel ideolojisi herkes için görülebilir ve ulaşılabilir olmaktır. katı, keskin kale gibi yapılar ortaya konmuştur ekseri olarak.

  turkiye'de 80'lerden sonra yapılan bazı belediye binaları bu akımdan ilham almışlardır ama sonrasında dönüşüme uğramışlardır. ornek vermek gerekirse eski diyarbakır büyükşehir belediye binası. buna ek olarak istanbul merter tarafında e-5 yolu üzerinde toya plaza bu akımdan etkilenmiştir. metrobüsle geçerken görebilirsiniz. bunun dışında tbmm kamu işleri binası, tbmm parlamento camisi, odtü de bulunan fen edb. fak. bunlara örnek olabilir.

  türk brutalist örnekler vermiş mimarlar: (bkz: behruz çinici) (bkz: cengiz bektaş) (bkz: günay çilingiroğlu) (bkz: cengiz tunca)(bkz: doğan tekeli) (bkz: metin hepgüler) (bkz: sami sisa) (bkz: altuğ çinici) (bkz: can çinici)

  gelelim en sevdiğim yere yani yugoslavya'ya (ulan kendi ülkem olsa bu kadar duygulanmazdım). aşağıda vereceğim isimlerin yanına muhtelif yapıları da eklemeye çalıştım. ama bazı mimarların eserlerine ulaşmak zor. bunlar da genellikle konut örnekleri vermiş mimarlar. temel sebebi ise o dönem yugoslavya coğafyasında devlet bir şekilde halkına barınma sağlıyordu. bunlar devlet projeleri ile kaliteli mimarlar aracılığı ile yürütülüyordu. (bkz: juraj neidhardt) (bkz: vjenceslav richter) (bkz: edvard ravnikar) (bkz: milica šteric) (bkz: svetlana kana radevic) (bkz: darko marusic) (bkz: milan miodragovic) gibi isimler sayılabilir. tabi bu mimarlara ek olarak en önemli olan şahsiyet (bkz: bogdan bogdanovic)'tir. aşağıda sayılacak yapılar onun tarafından tasarlanmıştır.
  (bkz: rtv building) (bkz: partisan cemetery) (bkz: alipashino polje residendal implements) (bkz: spomenik) (bkz: skenderija stadium) (bkz: novi beograd 23)

  yugoslavya coğrafyasında inşa edilmiş bazı yapılar ve mimarları
  (bkz: ljiljana bakic) / (bkz: dragoljub bakic): aleksandar nikolic hall sırbistan- beldrad
  (bkz: mihajlo mitrovic) /genex tower sırbistan- beldrad
  (bkz: marko mušic): ss. cyril and methodius university of skopje /üsküp makedonya
  (bkz: marko mušic): kolašin memorial center kolašin karadağ
  (bkz: krsto todorovski): skopje state hydrometeorological ınstitute /üsküp makedonya
  (bkz: janko konstantinov): post office and telecommunications center /üsküp makedonya
  (bkz: zvonimir vrkljan): church of the holy heart of jesus /podgorica karadağ
  (bkz: svetlana radevic): podgorica hotel /podgorica karadağ
  (bkz: marko mušic): kolashin memorial center /kolashin karadağ
  (bkz: ante pelyaga): shopping mall razvitak / mostar bosna hersek

  not: türkiye'de bildiğiniz brutalist eserler var ise mesaj olarak haberdar ederseniz sevinirim.
 • (bkz: brutalizm)
 • sözlükte nasıl daha önce değinilmemiş de benim gibi mimar olmayan birine düştü hayret.

  genelde "ama neden??" dedirten örneklere sahip enteresan mimari akım. insan* çoğunun gerçek olduğuna ve hala var olduklarına inanamıyor.

  şuradan görülebilir
  https://goo.gl/zrvhpy

  en acayip örnekleri de sovyetlerden çıkmış
  http://www.dailymail.co.uk/…nfall-soviet-union.html
  https://forums.spacebattles.com/…chitecture.338205/

  hele hele şu çok acayip
  http://i.hizliresim.com/z9zrgg.png
  https://en.wikipedia.org/wiki/ninth_fort
  böyle hapishane yapmak neyin kafasıdır
 • türkiye'de ve özellikle eskişehir'de örneği olup olmadığını merak ettiğim, şimdilik sadece instagramdan bakmakla yetindiğim mimari türü.
 • (bkz: perpa)