şükela:  tümü | bugün
  • bir filozofun itirafları isimli kitabın yazarı. felsefeye gönül vermiş, değerli kitaplar yazmış değerli kişi.
  • konuyu aciklamak icin cagirdigi konuklarinin soylediklerini **aciklayarak gonullerde taht kurmus, koltuk sahibi bir host, bir mp.
  • bu amcamın filozoflarla filozofları anlattığı videoları youtube'da 100'lük bir playlist altına toplanmış. arka arkada dinledikçe etrafta filozof görmeye başlayabilirsiniz. mesela ben aristoteles'le öğle yemeği yedim.
  • her programda bir filozofu veya bir dusunce akimini ele alan videolara buradan ulasilabilir. ingilizce altyazilari mevcut ancak turkce altyazililari var mi bilmiyorum.

programlarin 1987 yilinda yapildiklari ve insanlari felsefeyle ilgilenmeye ozendirecek sekilde duzenlendikleri dusunulurse, aradan gecen otuz yilda medyanin ne derece yozlastigi da izlenebilir.
  • televizyonda yaptığı programların içeriğini yayın süreci sona ermeden derleyip toparlayarak büyük filozoflar başlıklı bir kitaba dönüştürmüştür. tam adıyla "the great philosophers: an introduction to western philosophy". kitabı ahmet cevizci türkçeye çevirdi, paradigma yayınları 2000'de bastı. çevirisine pek ısınamadım ama kılavuz niteliğinde bir kitap olduğu için, türkçede yayımlanmış olması önemli.

----------------
    bu kitap, bbc tarafından ilk kez 1987 yılında yayınlanmış olan bir televizyon dizisine dayanmaktadır. o yalnızca programların kopya ya da metinlerinden meydana gelmez; programa katkı yapan tartışmacılar ve ben işe bu metinlerle başladık, fakat daha sonra, onları ilk müsveddelerden epeyce bağımsız bir biçimde yeniden ele aldık. benim editör olarak tekrar tekrar ifade ettiğim husus, bu kitabın televizyon programlarından bağımsız olarak kendine ait bir hayatı olacağı ve dolayısıyla, bizim, kendimizi ekranda söylenmiş olanlarla hiç sınırlamadan, onu kendi içinde olabildiğince iyi bir eser haline getirme gibi bir görevimiz bulunduğuydu. televizyondaki tartışmalara katkı yapanlar bu sürece, ayrıntılı süslemeden radikal bir tarzda yeniden inşaya kadar her düzeyde katıldılar ve dolayısıyla katkılarını bir şekilde hep sürdürdüler.
    ----------------

unutmuşum: bir de mete tunçay'ın çevirdiği "karl popper'ın bilim felsefesi ve siyaset kuramı" kitabı var türkçede.