şükela:  tümü | bugün soru sor
 • robert bosch gmbh stuttgart ile siemens ag munich’in ortak girişimiyle 1967’de kurulan avrupa’nın birinci, dünyanınsa üçüncü büyük ev aletleri şirketidir.
  bosch,siemens,profilo ve gaggenau markalarını icerir.
  çerkezköy’de üretim yapan üç fabrikası bsh grubu’nun en büyük üretim merkezidir.
 • stajyerlerine gerekli değeri vermeyen ve insan kaynakları tarafından stajyerlere çocuk muamelesi yapılan şirket. kanıtı da 'amirlerinizin sözünü dinleyin', 'her dediklerini yapın', 'internete girmeyin', '1 dakika bile geç kalmayın' gibi sözlerin, stajın ilk gününde size defalarca tekrar edilmesi.
  ayrıca türkiye'deki fabrikası çerkezköyde olduğu için, çalışmak veya staj yapmak için buraya gitmeye karar vermeden önce ilk olarak karar verilmesi gereken konu şirketin kalitesinden ziyade konumudur.
 • çerkezköy'deki fabrikaları yaklaşık 450.000 m2 alan üzerinde dağılmış ve soğutucu, çamaşır makinesi, fırın, plastik fabrikalarının yanı sıra yönetim binaları, lojmanları, sosyal tesisleri, çalışanları ile adeta bir kasaba görünümde olan şirkettir..
  şayet stajyer olarak burada bulunuyorsanız ilk olarak kendinizi şanslı hissedin.çünkü bsh,insanı büyüleyecek kadar büyük bir firmadır ve hayatınızda belki bir daha görme fırsatı bulamayabileceğiniz şeyleri size burada göstereceklerdir.öncelikle ulaşım diyelim;
  ulaşım bakımından çerkezköy'deki üretim tesisleri sorunsuzdur.zira fabrikanın içerisinde küçük çapta bir otogar mevcut.çorlu-saray-vize-istanbul(mecidiyeköy-taksim) gibi yerlere yaklaşık 20-30 adet otobüs kalkar.
  yeme içme:şirketin yemekleri gayet lezizdir.hemen hemen her gün en az bir çeşit et yemeği çıkar ve açık büfedir.kantin orduevi kantininden farksızdır..
  şirket stajyerlerini kasmaz,oraya girme,buraya gelme,buraya dokunma demez.diyen kişiler istisnadır.tesise ilk girdiğiniz zaman fabrikaların çamaşır makinası,bulaşık makinası diye değil de fık,fıw,a-cool şeklinde kısaltmalarla isimlendirildiğini göreceksiniz.fabrikaların girişlerinde gördüğünüz üç harfli kısaltmalar şunlardır; fiw *, fık *, fıh *, fıg *, a-cool *
 • saat 14:00 civari muhteşem kahve kokabilen ve bu suretle insana keyif verebilen tek işyeri
 • bosch ve siemens ev aletleri grubu dünyanın üçüncü büyük beyaz eşya üreticisidir.

  14 markasıyla, dünyanın dört bir yanında toplam 43 fabrikada üretim yapan bsh grubu’nun en büyük üretim merkezi, türkiye'de bulunan çerkezköy fabrikalarıdır. 2007 yılında satışları 8.8 milyar euro'ya ulaşan bsh grubu, avrupa beyaz eşya sektöründeki liderliğini bir kez daha pekiştirmiştir.

  bsh ev aletleri sanayi ve ticaret a.ş. ana markaları bosch ve siemens, özel markası gaggenau ve yerel markası profilo ile türkiye beyaz eşya sektörünün lider şirketlerinden biridir. % 25 pazar payını elinde bulunduran bsh, sektörün ikinci büyük şirketi konumundadır.

  satışlarını ve yatırımlarını hızla artıran bsh, bugün türkiye'de faaliyet gösteren 7. en büyük yabancı sermayeli şirkettir. dört fabrikasında toplam 3.5 milyon birimin üzerinde kapasiteyle buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi üretimi yapan şirket, ürünlerinin yarıdan fazlasını başta avrupa, kuzey amerika, avustralya ve afrika olmak üzere dünya pazarlarına ihraç etmektedir. son on yıldaki başarılarının verdiği güvenle türkiye'deki yatırımlarını yaklaşık yarım milyar euro seviyesine yükselten bsh, türkiye büyük beyaz eşya sektörünün en büyük yabancı yatırımlı şirketidir.

  ülke çapında yaklaşık 4000 bayiden oluşan güçlü bir dağıtım ağına sahip olan şirket, bosch, siemens ve profilo bayilerinin 2000 kadarını exclusive bayi statüsünde tutmaktadır. bsh, ürünlerinin azerbaycan, kazakistan, özbekistan, gürcistan, türkmenistan, ermenistan, kırgızistan, tacikistan, kktc ve irak gibi gelişmekte olan pazarlara dağıtımını türkiye'den ve almati'deki bsh temsilci ofisinden gerçekleştirmektedir.

  beyaz eşya sektörünün en iyi servis sağlayıcısı seçilen bsh, satış sonrası servis hizmetleriyle müşterilerine destek vermektedir.

  bsh ürün portföyü fırın, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, kurutucu, buzdolabı, derin dondurucu, klima, ütü, elektrikli süpürge, mutfak robotu, ev konfor ürünleri ve elektronik cihazlar gibi küçük ve büyük ev aletlerinden oluşur.

  kaynak: bsh
 • fabrikası çerkezköy-velimeşe arasına kaynak yapacak şekilde inşa edilmiş bir demiryoluna bile sahiptir. istasyona 2-3 kilometre ötede 100lerce fabrikalık organize sanayi bölgesinde bi bunların aklına gelmiş (ya da crown haklıysa "gücü yetmiş".) demiryolunu böyle kullanmak. takdir ediyorum.
 • birinci whirlpool ve ikinci electrolux'ten sonraki üçüncü büyük beyaz eşya üreticisi
 • ana markaları bosch ve siemens'tir. bu iki şirketin %50 ortaklığıyla kurulmuştur. yerel marka olarak profilo'yu satın almışlardır. özel marka olarak gaggenau'ya sahiptirler.

  her bir markanın müşteri profili farklıdır. en alt sınıf olarak profilo gösterilebilir. bunu sırasıyla bosch ve siemens takip eder. gaggenau ise tamamen yüksek düzeyde gelir seviyesine sahip müşterilere yöneliktir. whirlpool gibi.

  ülkemizde koç grubu'ndan sonra gelirler (vestel'in adı bile geçmedi farkındaysan). neden acaba? dünya genelinde ise beyaz eşyada ilk sırada whirlpoolgösterilebilir, ki bunun sebebi de abd'de çok yaygın olmasıdır.

  bunların dışında b/s/h/ grubu kârlılıkta gayet başarılıdır. bir şirket için, hele ki bu bir alman şirketi ise, karlılık çok önemlidir. çünkü alman şirketleri bilirler ki pazar payı hiçbir şeydir, sürdürülebilir karlılık her şey.

  türkiye'de de geomarketinge ağırlık vermeye başladılar. artık olayın crmden customer lifecycle managementa kaydığının da farkındalar. daha ne yapsınlar.

  genel merkezi alman kavşağı diye bilinen yerdedir. ikea'nın arkasında, bayer ve casper'ın yanında. genel müdürü şu an norbert klein olup, eşi de marmara üniversitesi almanca işletme enformatiği bölümünde yazılım derslerine girer.
 • bir fabrikalarına girmişliğim esnasında abartılı tasarlanmış ve dolayısı ile abartılı fiyatlara sahip test sistemlerinin kendilerine çakılmış olduğunu görmüştüm.
  demek ki iyi kar yapıyorlar.
 • ocak 2010 itibari ile yılda 16 maaş sisteminden 12 maaş sistemine dönmüş ekmek kapım.