şükela:  tümü | bugün
  • chp nin sunduğu para transferi dekontlarında olan ama bedelsiz olan satır.

nereye para yollarsanız yollayın illa ki bu bedeller kesilir. bu kadar büyük parayı nasıl masrafsız yolladınız? masraf kısmına da mı göz diktiniz? ve bunu nasıl başardınız?

edit : @diggity uyarmış, banka masraf yazmazsa bsmv alınmaz diye. olabilir doğrudur detayı tam olarak bilemeyeceğim o halde soruyu değiştirelim..

bu kadar büyük parayı masrafsız olarak nasıl yolladınız? biri bana bunu açıklayabilir mi?
  • banka masraf kesmediyse neyin vergisi kesilecek sorusunu akla getirir.
  • bu bedelleri herkesten kesemezler. misal benim çalıştığım firmanın milyonları var bir bankada, geçenlerde 18 liralık bir masraf söz konusu olmuştu, seve seve iade ettiler masrafı. masraf kesilmesine hiç bir şirket müsaade etmez, gider o 18 liranın peşine düşer. her sabah cüzdan işlettiğim için ben takip ediyorum o tür şeyleri.

edit: imla @kahredengercek teşekkürler
  • masrafsızlık yetkisi ile yapılabilecektir.

ama araya çok insan girmeli.

normal vatandaş istese 555555 dereden su getirirler "kir dişiyir" diye ama milyon euro'larda sorun olmuyor.
  • bu konu gider vergileri kanununa ait genel tebliğde açıklanmıştır.tebliğin konuya ilişkin bölümleri aşağıdaki gibidir:
    (ilgilenenler gib.gov.tr ' den detaylı bilgi edinebilir)
    ........
    -“ödeme hizmetlerinde, elektronik para ve ödeme kuruluşları tarafından diğer mükelleflere işlemle doğrudan bağlantılı olarak hesaplanıp işlem başına aktarılan bir komisyon tutarı bulunması halinde bu tutar lehe alınan paranın hesabında işlem maliyeti olarak dikkate alınabilir. ancak işlem anında ortaya çıkmayan veya işlem anında ortaya çıkmakla birlikte tutarı net bir şekilde hesaplanamayan maliyet unsurları lehe alınan paranın hesabında dikkate alınmaz.”

-“türkiye’den yurt dışına yapılacak para havalesi işlemlerinde, işleme aracılık eden temsilcinin bsmv mükellefi olan bir kişi olması halinde; yurt içindeki temsilcinin kendi payına düşen komisyon tutarı üzerinden, ödeme kuruluşunun ise yurt içindeki temsilcinin kendi payına düşen komisyonu kestikten sonra kendisine aktarılan komisyon tutarı üzerinden bsmv hesaplaması gerekir.

“örnek: bayan (c), yurt dışında yaşayan kızına ödeme kuruluşunun temsilcisi (b) bankası aracılığıyla 1.000 tl göndermiş, banka bu işlem için 10 tl komisyon tahsil etmiştir. banka tahsil ettiği komisyonun 3 tl’sini keserek 7 tl’sini ödeme kuruluşuna aktarmıştır. buna göre, ödeme kuruluşunun lehe aldığı 7 tl üzerinden bsmv hesaplaması gerekmektedir. bankanın ise ödeme kuruluşuna aktardığı tutar dışında kalan 3 tl üzerinden bsmv hesaplaması gerekir.

“örnek: bayan (d), yurt dışında yaşayan kardeşine ödeme kuruluşunun temsilcisi bsmv mükellefi olmayan (k) a.ş. aracılığıyla 1.000 tl göndermiş, (k) a.ş. bu işlem için 10 tl komisyon tahsil etmiştir. (k) a.ş. tahsil ettiği komisyonun 3 tl’sini keserek 7 tl’sini ödeme kuruluşuna aktarmıştır. buna göre, ödeme kuruluşunun lehe aldığı 7 tl üzerinden bsmv hesaplaması gerekir. (k) a.ş.’nin ise ödeme kuruluşuna aktardığı tutar dışında kalan 3 tl üzerinden kdv hesaplaması gerekir.

“yurt dışından türkiye’ye yapılacak para havalesi işlemlerinde, işleme aracılık eden temsilcinin bsmv mükellefi olan bir kişi olması halinde; yurt içindeki temsilcinin ödeme kuruluşunca kendisine aktarılan komisyon tutarı üzerinden, ödeme kuruluşunun ise temsilciye aktaracağı komisyon tutarı dışında kendisine kalan tutar üzerinden bsmv hesaplaması gerekir."
    ............

görüldüğü üzere söz konusu genel tebliğ, bsmv’nin matrahı olan lehe alınan parayı, şirket lehinde kalan tutar olarak açıklamaktadır.
  • yanlis acilmis baslik. masraf alinmadan yapilan para transferi derse olur. bsmv bankanin kendi lehine aldigi masraf, komisyon uzerinden kesilen bir vergidir. masraf yoksa bsmv de olmaz. masraf alip almamak da musterinin islem hacmi ve karliligina gore yapilan anlasmalara gore degisir.
    burada bir sorun yok.
    olayi bu duzlemde tartismak yanlis, bu paranin icerigi, mahiyeti dikkate alinmali. bursla okuyan cocuklarin bu refah seviyesine nasil geldigi tartisilmali.
  • işin siyasi ayağından bağımsız olarak, sektör çalışanı olarak birkaç şeyi açıklığa kavuşturmak isterim,

eğer firmanızın işlem hacimleri milyon dolar seviyelerinde ise, ülkedeki hemen hemen her firmaya uygulandığı gibi havale-eft-swift gibi işlemlerde banka sizden komisyon almaz. çünkü zaten yaptığınız diğer işlemler, bulundurduğunuz mevduat vb gibi diğer kalemlerden yeterli karlılığı sağlıyordur.

yayınlanan evraklardaki dekontların yarısı muhabir banka masraf dekontları. bunlar da, yurtiçindeki bir bankaya dahi tl haricindeki bir para birimiyle transfer yapıldığında, transfere aracılık eden üçüncü bankanın aldığı komisyonlardır. doğrudan halkbank'ın aldığı masraflar değil.

("askerdeki oğluna 200 lira gönderen anneden bile masraf alınıyor ama bunlardan alınmamış" gibi yaklaşımlara karşı)

askerdeki oğluna 200 lira gönderen kişiden masraf alınıyor ise, bu kişinin ya bankada hesabı yoktur, varsa da yarattığı bir karlılık yoktur. yani bankayla bu masrafın alınmaması konusunda pazarlık gücü yoktur, o yüzden yaptırmak istediği işlem ve almak istediği hizmet karşılığında bu masrafı öder. nasıl ki bir mağazaya gidip askerdeki oğlunuza kıyafet aldığınızda, bu ürünün size bedelsiz verilmesini beklemiyorsanız, gönderdiğiniz para transferi karşılığında da alınan masraf da aynı şekilde değerlendirilmelidir diye düşünüyorum. (ben de her mal ve hizmet bedava olsun isterdim ama maalesef olmuyor)