şükela:  tümü | bugün
 • bitcoin'in distopik bir dünya yarattığını anlatan zaman yolcusudur.

  aslında bu yazıyı yazan kişi bundan 4 sene önce yazdı, ben de okuduktan sonra favorilerime kaydettim ve geçtim. ama bitcoin bu kadar popülerken sözlükte başlığını göremeyince açmak istedim.

  işin ilginci adamın tahminleri tuttu. ve gidişata bakarsak "decentralization" kavramına gayet uygun şekilde ilerliyor her şey. kısa vadede bu kadar olay olur mu bilemem ama uzun vadede mantıklı geldi. tabii ki biraz sci-fi tarzı bir konu ama okudukça "acaba" demeden geçemiyor insan. bu arada altcoinlere değinmemesi de ilginç.
 • (bkz: 18 aralık 2025 her önüne gelenin zaman makinası kullanması rezaleti)
 • şimdi bu kötü bişey mi, iyi bişey mi...
 • para basma gücünün ve kontrolünün devletlerden alınıp zengin kişilere verilmesi ile kaba kuvvetin değil, sadece paranın gücü temsil etmesi söz konusu olabilir. bu eğer ki durdurulamayacak bir gerçek ise herkesin safını iyi belirlemesi gerekir. kripto paralar, bana göre para algısını yıkıp kendi sistemini çok zor da olsa kurabilir. bugün yurtdışına bir devletin veya bankanın onayı olmadan para diyebileceğim bir değeri vergisiz ve kontrolsüz çıkarabiliyorsam bu devrimin en büyük ayak sesidir. bu büyük değişimi baştan kaçırırsanız torununuz size yani dedesine çok küfür eder. bu kripto para davasına inanmıyorsanız bile yakından takip etmenizi tavsiye ederim.
 • bu yeni bir şey değil ki. ayrıca bunu söylemek için zaman yolcusu olmaya gerek yok. hoş, her fikre sanki gelecekten geliyormuş kolpası yakıştırmak son zamanlarda moda oldu.

  bitcoin mi olur artık ne olur bilmiyorum ama şu nakit para sistemi kalkacak ve dünyanın her yerinde kullanılabilen bir currency geliştirilecek. bu artık kesin bilgi.