şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: 18 aralık 2025 her önüne gelenin zaman makinası kullanması rezaleti)
 • şimdi bu kötü bişey mi, iyi bişey mi...
 • para basma gücünün ve kontrolünün devletlerden alınıp zengin kişilere verilmesi ile kaba kuvvetin değil, sadece paranın gücü temsil etmesi söz konusu olabilir. bu eğer ki durdurulamayacak bir gerçek ise herkesin safını iyi belirlemesi gerekir. kripto paralar, bana göre para algısını yıkıp kendi sistemini çok zor da olsa kurabilir. bugün yurtdışına bir devletin veya bankanın onayı olmadan para diyebileceğim bir değeri vergisiz ve kontrolsüz çıkarabiliyorsam bu devrimin en büyük ayak sesidir. bu büyük değişimi baştan kaçırırsanız torununuz size yani dedesine çok küfür eder. bu kripto para davasına inanmıyorsanız bile yakından takip etmenizi tavsiye ederim.
 • bu yeni bir şey değil ki. ayrıca bunu söylemek için zaman yolcusu olmaya gerek yok. hoş, her fikre sanki gelecekten geliyormuş kolpası yakıştırmak son zamanlarda moda oldu.

  bitcoin mi olur artık ne olur bilmiyorum ama şu nakit para sistemi kalkacak ve dünyanın her yerinde kullanılabilen bir currency geliştirilecek. bu artık kesin bilgi.
 • spekulatif marjinal tarih tezleri kitabini ve roma - katarca kavgasi tezini akillara getiren olay.

  zaten bir cok noktada medyadan kamuya kuresel olarak kontrol halktan ve orta siniftan zengin sinifa gecti. orta sinif eriyor, gelir farki aciliyor. ya zengin ya fakir kesimlere bolunmeye basladi toplumlar. barack obama’nin “abd orta sinif ulkesidir” “ortasinifi refahta tutacak isleri kovalayacagiz, cindeki montaj islerini degil” temali soylemlerinin yerini milyoner donald trump’in jobs jobs jobs diye niteliksiz isleri halka basari gibi geciren politikasinin almasi dahi dunya’nin 1 numarali gucunden kuresel bir mesajdir.

  thomas piketty’nin dedigi gibi bir felakete de varabilir bu is. gorecegiz.