• doğu tarzı pop grubu. kolektif yaşamlarını sanata da taşımışlar. ön yargılarınızı kırıp, birkaç şarkısını dinlemenizi hatta özellikle video kliplerini izlemenizi öneririm. zaten şarkının içeriğinden çok dans çalışıyorlar, gerçekten etkileyici.

bu çok güzel

kpop ile ilgili özet bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
  • yaptıkları müzik olmayan ve asla olamayacak olan grup. bunu sadece onlara özel olarak söylemiyorum. pop bir müzik türü değildir. şimdi mutlaka çok başarılı olduklarını ve herkes tarafından beğenilen bir grup olduğunu anlatan tipler olucaktır. abicim üç yüz tane sineğin bir bokun etrafında dolaşması o bokun çok güzel olduğu anlamına gelmez. popüler kültürün parçası olmak size bir şey katmaz. klavyeden iki nota basıp üstüne reverb atmak müzikse 15 dk içerisinde bir albüm yapabileceğim kanaatindeyim açıkçası.
  • times dergisine kapak olmuşlardır. next generation leaders isimli bu sayı beni heyecanlandırdı. zaten son bir senedir bts'in yaşadıklarını kendi hayran kitlesi de dahil takip eden herkes şaşkınlıkla izliyordur. unicef'le olan love myself kampanyası nedeniyle birleşmiş milletlerde grubun lideri kim namjoon'un yaptığı konuşmayı atlatamamıştım, şimdi de bu... grammy alabilirler mi bilmiyorum ama bu kadar başarılı bir kariyer döneminde bir adaylık kesinlikle gelecektir.

tamamı ingilizce olmayan albümler yapmalarına rağmen global olarak bu kadar insanı etkiliyorlar. yani öyle düşünen insanlara alık demek istemiyorum ama sırf yakışıklı veya tatlı diye bir grup bu kadar başarılı olamaz dostlar... bu sektör ne seksi ne tatlılar gördü ama hiçbiri sırf görünüşleri nedeniyle un'de konuşma yapmadı ya da stream'in söz sahibi olduğu bu devirde bu kadar albüm satmadı. insanların bts'i sevmeye neden motive olduklarını kesin olarak bilemeyiz. ben kendi nedenlerimi başlıkta yazdığım diğer ağlak entry'mde uzun uzun anlattım. ama genel geçer neden tatlı olmaları değil, o konuda anlaşalım.

bts kariyerinin her döneminde nefret almış bir grup. ilk çıkış yaptıklarında güney koredeki big 3'den gelmeyip ufak bir şirketin grubu olduklarından zaten sektörde bir süre sallanmamışlar. bts billboard'a albümlerini soktuğunda bile güney kore "noluyor lan" dememiş. şimdi de çok tanınır olmanın getirdiği nefret yönelmiş durumda bu gruba. eğer american hustle life'ı izlerseniz bts'in bu nefretlere karnının baya tok olduğunu görürsünüz. bu çocuklar hayatlarının en fakir anlarını zaten yaşamışlar.

son olarak, basit hijyen kurallarını yerine getirdikleri için bts'in görünüşüyle alay eden insanlar beni çok güldürüyor. maskülenlik gerçekten çok kırılgan bir şey beyler biliyorum. ama dert etmeyin göz kapaklarına far sürdüler diye "erkeklik"leri eksilmedi bts'deki elemanların. boş temelli nefret beni sinirlendiriyor. sağlam argümanlarla gelin, tartışalım. gerçi yaşadığınız şey nefret değil, haset (teşekkürler melanie klein). bts hakkında internette yapılan nefret yorumları üzerine söylem analizi yapılabilir aslında maskülenlik, homofobi ve ırkçılık üzerine.*
  • bu kpop 2nd generation dedikleri erayı yani suju, shinee, snsd, big bang, 2ne1 zamanlarını bilirim. güzel show gruplarıdır, variety showları eğlencelidir.
    kpop dünyası, üç ana şirketin etrafında dönen acımasız bir sektördür esasen.
    - en güzel sesli, en iyi dans eden çocukları sm alır ve köle gibi eğitir( köle gibi de anlaşma imzalar diyorlar). çıkış yaptırmadan önce şöyle kaşını, gözünü,burnunu, çenesini yaptırır, hepsi anime karakterlerine döner.
    -jyp, zaten doğuştan güzel olan çocukları alır.
    - yg, diğer iki şirkete kıyasla biraz daha az görüntü odaklıdır, daha sıradışı, yetenekli çocuklar da bunlardadır.

neyse efendim, bu kpopun çivisi çıkmış diyip de bırakma zamanıma dönersek, sm'in hali hazırda genç, iyi grupları varken bunları arka plana atıp, daha genç, daha iyi olduğunu iddia ettiği exo'nun teaserlarını yayınlamaya başladı. her şey o kadar yapaydı ki, konseptlerinden tutun, saçları, yüz ifadeleri, olara biçilen roller*... "eeeh yeter be, yeni telefon modeli çıkarır gibi grup mu çıkarılır, diğer gruplara son kullanma tarihiniz yaklaştı der gibi bu ne??" diyerek kpopu bıraktım.
    zaten her gün yeni bir grup çıkıyor, ben de hiçbirini ayırt edemiyordum.

bts'i de öğrencilerimden duydum, ne yalan söyleyim "aha bu da yg'nin big bang yaşlanıyor yerine yeni grup yapayım dediği gruptur" dedim, ve daha bir ay önceye kadar da böyle sanıyordum.
    en sonunda bir öğrencinin ısrarıyla izleyim dedim ve bayıldım!! çok ilginç bir şekilde bana samimi ve eğlenceli geldiler. oysa şu ana kadar büyük şirketlerden çıkan gruplarda (suju'nun ilk dönemi hariç) samimi grup görmemiştim.
    sonra inceleyince bir öğrendim ki adamlar sektörde adı sanı olmayan tırt bir şirketten, büyük çabalarla çıkmışlar, ilk bir yıl zaten kimse bunlara adam gibi davranmamış, küçük görmüşler :(
    iki üyesi öncesinde underground rapçi olduğu için, diğer rapçiler tarafından aşağılanmışlar, "para için boyanıp sahnelere çıkıp dans ediyorsunuz kehkehkeh" diye, nasıl olsa çocukların parası yok, sağlam şirketleri yok, fanları yok, göm gömebildiğin kadar...
    sonrası nasıl oldu ben de anlamadım, youtube'u etkin kullandıklarından*, samimi ve sevimli olduklarından, doğal olduklarından(hem tavır olarak hem de estetiksizler) diğer ken bebeklerden bir adım öne çıktılar. zamanında onlara burun kıvıranlar, selam vermeyenler, b sınıf muamelesi yapanlar şu an başarılarını izliyordur, ohhhh miss...
    bayılıyorum, inşallah bu kadar ün, başarı onları bozmaz, o samimiyetlerini kaybetmezler.

bu arada 10-14 yaş aralığında değilim, ah keşke olsam:(
  • şu yaşıma kadar tanıdığım kadınların çoğundan güzeller.
  • elemanın teki bütün fanları 14 yaşında demiş :d salağın dünyadan haberi yok aq diğer ülkelerdeki özellikle abd deki fanlarını görse kalp krizi geçirir. ayrıca şu tür yorum yapanların dinledikleri bütün müziklerden daha anlamlı güzel şarkıları var adamların. herşeyi geçtim daha geçen gün koskoca birleşmiş milletler genel kurulunda konuşma yaptı adamlar. bizim bu aq vizyonsuz önyargılı salakları da hala ergenler dinliyo vs desin :d
  • üyelerinden biri yukarıdaki arkadaşın anlayamadığı bir tişört giydiği için haberlere konu olan grup. bilmedikleri şey de atom bombasının güney kore için özgürlüğü temsil ediyor oluşu. çünkü amerika atom bombasını atıp japonya'yı yenmeden önce güney kore de birçok asya ülkesi gibi japonya'nın sömürgesi olan bir ülkeydi. tişört üzerindeki resim atom bombasında ölenlerle dalga geçmek için konulmamış, sonuçta yüz binlerde koreli köle de bu bomba yüzünden hayatını kaybetmişti. resim bu bombadan sonra kore'nin sömürgeden kurtulmasını ifade ediyor ve güney koreliler olayı anlayamayanların aksine grup üyesine tam destek verdiler.

aslında olay bir tişörtten fazlası. geçenlerde kore mahkemesi japonya ordusunun cinsel köle olarak kullandığı kadınlara (bkz: comfort woman) tazminat ödemesine yönelik verdiği karar sonrasında meydana gelen gerginliğin üzerinden japonya'da çalışan kpop gruplarına baskı uygulamak. japonya kadınlara yapılanları kabul etmiyor ve yan çizmeye çalışıyor. şu ana kadar bir kere bile resmi özür yayınlamadı ve sayılarının abartılmış olduğunu söyleyerek olayı hafifletmeye çalışıyor. ancak bu tişört olayını büyütmeleri biraz kendi ayaklarına sıkmak gibi oldu çünkü tarih kitaplarına bile almadıkları, yanlış aktararak kendi genç nesillerine yalan bilgiler aşıladıkları olaylar ve gerçekler artık milyonlarca kişi tarafından biliniyor.

bu olayın patlak vermesinden sonra grubun dünya üzerindeki fanları mağdur kadınlar için açılmış derneklere yüz binlerce dolar bağışta bulundular. ayrıca grubun şirketi resmin her ne kadar ülkelerinin bağımsızlığını işaret eden bir şey olsa da kurbanları incitmiş olabileceğinden dolayı bir özür yayınladı, hem japonya'daki hem de kore'deki atom bombası kurbanlarının derneklerini ziyaret ederek resmi özür dilemesi için temsilcilerini gönderdi. oldukça da pozitif geri dönüş aldılar. evet atom bombası resminin tişört üzerinde kullanılması yanlış gibi gelebilir ama bunun dünya savaşını anlatan bir kitabın kapağına atom bombası resmini koymaktan farkı yok. her ikisi de savaşa nokta koyan olayı işaret ediyor.
  • asya'da ''vay efendim çok batılılaştılar çok amerikanlaştılar'' türünde eleştirilerden sonra melon music awards'da asya kültürünün dibine vuran bir versiyonla idol adlı şarkılarını seslendirmiş grup. kız olmama rağmen boyband olayına ölümüne uyuzum, ergenlik zamanımda blue'yu bile aman aman sevmezdim ama bu performansı gördükten sonra diyorum ki bts bambaşka bir seviyede. bu performans epey iyi açılış da mükemmel. nasıl çalıştıklarını hayal bile edemiyorum. tek bildiğim şarkıları da törende seslendirdikleri idol bu arada. koreci bebelerle dalga geçmeyeceğim artık lol asjdhjsdhjs. yaşım 25 oldu ama utanmadan 14 yaş ortalamasına sahip fandomıyla şu performansın goygoyunu yapasım geldi.

https://www.youtube.com/watch?v=bng1vfj4t6c
  • dün mma'de performans nedir nasıl yapılır dersi vermiş çılgın grup. hele geleneksel idol remixi mükemmel mükemmel mükemmel.

https://www.youtube.com/watch?v=atzngyxas58&t=721s
  • nihayet grammy de adaylık almış olan grup. aylardır fanları adaylık adaylık diye kendilerini imha edeceklerdi hayırlı olsun. aday oldukları dal best recording package olsa da kendilerini fazla ilgilendirmese de kendileri daha yolun başındalar. başarılarının devamını diliyorum
hesabın var mı? giriş yap