şükela:  tümü | bugün
  • tabiki de herkesin kendine ait düşüncesi vardır ve düşüncesini ifade edebilme özgürlüğü vardır; ancak bu özgürlüğü her defasında su istimal edip kendisine veya sözlerine yönetilen eleştirilerden ''bu benim görüşüm saygı duyun'' deyip sıyrılmaya,kaçmaya çalışan tiplerdir..bu cümlenin akabinde mutlaka ''senin düşüncene de saygı duyuyorum ''deyip karşı tarafı yumaşatır ki kendisine dönen okları köreltsin..
  • haklı tespittir. nedeni düşüncesini savunacak kadar bilgi birikimine sahip olmamasıdır.
  • cahille münakasa etmekten bezmis zaattir cogu zaman. cünkü 3-5 dk anlatmayi denemis ve kisir döngülerle karsilasmistir.

not: kendimden biliyorum. hayatta ugrasmam.
  • saçma bir düşünceye saygı duyulmaz denmesi gereken kişi. bu yanlış bir mantık, saygı uyandırmayan bi düşüncen varsa niye saygı duyayım. mesela rengi turuncu tüm meyveleri ayağımızla ezmemiz gerektiğini düşünüyorum dersen hmm saygı duyuyorum mu demeliyim. bu örneğin absürtlük seviyesi 100 üzerinden 100 diyelim. başlıktaki tipin söylediği de 100 üzerinden 1 bile olsa sonuçta absürt sınıfına giriyorsa saygı duymamıza gerek kalmamıştır basit şekilde durumu açıklarsak. saygı duyulması için önce saygı uyandırması lazım.
  • başkasını değiştirmenin çok zor olduğunun bilincinde olan insan beyanıdır. bu kişi insanların genellikle hoşgörüsüz ve açık fikirlilikten uzak olduğunu çok iyi bilmektedir.

insanları münferit konularda ikna etmeye çabalamaya harcayacağı enerjiyi kendisine saklamaktadır. kanımca akıllıca bir tutum takınmaktadır.

edit: aşağıda başlıktaki cümleyi kuran adamda zeka yoktur demişler, entarimle çelişkili olmuş gibi. "entarideki de benim görüşüm" diyor ve çekiliyorum. *
  • nedeni kacmak degildir, yeterli bilgi sahibi olmamak da degildir.
    ortada kazananin olmayacagini gormustur. gorecelilik kavraminin ne olduguna hakimdir.
  • (bkz: etme eşekle muhabbet küstürürsün silme cam kırıklarıyla götünü kestirirsin)
  • hevesleri kursakta birakir.
  • karşısındaki kişinin onu anlamayacağını bal gibi biliyordur. daha fazla kavga çıkmaması için anlayışlı davranmaya çalışıyordur.
  • karşı tarafın, kendi fikirlerini empoze etme icrasına karşı, korunma mekanizmasını, etkiyi pasifize ederek, yatay bir geçiş sergilemiştir. kaçma eylemi olarak algılanmamalı.