şükela:  tümü | bugün
 • çağın gerisinde kalmış insandır. acilen modernize edilmeleri gerekir. yıl olmuş 2016, hala böyle insanların olması üzücüdür. diyafram mı artık ne boksa ismi, bu kası dalyarrak bir tempoyla kasıp, ses tellerinden acayip düzensizlikte hava miktarına çıkmasına müsade eden insandır bu. sikindirik yüz mimiklerini iğrendirici bir senkronla horon teptirir, yavşak yavşak gözü parlar bu insanların. bu tip insanların acilen toplumdan siktir edilmesi gerekir ki, istediğimiz o übersonik müthiş düzene erişelim.
 • eğer ağzımın/dudaklarımın iki tarafı çenemin daha altına uzansa sanırım bu çağın en somurtan, en üzgün insanı olacağım.
 • tam da 'metroda milleti trolleyen adam' videosunu izleyip kıkır kıkır gülüyorken karşıma çıkan başlık.
 • bu gülümseme olayını fazla abartmayın sizi insan müsveddeleri. yaşınız kaç olursa olsun yapamayacağınız eylemdir. çarşıda, pazarda, kafede, restoranda, topluluk içinde abarta abarta gülenler evet gerçekten itici oluyor, bakın eğleniyorum buradayım! dercesine yapıldığı çok bariz. fakat gülmek kadar güzel bir eylem yoktur (aşağıda bir çok detayı görebilirsiniz) tabi bu gülümseme eylemini çok ilginç bulanlar için anlamsız bir yazı oldu bu ama neyse aşağıya yazdıklarımı da okuyun da belki gülersiniz bundan sonra.

  gülümsemenin zihinsel etkileri;

  gülümsediğimiz her an, beynimize mutlu hissettiğimiz mesajını gönderiyoruz. gülümseme davranışı, sinirsel aktiviteyi artırdığı ve zihnimizi pozitif yönde etkilediği için daha sağlıklı ve mutlu olmamıza yardımcı oluyor.

  gülümsemek, stresle başa çıkma aşamasında vücudumuzun salgıladığı nöropeptitlerin salgılanmasını hızlandırır. nöropeptitler, nöronlar arası iletişimi sağlayan küçük moleküllerdir. duygu durumuna göre verilen fiziksel tepkilerin (yüzün kızarması, ağlama, nefes alışverişlerinin hızlanması gibi) iletiminde ve benzer şekilde bu fiziksel tepkilerin yarattığı duygu durumu değişikliklerinin beyne aktarılmasında nöropeptitler önemli bir rol oynar. bu moleküllerle beraber, fiziksel olarak gülümsediğimizde, nöropeptitler bu mesajı alarak beyne iletir ve beyin, mutlu hissetmemizi sağlayacak olan dopamin, endorfin ve serotonin hormonlarının salgılanmasını artırır. bu salgılama kalp atış hızını ve kan basıncını düşürerek vücudun rahatlamasına olanak verir. endorfinler, yani mutluluk hormonları aynı zamanda acı hissinin de azalmasını sağlamalarıyla bilinirler. bu nedenle hem fiziksel hem de duygusal olarak acı hissi yaşadığınızda, yan etkisi olan kimyasal ilaçlar yerine yalnızca gülümseyerek, tamamen doğal ve organik bir yolla acınızı azaltabilirsiniz.

  gülümsemenin fiziksel etkileri;
  her insan, gülümsediğinde ifadesiz halinde olduğundan daha çekicidir. gülümsediğinizde insanların size daha farklı davrandıklarını hissedebilirsiniz. gülümsediğiniz zamanlarda normalde olduğundan daha çekici, kendinden emin, rahat ve özgüvenli olarak algılanırsınız. nöropsikoloji dergisi’nde yayınlanan bir makalede, gülümseyen bir insanla karşılaşmanın beyinde görsel ödüllendirmeden sorumlu olan orbitofrontal korteksi harekete geçirdiği ortaya çıktı. yani, karşımızda gülümseyen biri olduğunda kendimizi ödül almış gibi hissediyoruz.

  ayrıca, 2011 yılında yüz inceleme laboratuvarı (face research laboratory)’de yapılan bir araştırmada, katılımcılardan karşılarındaki kişilerin gülümseme ve çekicilik seviyelerini oylamaları istendi. araştırma sonucunda, hem kadınların hem de erkeklerin gözlerinin içine bakan ve gülümseyen denekleri daha çekici buldukları sonucuna ulaşıldı. araştırma sonuçları sizi yeterince tatmin etmediyse, topluluk içinden herhangi bir anda çevrenizdeki kişilere gülümsemeye başlayın ve bakışların nasıl üzerinizde toplandığını kendiniz test edin.

  gülümsemenin sosyal ilişkilerimizdeki rolü

  gülümsemenin esneme gibi bulaşıcı olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. beynimizde gülümsediğimiz anda yüzümüzdeki mimiklerin kontrolünü sağlayan bölge, karşımızdaki kişi bize gülümsediğinde ayna nöronların da yardımıyla yüzümüzde ister istemez bir gülümseme tepkisinin oluşumuna neden olur.

  isveç’te yapılan bir çalışmada, katılımcılara bazı duygu durumlarına (mutluluk, korku, sinirlenme ve şaşırma) dair fotoğraflar gösterildi. gülümseyen bir görüntüyle karşılaştıklarında katılımcıların kaş çatmaları istendi. araştırmanın sonuçları, katılımcıların karşılarındaki fotoğraftaki yüz ifadesini taklit etme eğiliminde olduklarını gösterdi.

  yani, bu sonuca göre karşınızdaki insana gülümsediğinizde size ters bir tepki vermesinin tek sebebi, bunun için kendisini zorlaması ve bilinçli bir şekilde negatif bir ifade takınması olabilir.

  her sabah yoğun bir güne uyanıyor, tatilde bile boş zamanımızı nasıl değerlendirmemiz gerektiği konusunda kararsızlıklar yaşayarak gergin hissediyoruz. mutluluğu uyku, yemek gibi en basit ihtiyaçlarımızın karşılanmasında aradığımız yaşamlarımızda, ne olursa olsun hala gülümsüyor olabilmek kişisel tatminimizi ve insan ilişkilerimizi en çok etkileyen faktörlerden biri. bu nedenle yeni bir yıla girdiğimiz şu günlerde, değişime gülüşünüzden başlayarak yaşamınızı daha mutlu kılmanızı öneriyoruz. inci gibi dişlerinizle çevrenizdekilere gülücükler saçtığınızda, kendinizi şu an hissettiğinizden çok daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

  ayrıca;

  gülümsemenin 12 adet güzel olumlu etkisi,
  1- zekayı geliştirir
  2- fazla kilolarınızın düşmanı olur
  3- bağışıklık sistemini güçlendirir
  4- cinsel hayata olumlu etkisi vardır
  5- özgüveni arttırır
  6- tansiyonu dengede tutar
  7- vücuttaki ağrıları hafifletir
  8- sinir stres halini uzak tutar
  9- hormonları düzenler
  10- kan şekerini düzenler
  11- karın kaslarını çalıştırır
  12- kalbinizi olumlu etkiler.

  hadi gülün genşler.

  yapmacık değil, gerçek olsun.
  neyse siz zaten beceremiyorsunuz amk
  hadi bb