şükela:  tümü | bugün soru sor
 • turkiye'de uzun bir sure ingilizce, fransizca..vs. album cikarabilirken kurtce album cikaramamanin, ya da devlet televizyonu olsun olmasin ingilizce sarki soyleyebilip, kurtce soyleyememenin altinda yatan sebep bu olsa gerek.
 • bu lafı yavuz söylemiş olabilir. onbinler mertebesinde alevi katliamcısına pek de yakışır bir söz doğrusu. ha bu lafı 400 yıl sonra hala tasvip edenler mi? onlara da pek bir yakışıyor yahu.
 • tüm beyit şöyledir:

  bu çeşmeden gavur içsin ama kürde nasip olmasın
  ama hepsini kastetmiyorum
  iyi olanları da var (valla)
  benim kürt arkadaşlarım da var
 • murat bardakçının bu akşamki programında böyle bir şeyin olmadığı söylenmiş ve sanırım konu kapanmıştır.sonuçta adam tarihçi her nekadar ben kendisini sevmesem de.
 • yavuz sultan selim tarafindan bir ce$me ustune yazdirildigi rivayet edilen bir irkci $iir.

  kürde fırsat verme ya rab
  dehre sultan olmasın
  ayağını çarık sıksın
  karnı bile doymasın

  vur sopayı al haracı
  asla iflah olmasın
  ol bu çeşmeden gavur içsin
  rum içsin
  kürde nasip olmasın

  vasiyetim oldur kim,
  kürd bin kere yalvarsın.
  inanma, kanma.
  yakana bit, kapına kürd dadandırma

  edit: matrixx yardimiyla, can dundar'a gore hikaye ve yavuza aidiyeti uydurmadir : http://www.candundar.com.tr/index.php?did=11054
 • kızılbaşlar'ı katleden, savaşmak değil öldürmek için yaratılan, babasını öldürttüğü rivayet edilen, zulmün sembolü, korkunun meşalesi, insanların inşallah veziri olursun dediği yavuz sultan selim saçmalaması, ırkçı zihniyetlerin marifetmiş gibi kendilerine siper etmeye çalıştıkları yavuz'a ait zannedilen şiirdir.
  diyelim ki yavuz yazdı! o eksende yazalım. tarihi pembe incili kaftandan öğrenenlerin pek işine gelmeyecektir ama, yavuz ilk başta da belirtildiği gibi kimleri katletmişti?

  aferin!

  kızılbaşlar, yani alevi türkmenler.

  mantık 1: kürtler'e şiir yazan padişah aynı ırktan olan kardeşlerini öldürtüyor ama kürtler'e saçma bir şiir yazdığı rivayet ediliyor! bu durumda hak verirseniz alın elinize kalem kağıt siz de kürtler'e şiir yazın aleviler'i öldürün!

  mantık 2: çaldıran savaşı'ndan sonra şah ismail'in daha fazla kardeş kanı akmasına razı olmamasına müteakip hazinelerini dahi bırakarak savaş alanını terk ettiğini biliriz. daha sonra safevi yenilgisi ardından, alevi türkmenler'den boşalan topraklara kim yerleştirildi? bir kocaman aferin daha sana, kürtler! hatta kimisi şah yolunda olan kürtler! peki yavuz geçtiği yollarda ne buldu? zehirlenmiş su kaynakları! daha sonra kilis civarına yaptırdığı rivayet edilen çeşmeye bunları yazdırdığı rivayet edilir. sormazlar mı o zaman adama, be hey deha madem böyle yazacaktın neden kürtler'i o topraklara yerleştirerek onları koruyup kolladın?

  bir de acaba bunu rıza nur yazmış olabilir mi?

  ayrıca bu mısraları okuyup derin derin mutlu olan öküz ferasetine sahip kardeşim, faşizm utanılacak bir şeydir. bir ırkı hepten kötülemek ise kötülüğe işarettir. ve baktıkça tebessüm edesin, o resmine bakıp, zalimliği ile seni mutlu edişiyle iç geçirdiğin küpeli yiğit de yavuz değil, şah ismail'dir.

  neyse!

  tamam, sakinim.
 • manzumenin kaynağı olarak verilen "evliya çelebi seyahatnamesi, zuhuri danışman derlemesi, c.3, syf.80"de böyle bir bilgi bulunmamaktadır.

  sayfaları tarayıp şuraya koydum: http://acukbitig.blogspot.com/…eddua-manzumesi.html

  özetle, yavuz sultan selim'in böyle bir şiiri yoktur.
 • buyrun kaynak
 • çocuğuma ilk ezberleteceğim şiir işte bu şiirdir.