• tüm beyit şöyledir:

bu çeşmeden gavur içsin ama kürde nasip olmasın
    ama hepsini kastetmiyorum
    iyi olanları da var (valla)
    benim kürt arkadaşlarım da var
  • manzumenin kaynağı olarak verilen "evliya çelebi seyahatnamesi, zuhuri danışman derlemesi, c.3, syf.80"de böyle bir bilgi bulunmamaktadır.

sayfaları tarayıp şuraya koydum: http://acukbitig.blogspot.com/…eddua-manzumesi.html

özetle, yavuz sultan selim'in böyle bir şiiri yoktur.
  • özünde türklerin aşağılandığı bir şiirdir. bu şiirden esinlenilerek yeni bir şiir ortaya çıkarılmıştır.

“türk’e beylik verme ya rab, dehre sultan olmasın
    çarığı sıksın ayağın, canı rahat bulmasın
    hatırı her dem yıkılsın, gönlü şadan olmasın
    türk’e layık bin topuzdan biri noksan olmasın
    anlara ülfet hatadır, yahudi’ye kıl nazar
    sükker ile beslesen etmez sadakat kelp kadar”

ilk dört dize, hem burada hem metin kayahan özgül’ün yapı kredi yayınlarından çıkan “dîvan yolu’ndan pera’ya selâmetle” kitabının 127’nci sayfasında geçmektedir.

şiir; osmanlı’da halka, anadolu’ya, köylüye, türklere -en azından belirli dönem(ler)de- nasıl baktığının bir kanıtı olarak gösterilebilir.
  • kafatasçı bir mhp li nin yaptırdığı çeşmeye yazdırdığı yazı olsa gerek
  • kürtlere yönelik ilk çözüm sürecini başlatmış padişahtan beklenmeyecek dizeler.
  • yavuz sultan selim tarafindan bir ce$me ustune yazdirildigi rivayet edilen bir irkci $iir.

kürde fırsat verme ya rab
    dehre sultan olmasın
    ayağını çarık sıksın
    karnı bile doymasın

vur sopayı al haracı
    asla iflah olmasın
    ol bu çeşmeden gavur içsin
    rum içsin
    kürde nasip olmasın

vasiyetim oldur kim,
    kürd bin kere yalvarsın.
    inanma, kanma.
    yakana bit, kapına kürd dadandırma

edit: matrixx yardimiyla, can dundar'a gore hikaye ve yavuza aidiyeti uydurmadir : http://www.candundar.com.tr/index.php?did=11054
  • murat bardakçının bu akşamki programında böyle bir şeyin olmadığı söylenmiş ve sanırım konu kapanmıştır.sonuçta adam tarihçi her nekadar ben kendisini sevmesem de.
  • buyrun kaynak
  • kızılbaşlar'ı katleden, savaşmak değil öldürmek için yaratılan, babasını öldürttüğü rivayet edilen, zulmün sembolü, korkunun meşalesi, insanların inşallah veziri olursun dediği yavuz sultan selim saçmalaması, ırkçı zihniyetlerin marifetmiş gibi kendilerine siper etmeye çalıştıkları yavuz'a ait zannedilen şiirdir.
    diyelim ki yavuz yazdı! o eksende yazalım. tarihi pembe incili kaftandan öğrenenlerin pek işine gelmeyecektir ama, yavuz ilk başta da belirtildiği gibi kimleri katletmişti?

aferin!

kızılbaşlar, yani alevi türkmenler.

mantık 1: kürtler'e şiir yazan padişah aynı ırktan olan kardeşlerini öldürtüyor ama kürtler'e saçma bir şiir yazdığı rivayet ediliyor! bu durumda hak verirseniz alın elinize kalem kağıt siz de kürtler'e şiir yazın aleviler'i öldürün!

mantık 2: çaldıran savaşı'ndan sonra şah ismail'in daha fazla kardeş kanı akmasına razı olmamasına müteakip hazinelerini dahi bırakarak savaş alanını terk ettiğini biliriz. daha sonra safevi yenilgisi ardından, alevi türkmenler'den boşalan topraklara kim yerleştirildi? bir kocaman aferin daha sana, kürtler! hatta kimisi şah yolunda olan kürtler! peki yavuz geçtiği yollarda ne buldu? zehirlenmiş su kaynakları! daha sonra kilis civarına yaptırdığı rivayet edilen çeşmeye bunları yazdırdığı rivayet edilir. sormazlar mı o zaman adama, be hey deha madem böyle yazacaktın neden kürtler'i o topraklara yerleştirerek onları koruyup kolladın?

bir de acaba bunu rıza nur yazmış olabilir mi?

ayrıca bu mısraları okuyup derin derin mutlu olan öküz ferasetine sahip kardeşim, faşizm utanılacak bir şeydir. bir ırkı hepten kötülemek ise kötülüğe işarettir. ve baktıkça tebessüm edesin, o resmine bakıp, zalimliği ile seni mutlu edişiyle iç geçirdiğin küpeli yiğit de yavuz değil, şah ismail'dir.

neyse!

tamam, sakinim.
hesabın var mı? giriş yap