şükela:  tümü | bugün
 • dünyada doğu-batı kavramı için haritaya bakınca görülür ki sınır yani doğunun başlangıcı istanbul'dur ve pasifiğe kadar gider. ..

  peki, doğunun ortasında olmadığı halde neden ortadoğu deniliyor??

  1800lerde borusu ötmeye başlayan ingiltere'nin tanımlamasıdır ve sıfır noktası greenwich alındığında ortaya gelmesinden dolayı. yani başkasının referansını doğru kabul edip kullanıyoruz ve kendi coğrafyamıza başkasının verdiği isimi kullanmamız bana koyuyor..

  yunancadan gelme olup "iki nehirin arası" demek olan mezopotamya kelimesi yerine daha türkçe tanımlama koymak isteyenler için rahmetli engin geçtan bir kitabında bu konuya değinmişti ve medeniyetin doğduğu ve geliştiği coğrafyayı doğu akdeniz diye tanımlamıştı.

  özetle nasıl tanımlarsanız tanımlayın ama şu ortadoğu kelimesini kullanmayı bitirelim.

  not 1 : bu yazıyı okuyupta hala ortadoğu diyenin kıçında 3 başlı hemeroid çıksın...
  not 2 : tanımı (referansı) koyan, kuralı koyar...
 • hayır, gerçek adı (bkz: sattularap)
 • (bkz: oksimoron)
 • yaklasik 200 yildan beri latin amerika ulkelerinde argo dilinde orta dogulu insanlara turcos yani turkler denir. daha sonralari bu deyis, kuzey amerika’ya da sicramistir oradan da avrupa’ya. belki bununla bir ilgisi vardir orta dogulu olarak taninmamizin.
  edit:imla
 • ufak bir açıklama:
  öncelikle evet, orta doğu terimi oryantalizmin ürünüdür. lakin, orta doğu yalnızca coğrafi bir bölgeyi tanımlayan bir terim değildir. benzer kültürleri içerisine alan bölgeleri niteleyen bir terimdir. örneğin, orta doğu denince, bunun içerisine kuzey afrika, anadolu, iran, arap yarımadası, körfez bölgesi, pakistan ve doğuya doğru çoğunluğu müslüman olan güneydoğu asya ülkeleri de girer.