şükela:  tümü | bugün
 • çok ciddi bir ortamda müşteri yaptığınız konutla ilgili şikayetlerini sıraladıktan sonra çaresizliğini anlatmak için söylediği zaman kahkahalarla gülünmemesi gereken atasözü. çok kızdı çok darıldı amca bey bana.
 • oha! bu nasıl atasözü? üstelik bir de, böyle ataların torunları olduğunuz için hala övünüyor musunuz siz?

  sıçarım atasına da, sözüne de; bu ne be!
 • ilk defa duyduğum atasözü. bunu kim uydurduysa anasını sikiyim.
 • öncelikle atasözü olmadığı konusunda anlaşmalı. bu yaşın adamlarını ilkokuldan başlatıp, 4. sınıf müfredatına maruz kalmalarını beklemek insafsızlık olacağına göre şunları bir bırakalım ortaya (bkz: atasözü) tdk

  kızın birini töre nedeniyle istemediği bir aile gelin verirler. kızın aklı aşık olduğu adamda kalır. aradan seneler geçer, hal aynıdır. kendini öldürmeyi dener, o da olmaz: kurtarırlar. bir gün sorarlar, kocan sana iyi davranıyor mu, ailesi zulmü ediyor mu diye. gönülsüz gelin de bu sözlerle cevap verir.

  yani öyle kadın değil miyim, amım yok mu, siksinler işte gibi bir durum değildir. atasözü sanılırken böyle bir vaziyet olduğuna inanabilmek de tek kelimeyle salaklıktır arkadaşlar. toprak bölünmesin diye yedi kardeşin aynı kadınla nikah kıydığı topraklarda değiliz. kardeşiyle karısının samimiyetinde bit yeniği arayan adamların hüküm sürdüğü coğrafyada böyle bir sözün kanıksanıp, dilden dile yayılarak atasözü haline gelmesi de mi kafa karıştırmaz, anlamış değilim. üstelik de bir kadın ağzıyla....

  başına geleceklere karşı yapabileceği hiçbir şeyi kalmamış insanların, haklarında kimin hüküm koyacağını umursamayacak kadar büyümüş teslimiyetini, yılgınlığını anlatır. budur.