şükela:  tümü | bugün soru sor
 • evde görünen hayaletin, 'şimdi gidiyorum ama geri geleceğim' demesi gibi bir cümle (bkz: annecim)
 • "ben gittim ama kokum* kaldı yatağında, her girdiğinde aklına başkası gelmeyecek, gözüne uyku girmicek" mealindeki nilüfer şarkısı...
  ayrıca bir de (bkz: rüyaya yatmak)...
 • beddua gibi... kendinden emin kişiler tarafından belli ki teoride eski olsa da pratikte olamamış sevgiliye söylenen şarkı. diğer taraf inkar eder tabi ne münasebet diye, ki doğaldır. şarkının sözleri çoğu kişiye yabancı gelmeyecektir tahminim, böyle şeyler olmaktadır zaten, değil mi ama... kim eskilerden birinin adı beklenmedik bir anda zikredildiğinde irkilmez, olmadık yerlerde olmadık zamanlarda böyle alakasız konular açan tanıdıkları yok mudur herkesin, onlara kıl olmaz mıyız hepimiz... allah belanı versin deriz de unutup geçemeyiz, çünkü bi kere akla düşmüştür bir şeyler, artık çok geçtir. birilerinin bedduası tutmuştur...

  biliyorum bu gece beni düşüneceksin
  hatıralar bırakmaz sevdaların peşini
  dudaklarında bir an beni hissedeceksin
  yüreğin tutuşacak ince bir alev gibi

  belki bir yağmur yağar
  belki bir şarkı geçer
  biri ismimi söyler
  birden sessizlik olur
  bir dost merak eder de
  ulu orta sorar ya
  birden irkileceksin
  biliyorum bu gece beni düşüneceksin

  yanında benden yakın başka biri de olsa
  her şeyi inkar etmiş inandırmış olsan da
  ve ona duygulanmış sevdalanmış olsan da
  biliyorum bu gece beni düşüneceksin

  belki bir yağmur yağar...
 • "geceleri yattiginda ne dusunuyorsun?" (patented trademark) sorusunun sub-text'i. bir dilek-istek kipi. "bu gece beni dusuneceksin, insallah, yani ben seni dusunuyorum bu aralar, demek ki senin de dusunmen gerek, simdi yataga yat sevgiyle anmaya basla" paragrafinin giris cumlesi. hafifletici sebep.
 • nilüfer'in esmer günler albümünde bulunan bir şarkıymış. yaranın kimde olduğu önemli değilmiş, unutanın da unutulanın da canını yakabiliyormuş alkolle beraber alındığında.
 • emir cümlesi olduğu için en uygun karşılığın yok öyle bişey olabileceği bi cümle. *
 • bir hollywood korku kuşağı klişesidir bu.eline siyah eldivenler takarak ahize tutan seri katil john (niye telefonu siyah eldivenle tutuyorsa artık , havaya mı giriyor nedir) telefonun diğer hattındaki jane'e her üç dakikada bir bu cümleyi söyler.zaten üç dakika da bir çaldırır telefonu ve söylediği tek cümle budur.adamın garezi , silik hayatında pek az insanın sevgisini kazanmış olması ve annesinin gece yatarken onu "iyi geceler öpücüğü"nden mahrum bırakmasıdır.
 • haşin sevgililerin gece telefonu kapatmadan hemen önce söylediği emir cümlesidir