şükela:  tümü | bugün
  • ibrahim tatlıses'e göre "hikayesi çok güzel" olan azer bülbül'ün "atmak için çılgınlardan çılgın beğendiği" hard-core şarksı.
    mazoşizmin hangi doruklarında geziyorsunuz arkadaşlarım yahu, bunun nasıl bir "güzel hikaye"si olabilir?

müzikal açıdan ele alındığında, ahmet kaya vurguları ile adeta bir james hetfield'ı aynı potada eritebilen azer bülbül'ü kutluyorum.

http://www.facebook.com/…o/video.php?v=122870469698
  • geçenlerde sabaha karşı yaptığım bir yolculuk sırasında radyo ayarı yaparken denk geldim bu şarkıya ve kanalı değiştiremedim. resmen yakaladı beni şarkı, tabii bunda az da olsa azer bülbül'ün ölmüş olmasının payı vardı. farklı bir hava vardı şarkıda, adam ölmeseymiş büyük ihtimal iyi ekmeğini yiyecekmiş şarkının o belli.
    beni etkileyen tarafı ise, kendisinin hedef kitlesi ile yıllardır çalışıyor olmam. şu bu gece karakolluk olabilecek, sevdiğinin evini basabilecek adamların ruhu, sözleriyle olsun, vokaliyle ya da bestesiyle olsun, bu kadar iyi bir şekilde bir esere dönüştürülebilirdi diye düşünüyorum. azer bülbül dinlerken resmen gözümün önünde; hapishane dövmeli, içindeki acı ve öfkeyle baş edemeyip, sevdiğime zarar vermem mottosuyla kendini jiletlemiş, haksızlığa gelemeyen ama bütün çevresine illallah dedirtmiş, sevdim mi tam severim ucunda ölüm de olsa deyip, ölümü kendi elleriyle sunabilecek olan, alkole yakın, esrara daha da yakın kayıp bir vaka ve evinde korkudan titreyen ancak bir yandan da ilk defa herşeyiyle çok sevildiğini düşünen bir kadın canlanıyor. şarkı oldukça başarılı ancak umarım kimse dinleyip dinleyip ev basmaz, kadınlara zarar vermez zaten yeterince ya benimsin ya kara toprağın öykümüz var. hepimizi yeter de artar bile...
  • youtube'da şarkıdan şarkıya sekerken tesadüf ettim. yeminlen altıma sıçıyordum arkadaş. bu ney lan!

galiba biraz ahmet kaya'dan esinlenme var ama olmayınca olmuyor.
  • yarbenbelanıntkndsiym aaaay aaaaay aaaaay aaaaaaaaay yrbenaşkınıntmklesym aaay aaaay aaay şeklinde sürüp giden şarkı
  • azer'in bitirme tezi olan şarkı. underground arabeskin başyapıtlarından.
  • hadi git yat'tan sonra hastası olduğumuz ikinci azer bülbül şarkısı. böyle böyle bi gece karakolluk olmaya da baya yaklaştık gibi geliyor ama hadi hayırlısı.
  • azer bülbül'ün giderayak sevenlerine armağan ettiği, ilerleyen yıllarda klasikleşecek şarkısı. bir nevi zirvede bırakmak.
  • yıllar yıllar önce azer bülbül ile tanışmamın tek sebebi başaramadım idi. sonra da dönüp ne dinledim ne bişey yaptım. zaten arkadaşlarımın yaptığı goygoy sebep olmuştu bu şarkıyla tanışmama da.

ardından yine bir gün azer bülbül ile yollarımız kesişti. o kötü ortamların birinde bir arkadaşım sarhoşluk yapmak süretiyle elinde telefon olan bana sesleniyordu;

- yaz! bu gece karakolluk olabilirim remix!

akabinde gelişen kahkahalar ve şarkının başlaması...

evet, gerçekten böyle bir remiks yapılmış ve bunu albümde yayınlamışlar! gülsem mi ağlasam mı bilemiyordum.

bugün ilk defa şarkının orijinal halini dinledim ve diyorum ki, abi bu adam gerçekten zirvedeyken ölmüş!

ne anılar hatırlattı şu normalde dönüp de yüzüne bakmayacağım bir şarkı, ne sarhoşluklarımı ayakta duramayışlarımı. ulan demekki insanlar bu şekilde cinnet geçirip sevdiklerini doğruyor.

bu gece kapına dayanabilirim
  • belanin "geliyorum!" demesi gibi bir sey bu $arki.

ey daralır yüreğim canım çok sıkılıyor
    ey yine gergin saatlerim başladı
    bir deli fırtına kopuyor içimde
    ey yine çılgın aruzlarım başladı
    ey deli bir fırtına kopuyor içimde
    ey yine gergin saatlerim başladı
    bu gece kapına dayanabilirim
    bağını başını haykıra bilirim
    ey bu gece karakolluk bile olabirim
    yar yar, yar ben belanın ta kendisiyim
    ey yar ben senin sevdanın zırdelisiyim

(bkz: azer bulbul)