*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bülent ortaçgil klasiklerinden bir diğeri.

  bu şarkı, bülent ortaçgil için bülent ortaçgil şarkıları adlı albümde yaşar adlı dalaylama tarafından katledilmiş, bu katliamın yanında şebnem ferah'ın vukuatı solda sıfır kalmıştır. kişisel tavsiyem arkadaşın beceremeyeceği işe girişmemesi, en azından çevresindekilerin bunu kendisi farkedemediğinde uyarmalarıdır.
 • ne de güzel şarkıdır yonca. hüznü terbiye eden, sevince yedirip usulca yaşamı özetleyen. ne yazıktır ki, şarkılar bir oyundur'da yaşar'ın bu şarkıya ettiğini kimsecikler etmemiştir başka bir şarkıya. kendisi şarkıyı coverlamadan önce aylarca, hiç soru sormadan durmuş olsa gerek.
 • nasildi ki sözleri bu sarkinin diyenler için, buyrun:

  bu iş zor, çok zor yonca
  çünkü gülmeyi unutunca
  taş yüreklerde kilitli duygular
  kapılar açılmayınca

  bu iş zor, çok zor yonca
  çünkü bizler istemeyince
  en çok bağıran en doğru sayılır
  insanlar işitmeyince

  bu iş zor yonca
  çünkü insanlar günler boyunca
  hiç soru sormadan durur

  bu iş zor, çok zor yonca
  çünkü sevmeyi bilmeyince
  bahar gelir, farkedilmez olur
  insanlar görmeyince

  bu iş zor yonca
  çünkü insanlar aylar boyunca
  hiç soru sormadan durur

  bu iş zor, çok zor yonca
  çünkü bizler duymayınca
  birinin eli herkesin cebinde
  insanlar umursamayınca

  bu iş zor yonca
  çünkü insanlar yıllar boyunca
  hiç soru sormadan durur...
 • hem kişisel olabilen, hem de bunun ötesine geçebilen sözlere ve nefis bir melodiye sahip, galiba en sevdiğim bülent ortaçgil şarkısı.
 • bülent ortaçgil'in şarkısı.. yaşar da söylemiştir.. iyi ki de söylemiştir. kendi tarzı olmadığı daha şarkının başından anlaşılmaktadır ama şarkının düzenlemesi çok iyidir.. zaten yaşarın yorumuna denecek bir şey yoktur
 • insanı alıp götüren şarkılardan biridir.
 • hatırlanma mevsimi gelmiş olan şarkıdır. ömrünün bir yerinde bu şarkıyla meşgul olmuş olanlar her bahar, ağaçlar çiçek açınca

  "bahar gelir , fark edilmez olur"

  diye en az bir kez mırıldanırlar. hatta fark etmeyenlere, ya da fark etmeye gecikenlere katıldılarsa kızarlar da kendilerine.
 • bülent ortaçgil müzisyeninin insanları anlattığı şarkı.aynen de bu şarkıdaki gibi gelişir olaylar genellikle.4 yapraklı yonca olamayan yoncalara hitaben yazılmıştır.müziğinin çok güzel olması da ayrıca bonustur.