şükela:  tümü | bugün
 • rüksan günaysu'nun; "en tehlikeli insan yarı aydın insandır" sözünü anımsatan söz. güzel söz vesselam...
 • ortaokul ve lise (artık ilkokul eğitimi bile beş para etmez ya) göz önüne alındığında, kavramların (örneğin anarşist kime denir konusunda iki dersin "teröristin eyleme geçmemiş haline anarşist denir" fikrini aşılamak için harcanması), tarihi olayların (en basitinden almanlar yenilince biz de yenilmiş sayıldık)* son derece yanlış bir şekilde öğretilmesi sonucu insan zihninde bazen onarılaz gedikler açılması durumudur. yanlış bilgi, bilgisizlikten daha tehlikeli olduğu için bilim adamı yetiştirilmesi safhasında bu bilgilerin tümden silinmesi gerekmektedir ve hiçbir şey bilmeyen insanlar yolu yarılarken öğrenme sürecinde, eğitim sisteminin manipüle ettiği zihinler daha yeni harekete geçebilmektedir.
 • çok güzel ve bir üniversitede çevreye baktığınızda çok rahat bir şekilde doğrulayabileceğiniz sözdür. eğitimin insanı ne hale getirdiğini, beyin yıkamanın, düşünce köreltmenin ve var olan düşünceleri belirli bir yöne kanalize etmenin açıklamasıdır.
  bir de eğitim sistemimizde uzmanlaşma gibi bir bela var ki, bu konu sayesinde toplama yapamayan sosyal bilimciler, sosyal olaylardan bir haber mühendisler yetişmekte ve bunlar saf cahil olarak topluma salınmaktadır.
  bir üniversitede okuyan iki öğrencinin hala 1 ytl'yi kuruşlar cinsinden oluşturamaması, onların bilim yuvacıklarımızın kulelerinde uzmanlaşıp yetiştirilmeleri dışında pek bir şeyle açıklanamaz.
 • sanırım bunun aslı su:

  cehlin ol rütbesi sehl olmaz
  tahsilsiz bu rütbe cehl olmaz

  yani:

  cehaletin bu kadarı kolay olmaz
  öğrenim görmeden bu kadar cahil olunmaz
 • vedat türkali'inin bir gün tek başına romanında sakallı celal'e ait olarak geçen söz.
 • tanıl bora tarafından türkiye'nin üniversite okumuş veya okumakta olan milli eğitim tornasından geçmişlerin milliyetçi hezeyanları için kullanmış olduğu sözdür. hakkı var. son yıllarda üniversitelerde mantar gibi çoğalan add'ler mi dersiniz, ülkücülüklerini zirveye taşımışlar mı dersiniz, sürüsüne bin bereket dedirtiyorlar.. bence daha da ilginç olanı akp iktidarı döneminde sınıfsal ayrıcalıklarını yitiren orta üst sınıfın milliyetçiliğe dört elle sarılmış olmalarıdır. netekim yılda onbinlerce dolar verip okuyan 7tepe üniversitesinde yüz küsür kişi toplanıp dışlayıcı-milliyetçi bir gösteri yapabiliyorlarsa durum vahim deyip köşeye çekilmem vallhi. iyidir durumlar derim. yetmişti türkiye'de siyasetin donuk donuk iç bulandırdığı kutupsuz ortamı. demem o ki, bırakalım bağırsınlar milliyetçiler. bırakalım gırtlakları yırtılsın. mesele yuaratan taraf bunlar değil.

  eskiden sürüsüne bereket liberal solcular nerde diye bakıyorum. bulamıyorum. sorun orda.
 • ibrahim çallı ile edip hakkı'nın, yaptıkları tablolarla birlikte ankara'ya geldikleri bir gün; çallı'nın, ankara'daki siyasetçilere öfkelenerek söylediği cümledir.(bkz: bu kadar cehalet ancak tahsil ile mümkündür)
 • üstad haldun taner'in tanıkılığına inanacak olursak bu sözü sık sık zikreden kişi sakallı celal'dir.
  (bkz: ölür ise ten ölür canlar ölesi değil)
 • söz konusu durum en acı ve dramatik şekilde tarih bilimi söz konusu olduğunda görülebilir.