şükela:  tümü | bugün soru sor
  • gaziantep yöresine ait, aşık hasan hüseyin'den bir türkü. televizyonda nida ateş yorumunu dinlemiş ve çok sevmiştim ama bulamadım, üzgünüm.

bu kadar cevretme aziz sultanım
    ya n’olur insafa gel bazı bazı
    halime rahmeyle ruh-i revanım
    bende ne keremler kıl bazı bazı

sen arifsin ne dediğin bilirsin
    yaralı gönlüme melhem olursun
    ben geldikçe melul mahzun durursun
    şad eyle gönlümü gül bazı bazı

coşkun çaylar gibi bulanıp akma
    gamzeyi hançeri sineme çakma
    çok ise günahım kusura bakma
    bildiğinden şaşar kul bazı bazı

hüseyin’im der ki leb-i balımsın
    canımın cananı selvi dalımsın
    ne bir merhametsiz kanlı zalımsın
    perişan gönlümü al bazı bazı
  • geç de olsa buldum. sözlerini benim bildiğimden biraz farklı söylüyor ama türkü de, yorum da muhteşem bence. buyrun.

nida ateş
  • bu türkünün mahlasın da olduğu son kısmını bazıları "ne bir merhametsiz kanlı zalımsın", bazıları da "sen bir merhametli, gönlü ganisin" diye okuyorlar. ben banyoda kendi kendime mırıldanırken "ne bir merhametsiz, kanlı zalımsın" demeyi tercih ediyorum efendim. çünkü neden? çünkü yar dediğin, merhametsiz, kanlı bir zalımdır. :(
  • sevdiğine kızar, ondan vazgeçemez, derdini-dermanini anlatir bu türkü.
    sonra iki mısrası vardır ki samimiyet baska nasil anlatilabilirdi bilmiyorum. kime ne kusur ettiysem o dizelerle ozur dilemek isterim
    çok ise günahım kusura bakma
    bildiğinden şaşar kul bazı bazı
  • nida ateş yorumunda o meşhur mısralar;

"noksanım var ise kusura bakma
    bildiğinden şaşar kul bazı bazı"

şeklinde değiştirilerek söylenmiştir ki bence daha güzel olmuştur. ne varsa türkülerde var.
  • bu akşam neriman altındağ tüfekçi dinleyip öyle yatayım dedim. hastayım, efkarın dibine vurmak istedim. finali bu şaheserle yaptım. allahım nasıl bir ses, nasıl bir türkü!! dinlerken insanın gözleri doluyor. nasıl bir aşkın eseri bu türkü? ya sen neriman? nasıl bir ses böyle? boşverin nida ateş yorumunu. siz neriman altındağ tüfekçi yorumunu dinleyin
  • (bkz: lale koçgün)
  • 2018'de çıkmış, mercan erzincan albümü olan gökkuşağı'nda yer alan eser. erdal hoca ile düet etmişler.