şükela:  tümü | bugün
  • güvenç dağüstün'ün pek güzel söylediği bir metin altıok eseri

http://www.youtube.com/watch?v=xj2zcjoxaxm
  • metin altıok ve fazıl say birleşimiyle çok hoş olmuş şiir- şarkı.şiir zaten güzel ama fazıl say'ın bestesiyle ve de güvenç dağüstün'ün yorumuyla da ayrı bi güzel olmuş..birbirlerini güzel tamamlamışlar
  • fazıl say'ın piyanosuyla ve serenad bağcan'ın sesiyle can vererek "bu kekre dünyada, yazık geçit yok aşka. bir şey yok paylaşacak, acıdan başka." sözleriyle gözlerin dolmasına sebep olan çok ama çok güzel şiir.
  • fazıl say'ın ilk şarkılar adlı eserininde serenad bağcan tarafından seslendirilmiş olan ve benim de şimdi dinlemekte olduğum şarkıdır.
  • fazıl say'ın konserinde şarkı olarak vücut bulmuş halini dinlediğim şiir. şiirin şarkı yapılması fikri hiç bir zaman cazip gelmedi, duyguyu tam olarak yansıtamayacağından korkarım hep. ama duyguyu bütünüyle yansıtacak kadar güzel notalar ve serenad bağcanın buğulu sesiyle dinleyince takdir etmemek elde değil.

fazıl say şarkıya başlamadan önce şu sözleri söyledi:

"ne kadar da bizi,ülkemizin durumunu anlatıyor şu sözleri,'bir yarım umuttur elimizde kalan,göğüslemek için karanlık yarınları.'

ve bir alkış koptu bütün salondan...
  • fazıl say'ın, metin altıok'un "soneler" isimli kitabının ilk şiirinden şarkılaştırdığı eserdir. bahsi geçen şiirin sözleri ise şöyle;

sevgilim bak, akıp geçiyor zaman
    aşındırarak bütün güzel duyguları.
    bir yarım umuttur elimizde kalan,
    göğüslemek için karanlık yarınları.
    ağzımda, ağzının silinmez ılık tadı,
    damağımda kösnüyle gezinirken;
    yüreğimde yılkı aklımda ölüm vardı,
    dışarıda rüzgar acıyla inilderken.
    unutulmuyor ne tuhaf dünya işleri,
    seninle bir döşekte sevişirken bile.
    düşünüyorum, hüzünlü, genç anneleri,
    çarşılarda, pazarda ellerinde file.
    bu kekre dünyada yazık geçit yok aşka
    bir şey yok paylaşacak acıdan başka
  • serenad bağcan ve fazıl say birlikteliğiyle ölümcül bir etkiye sahip olmus eser. enfes.

"bu kekre dünyada" dediği anda solist duygulanmayan adama cidden şaşarım.

http://www.youtube.com/watch?v=mlm-hkpaqa8
  • çok güzeldir, sade ve içtendir...
  • fazıl say'ın metin altıok şiiri bestesidir bu.
    güzel hisler yaratan bir şarkıdır, sanki metin altıok bir zamanların ankarasında bir zamanların ankara sanat kurumunun salonunda elinde, rakı bardagında, en çok iki yudum içilmiş rakısı, top sakalı, kısa boyu, çevresinde insanlar, gözleri yarı kapalı, hafifçe başını sallayarak bu şarkıya eşlik ediyor gibidir.
    (bkz: gölünüze taş düşerim)
    (bkz: gözünüze yaş düşerim)
  • seninle bir döşekte sevişirken bile.
    düşünüyorum, hüzünlü, genç anneleri,
    çarşılarda, pazarda ellerinde file.
    bu kekre dünyada yazık geçit yok aşka
    bir şey yok paylaşacak acıdan başka

içimi kazıyıp geçiyor.. sonra bi daha.. bi daha.. ayrı yeri tekrar tekrar kanatıp geçiyor..