şükela:  tümü | bugün
 • ev kirası ile konut kredisini karşılaştıran insanın doğal tepkisi
 • konut kredisinin fazlerini hesap edemeyen insanın yaptığı yorumdur .

  şöyle ki ;

  diyelim ki ev aldınız istanbul şartlarında 500 bin tl yi gözden çıkarmanız gerekli .

  yüzde 25 de peşin verdiniz kaldımı 375 bin . ?
  şimdi o 375 bin tl kredi için bi banka faizlerini bir hesaplayın bakalım .10 sene için en az 300 bin tl faiz ödeyeceksiniz ve her ay en az 5 veya 6 bin düzenli ödeme yapmak durumundasınız .
 • 200.000 tl mortgage tutarını 120 ay ödeyeceğim dersen aylık ortalama 2800 - 3000 arası bir şey ödersin. istanbul şartlarında alacağın ev muhtemelen istanbul il sınırında ya da varoş mahalle arasıdır. o yüzden varoş prensi olmaktansa, iyi semt orta gelirlisi - kiracısı olmak daha mantıklı gibi. ha bana kalırsa yüksek paralara istanbulda mahalle arasında piç olmuş bir apartman dairesinden ev almaktansa, güzel bir sahil kasabasından dubleks ev almak daha mantıklı. en azından villam var dersin, kim bilecek.
 • kafkaslarda bir ermeni ismi
 • tanım: konut kredilerini sadece istanbul'dan ev almak üzere verildiğini sanan kauçukların, ev kirası tutarlarını yakın çevre üniversitelerin belirlediği, ama fakat ev fiyatlarının büyük şehirler ile kıyaslanmayacak kadar düşük olduğu onlarca ilden haberinin olmadığını hesap eden birinin söylediği cümle.

  ayrıca bu cahiller ev fiyatlarındaki olası artışın gün sonundaki avantajını da göremezler.

  gavurun dediği gibi;

  (bkz: ignorance is bliss)