şükela:  tümü | bugün
 • konut kredisinin fazlerini hesap edemeyen insanın yaptığı yorumdur .

  şöyle ki ;

  diyelim ki ev aldınız istanbul şartlarında 500 bin tl yi gözden çıkarmanız gerekli .

  yüzde 25 de peşin verdiniz kaldımı 375 bin . ?
  şimdi o 375 bin tl kredi için bi banka faizlerini bir hesaplayın bakalım .10 sene için en az 300 bin tl faiz ödeyeceksiniz ve her ay en az 5 veya 6 bin düzenli ödeme yapmak durumundasınız .
 • kafkaslarda bir ermeni ismi
 • tanım: konut kredilerini sadece istanbul'dan ev almak üzere verildiğini sanan kauçukların, ev kirası tutarlarını yakın çevre üniversitelerin belirlediği, ama fakat ev fiyatlarının büyük şehirler ile kıyaslanmayacak kadar düşük olduğu onlarca ilden haberinin olmadığını hesap eden birinin söylediği cümle.

  ayrıca bu cahiller ev fiyatlarındaki olası artışın gün sonundaki avantajını da göremezler.

  gavurun dediği gibi;

  (bkz: ignorance is bliss)
 • ev kirası ile konut kredisini karşılaştıran insanın doğal tepkisi
 • 200.000 tl mortgage tutarını 120 ay ödeyeceğim dersen aylık ortalama 2800 - 3000 arası bir şey ödersin. istanbul şartlarında alacağın ev muhtemelen istanbul il sınırında ya da varoş mahalle arasıdır. o yüzden varoş prensi olmaktansa, iyi semt orta gelirlisi - kiracısı olmak daha mantıklı gibi. ha bana kalırsa yüksek paralara istanbulda mahalle arasında piç olmuş bir apartman dairesinden ev almaktansa, güzel bir sahil kasabasından dubleks ev almak daha mantıklı. en azından villam var dersin, kim bilecek.
 • samsun şartlarında sevgili amcamın 4 sene evvel orta halli 3 oda 1 salon daire alarak yaptığı hede, üniversiteyi kazanan 2 kuzenim için kiralık ev arayışına girmiş, baktı bu işten çıkamıyor, uzun vadeli ev kredisi ile ki evin bedeli zaten 80000 lira idi, birikmişi ile beraber 850 lira kredi ile girişti, şu an bulunduğu muhitte kiralar 700 lira, 4 seneden fazlada ödedi, kira öder gibi ev sahibi oldu mu ? oldu, evinin değeri de %40 arttı, müthiş kara geçti.
  bu denklemi istanbul için kurabilirmiyiz bilemiyorum, ama 2500 lira kira ödeyen bir insan için neden olmasın.