şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle ne krizi diyenleri şu tarafa alalım

gözüme bir araç kestirdim bendeki aracın üstüne ekleyip almak istiyorum fakat...

malum ekonomik kriz var ve gittikçe büyüyecek gibi, e bir yandan ikinci elin fiyatları da malum.. kriz büyüdükçe insanlar arabalarını satmak isteyecek ve piyasada araç bolluğu olacak ve bu arz talep dengesini etkileyip maliyeti aşağı yönde etkileyecektir diye düşünmekteyim.

eminim benim gibi kafasında soru işaretleri olan birçok suser vardır sizlerde fikirlerinizle aydınlatırsanız ne hoş olur!

(bkz: hayırlı forumlar) :)
  • öncelikle buna kriz demeyen aptaldır. ama türkiye’ye has bir kriz değil küresel bir krizdir. borsayı vurduğu gibi benzin fiyatlarını tersten vurduğu gibi emlak sektörünü ve ikinci el oto sektörünü de vuracaktır. ama mühim olan nasıl vuracağı. benzinde olduğu gibi tersten mi vuracak ki benim beklentim bu yönde. emlak ve ikinci el oto da fiyatlar bence düşecektir. neden? çünkü kimse böyle ne olacağı belli olmayan bir süreçte alım yapmayacaktır ve bu da fiyatları düşürecektir. bu sadece kendi çapında yatırımla uğraşan biri olarak benim fikrim.

henüz korona krizin etkilerini görmek için erken olduğunu düşünüyorum. bir iki ay daha bekleyip göreceğiz.

tabi ki ytd.
  • ülkede araba fiyatı ne olursa olsun kolay ucuzlamıyor. işçi çıkartmaların, herkesin cebinden yemeye başladığı bir dönem olursa düşük segmentteki arabalarda fiyat düşüşü belki olabilir.

zengin zaten satmaz arabasını. fiyat falan düşürmez kolay kolay.

kenarda bir kaç ay seni koruyacak nakitin varsa bence alınabilir. aksi takdirde tüm gelirinle borç ödeyeceksen bulaşma.
  • ikinci el araba piyasası düşmez kolay kolay.benzin değil sonuçta.

edit: arabanız varsa tutun şu an 30 olan araba 5-6 ay sonra çok rahat 35 olacak hatta geçecek.
  • mantıklı mı bilmem ama ben g..t korkusundan aldım geçen hafta. hemi de nakit. yıllardır klostrofobiden dolayı motor kullanırım ama insanın daha büyük bir korkusu olunca demek ki klostrofobi ortadan kalkıyor *
  • insanlarin alım gucu duserse fiyatlar ucuzlar mi? bu her zaman boyle olmuyor. 2001 krizinde bile ev ve arabalarda ciddi dusus olmadi. 2008 krizi de oyle. araba piyasasi galerici ve bayilerin elinde. onlar da 3-5 aylik kriz var diye mallari dusuk fiyata vermezler. kriz nedeniyle işsiz kalip arabasini satacak olanlar da piyasayi etkileyecek boyutta degiller. araba fiyatlari ancak otv indirimi ve bol sifir araba girisiyle duser. gerisi hikayedir.
  • asıl soru şu; senden önceki sahibinin, arabanın içinde virüs yaymadığından nasıl emin olup da rahat rahat bineceksin o araca?
  • evet alınırmış (bkz: ben aldım) hatta almakla kalmadım önceki arabayıda bugün satıyorum kısmetse
  • sen götü kurtarmaya bak araba eksik kalsın dediğim durum.