şükela:  tümü | bugün
  • her ay başı bir çok çalışanın ağzından dökülen söz. sonra alışveriş merkezine gidip "millette para var abi kimse yok demesin" şeklinde devam eder.
  • 'bankadan geldim, bankaya gideceğim.' -para
  • (bkz: kapitalizm)
  • kredi kartı kullanımının insanı getirdiği son nokta. her ay bir başıma o kadar parayı ne mi yapıyorum? kredi kartı borcu ödüyorum. sonra da borcunu ödediğim o kredi kartının limitini tekrar dolduruyorum. çünkü elimde nakit kalmıyor. bu kısır döngüden kurtulmak ise çok zor. insan çırpındıkça batıyor.
  • muhtemelen kira, gıda ve ulaşıma gidiyor.

tüik’in verileri 2016 yılını kapsayacak şekilde duyuruldu. buna göre hanelerin harcamalarında en çok payı kira ve konut harcamaları aldı. bu kalemi sırasıyla gıda ve ulaştırma kalemleri takip etmekte. 2002-2016 arasında gıda harcamalarında azalma olduğu görülürken, ulaşım harcamalarında belirgin bir artış olduğu dikkat çekiyor.

seçim sürecinde dile getirilen vaatlerin bir kısmı emeklileri ve ücretlileri hedef alıyor; peki bu kesimlerin gelirleri en çok hangi kalemlere harcanıyor? bu sorunun cevabı her iki grup için de aynı: gıda ve barınma harcamaları. ayrıca emeklilikler bu iki harcama kaleminde de daha çok harcama yapıyor.

gelirden en az pay alan %20’lik kesimle, en çok pay alan %20’lik kesimin harcama yaptığı kalemler incelendiğinde; fakir hanelerin en çok harcamayı barınmaya, en zengin kesimde harcamaların lokanta ve oteller ile barınmaya yapıldığı ortaya çıkıyor. ilginç olan nokta ise en fakir kesimlerin en zengin kesimlere göre gıda ve alkolsüz içeceklere oransal olarak daha çok harcama yapması.

detay: en çok nerelere harcama yapıyoruz?