• o da bişey mi. bizim hiç oy vermediğimiz akp bile değil, daha beteri.
  • bu hrant dink'i öldüren türkiye mi yoksa etyen baba? beslediniz canavarı şimdi kontrolünü iyice kaybettiniz öyle mi?

al sana "halk iktidarı"
  • ak parti farklı siyasi eğilimleri bünyesinde barındıran bir koalisyon partisi olarak kuruldu. eşitlerin partisiydi (erdoğan-gül-arınç- şener. sonradan davutoğlu vs.) içinde birçok farklı ekol / klik ve lider barındırıyordu. doğal karizmatik lideri ise erdoğan'dı. daha doğrusu partideki "liderlerin lideri" erdoğan'dı. şimdi ise -yalnız-ca lider. diğer isimler tasfiye oldu. bunu o istedi.

partinin bu zenginlikten doğan ciddi bir "kurmay aklı" vardı. o akıl tasfiye edildi. artık damat (pelikan) - soylu gibi derinlikten yoksun vasat dahi sayılmayacak, hamasi klikler ve akıllarla ite kaka götürülmeye çalışılıyor. bunu da erdoğan istedi.

parti reformistti. her ne kadar, erdoğan kolay yönetim açısından toplumu erdoğancı-antierdoğancı kampları üzerinden yüzde 50 - yüzde 50 ayrıştırarak siyaset yapsa da (ki yetiyordu bu, karşısındaki yüzde 50 dağınıktı çünkü), partinin reformist özelliği anti cephede dahi yer yer heyecan dalgası uyandırabiliyordu. üstelik dünyanın her yerinde olduğu gibi, siyasal iletişim açısından reformistliği temsil eden turuncu renkler parti amblemleri ve afişlerinde baskındı. şimdi ise milliyetçi-muhafazakarlığı temsil eden mavi tonlar ile otorite ve statükoyu, yani "ben devlet oldum"u temsil eden kırmızı renkler özellikle son 3 yıldır baskın. partinin reformist bir yanı kalmadı.

parti yeni, karizmatik ve heyecan uyandırıcı figürler üretemiyor. önümüzdeki belediye seçimleri dahi fazlasıyla yıpranmış, eskimiş ya da ithal adaylarla kotarılmaya çalışılacak ki, birçok şehir ve ilçe kaybedilecek ya da ciddi oy kayıpları yaşanacak.

2011 genel seçimlerinde gençlerin yüzde 47'si ak parti'ye oy verdi, 7 haziran 2015 seçimlerinde oran yüzde 20'ye düşerken, 24 haziran 2018 seçimlerinde yüzde 20'nin de altına düştü. geleceğin yok özetle.

parti güçlü ve bağımsızdı. sonunda başarısızlığa uğrasa da kendi politikalarını, süreçlerini, paketlerini üretebiliyordu. şu an ipotekli / hacizli bir halde. bağımsız değil. bahçeli'nin "hötttt" demesi kafi.

birkaç yıl öncesine kadar erdoğan izlenirdi; şimdi ortak canlı yayınlarda dahi reytinglerde 20'li sıralarda yer alıyor. ne söyleyeceğini merak etmediğim için, son iki yıldır bir-iki konuşmasına birkaç dakika baktım, kalanları izlemedim dahi.

haliyle çoktan bitmiş bir hikâyeden bahsediyoruz. doğru bir söylem. oy verilecek nesi kalmış?
  • ... ve sen bunu düşünemedin?

siyasal islam hangi ülkeyi abad etmiş ki bizimkini edeceğini düşündünüz gerçekten hayret ediyorum!

tanım: işe yaramaz boş bir beyan. başkanlık seçimi için gerekli ortam hemen hemen hazır zaten. senin eskiden verdiklerin yetti de artmıştır bile. sana gerek yok artık.
  • ya arkadasim ne secimi secim mi kaldi sanki.

en son muhursuz oy pusululari olayindan sonra bu secimin hilesiz hurdasiz olacagina inanan var mi?
  • aydını, cahili, muhafazakarı, yandaşı fark etmeksizin hepsi benzer cümleleri söyleyecekler. biz de bu sığırlar yüzünden arada kaynıyoruz.

daha lisedeyken, çok da bir şey bilmezken, feto'nun nasıl bir din istismarcısı olduğunu, müslüman olduğuna bile inanmadığımı dilimden geldiğince anlatmaya çalışırdım. bunlar aydınlanmaya daha yeni yeni başlıyorlar. aydınlanırken de bizi karanlığa mahkum ediyorlar.

içinde atatürk olan her yeri kapattılar. liyakatsızlık alenen, korkmadan yapılıyor. sunulan belgeye yalan, videoya montaj, şehide kelle, vatandaşa amq dediler. adamlar mühürsüz oyları bile göz göre göre evet saydırdılar. başkanlık seçiminde boş oy pusulasını bile kabul ettirirler. pardon siz hangi akepeye vermiştiniz ?
  • arpasi kesilip, sutlanan guruhun aglamasidir.

aciyorsam namerdim, beter olun. biz 15 yildir soyluyoruz, kaseyi doldururken olumune savunuyordunuz ama... ondan iyisi yoktu, yuzyilin lideriydi.

bir gram ideolojiniz yok lan. umarim daha cogunuzu sutlamaya devam eder. surunursunuz. acliktan nefesiniz kokar. beter olun.
  • dünyada islam seriatı peşinde koşan partiye oy verdiğini söyleyen bir hıristiyan'dan daha tuhaf ne olabilir? şu an sessizce boşluğa bakıp anlamaya çalışıyorum.
  • mevcut akp seçmeni de elini vicdanına koyup 2003 deki akp ile şimdiki arasındaki uçurumu görmesi gerek.

akp'nin yönetiminde geçen her gün ne yazık ki ülkemizi daha geriye taşımaktadır.
  • arabada şahsen duydum bunu.
    sağınızda solunuzda araba kullanırken birden sövmeye başlayan birini görmüşseniz muhtemelen o bendim.
    sen bunu nasıl göremezsin falan devrini geçtik artık ya, suratlar eşşek derisi. ne uğraşıcam hala.
hesabın var mı? giriş yap