• bulent ortacgil'in 1994 tarihli albumu. integral ve basit gibi ortacgil'in geleneksellerinden daha rock olan sarkilar vardir, sanki ciktigi zaman pek tutulmamisti bu album gibi hatirliyorum. "adaam sen de" sarkisinda [adam sendecilik elestirilmektedir, ilginc tabi] mazhar alanson'a guzel laf sokar [mazhargil galiba o donem kose donmekle ilgili bir yarisma sunmaktadirlar, sarkida da "gemiler yurumuyor kaptan, koseler bizi bekler, neden mazhar?" diye serzenmektedir bulent bey].
    albumun tek klipli sarkisi "sensiz olmaz"dir, evde kendi halinde cekilmis goruntulerle yol goruntuleri birlestirilmis iste oyle bir sey olmustur.
  • aynı zamanda albümün bir parçasıdır.biraz hoş, biraz boş ve biraz da matraktır, harikadır vs..
  • (bkz: basit)
  • sarkida gecen "sözümüz bitince nazim'a siginamadik"da rahmetli fikret kizilok'a ayar vermektedir lakin rahmetlinin sirf nazim hikmet'in siirlerinden olusturdugu bir kaseti vardir, kötüdür.
  • serdar ateşer başta olmak üzere, cem aksel ve akın eldes'in, dokusunda büyük pay sahibi olduğu ortaçgil albümü. şarkıların düzenlemelerinin, sözlerin seyrine göre "öykülenmesi"nin en belirgin görüldüğü ortaçgil albümüdür.
  • aynı adlı albümün son şarkısıdır, kolay dinlenen bir şarkı değildir, dinlenmesi zevklidir, sözleri şöyledir:

ne gecelerimiz katran karası
    ne de "kolay gelsin bakalım"
    olmadı yaşam
    sevdanın yolları yokuş
    şans hiç alışmamış bize nedense!

sizin belalınız ben olamadım
    şöyle bir masaya vurup susturamadım
    hadi iyisin iyisin dediniz
    ama faka basan hep bendeniz
    doğduğumda ölmeye değil yaşamaya yattım

bu şarkılar adam olmaz...

ağıtım elinde silahla vurulana değil
    her gün yavaş yavaş ölene dair
    herkesin sözcüsü olamadık
    çok yazık!
    sözümüz bitince nazım'a sığınamadık

insanın dışındakiler ilgimizi çeker
    oysa içimize inenler pek az
    sessiz bir isyanı hiç kimse istemez
    biz dövüşmekten yanayız
    bu şehr-i istanbul ki
    taşı toprağı moloz
    artık bize söylemek düşmez

• günlerdir cd çalarımı şenlendiren albüm ve "sessiz bir isyanı hiç kimse istemez/biz dövüşmekten yanayız" dizeleriyle her seferinde yarılmama sebep olan ,kaydederlerken çok eğlendiklerine inandığım şarkı.
  • serdar ateşer beyefendinin kurbanı olmuş bir albümdür. halbuki çok iyi şarkılar barındırır.
  • akın eldes gibi cok sağlam bi gitaristin de calısmalarına katıldığı bi albümdür..
    albüme adını veren sarkının nakarat bölümünde muhtesem bir güruh, "bu sarkılar adam olmaaaaz" diye bağırmaktadır..
    albümdeki basit isimli şarkı alısılageldik ortacgil sarkılarından farklıdır ama cok kalitelidir...albümün en iyi sarkısı ise sensiz olmaz'dır..
  • en en sonunda, muzip sesli bir kimsenin "n'aber tayyip?" diye hatir sordugu, eglenceli sarki. ortacgil'in birilerinden "sen kendi kabak sacina bak" cevabini almasina yol acmamis hiciv sarkisi. (bkz: adam sen de)
hesabın var mı? giriş yap