şükela:  tümü | bugün
  • sehirde yasamak ile sehri yasamak arasindaki farkin mutlaka gozetilerek soylenmesi gereken cumle.
    kanaatimce bir insanin bulundugu sehirde yasama istegi, o sehrin kisiye sunduklari ve sonucta kisinin istedigi yasam bicimini ne derece kendisine geri yansittigidir.sehirlerle insanlari baglayan unsurlarin butunu de budur.bu cumleyi sarfeden kisinin de, bulundugu sehirde sadece yasamak icin varoldugunu, yasama zevkinin aslinda tadilmadiginin gostergesidir.
  • dua gibi şarkı.
    o kadar arabesk ki, artık değil..
    (bkz: senin hasretin varken bu şehirde yaşanmaz)
  • (bkz: ankara)
  • "senin hasretin varken bu şehirde yaşanmaz" mısrasını öyle içten söyler ki müslüm gürses, insanın yaşacağı varsa bile babanın hatırına yaşamak istemez, yetmez peşine bir de "of" çeker. sözleri ve dönemine bakılacak olursa tipik asker veya gurbet şarkılarından biri olmasıyla birlikte lanet olasıca internet sayesinde artık başka şehirlerden insanlara tanışıp, aşık olmak kolay olduğu için günümüzü de kapsar.

sözleri, müziği ve müslüm gürses yorumuyla tipik müslüm gürses şarkısı diyebiliriz. sözü müziği orhan akdeniz'e ait şarkı müzik ziyafeti albümünde yer alır.

not : ekşi sözlük'te daha önceden, senin hasretin varken bu şehirde yaşanmaz başlığında incelenmiş, hatta #15967894 ile ben de kendimce bir şeyler yazmışım, afedersin amele gibi kontrol etmeden de bunları yazdık ama şarkının kaset kapağında geçen adı bu şekilde.
  • şarkı, müslüm gürses'in müzik ziyafeti, klasikleri 1, altın şarkılarım kasetlerinin yanısıra sandık albümünde de bulunur. yıllar geçse de müslüm gürses'in hiçbir şey kaybetmediğinin en büyük ispatı.
  • (bkz: kayseri)
  • söz ve müziği orhan akdeniz'e aittir.

askin var oldukca umit kayboldu
    hergun biraz daha dertleniyorum
    hasretin icimi kemiriyorda
    dinle beni sana sesleniyorum

senin hasretin varken bu sehirde yasanmaz
    boyle devam ederse sensiz hayat olamaz
    yasamak yasamak yasamak
    degil yasamak

kalbim diliyorsa neden sakliyor
    bu kacinci feryat sabrim kalmadi
    baska bir yol varnu? baska bir yol varmi?
    sevmenin baska turlu sekli varmi?
    senin gibi birini sevdigimi bil
    ya tam sev ya birak askin ask degil
    hergun cile cekmek yasamak degil
  • şevval sam'ın da son albümü has arabesk'te söylediği ve zannımca yorumunun gayet güzel olduğu bir parça. zordur müslüm baba'nın üstüne bir parçayı yorumlamak ama sibel can'ın programında baba gayet dikkatli bir şekilde şevval sam'ı dinlemiş ve gerçekten çok güzel yorumladın diyerekten noktayı koymuştur.
  • eskişehir'de ki kısa dönem askerliğime rağmen günlerimin geçmemesini sağlayan müslüm gürses parçası.
    http://fizy.com/#s/1lu9m4
  • arabeskin en iyileri sıralamasına kafadan girecek orhan akdeniz albümü...