şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "bu toprakların bütünleştirici bir özelliği vardır..." filan der nihat genç. aklı sıra milletimize özgüven aşılayacak, avrupa kültürü bitmiş tükenmiş, biz ise çok sesliyiz. "bu topraklar"da akan kanları hatırlatırsan orada dur ama kardeşim. bunlar amaçlı hareketler, bilindik oyunlar. bu toprakların bütünleştirici özelliği var, onların hepsi bizim kardeşimiz. (kardeşliklerini bilip uslu dursunlar yoksa yapacağımızı biliriz). ha kan akmıştır... akmıştır da bir takım dış mihrakların kardeşlerin harmonisini kıskanmasından dolayı yaptıkları kışkırtmalar sonucu dökülmüştür o kanlar. eski defterleri açtırmayın bana şimdi, cezayir'i görmedik mi?

  velhasıl nihat genç'in gördüğü gerçekler, "bu toprağın" gerçeği, kendini başka topraklardan üstün sanmak gibi gözükür. tüm o "köprülüğüne", "bütünleştiriciliğine" rağmen başka topraklarla irtibatı yoktur, belki bundan dolayı böyle manik depresif, borderline ruh hali bir "bizi hakir görüyorlar" mazlumiyeti ile "bu toprakların mayası üstündür" salak megalomanisi arasında yalpalayıp durur bu toprakta ve onun hepsi kardeşimiz insanında.
 • dengiz'in modernlik adı altı cafesinden esinlenerek ismini kulağına üflediğim iskender ve kebap salonu zinciri.

  bu topraklar'da yediğiniz yemekleri, içtiğiniz suları -asla- unutmayacaksınız. bu toprakların evlatları sizleri bekliyor. bu topraklar. bu topraklar.

  (2007'ye özel inanılmaz genelleme fırsatlarımızı kaçırmayın!)
 • milliyetçiliğin her türlüsüne karşı biri olarak kullanmaktan müthiş haz aldığım işaret sıfatı. (vay amına koyim dilbilgili tanım yaptım) çünkü hiçbir milette aidiyet içermiyor. herkesin toprakları burası, türkün değil, kürdün değil, ermeninin değil, rumun değil, senin değil benim hiç değil. bu topraklar işte, hepimizin.
 • toprak altinda ve ustunde yasayan milyarlarca canlinin bizim varligimizdan haberdar dahi olmamasini da hesaba katarsak, topragin pek de umrunda olmayan erciyes, uludag, kackar, toroslar soylemi.

  duyuldugu anda piliyi pirtiyi portletmek gerekir.
 • içinde, içi tamtakır boşaltılmış bu isim tamlamasının geçtiği her türlü metin, beyan ve hitap da tıntın bomboştur. kıllanınız, itibar etmeyiniz.

  .
 • bulşit reklam filmlerinin başlangıç söz öbeği.
 • kanıt değil önerme ve tutum, bu toprakların madenine güncel sözlü anlatım* olarak; muhtemelen duygularımızdan en fazla sevgi -analiz edilebilsin veya edilemesin- gerçeği gören* yanımız. sevmezlik** olasılıkla körlüklerimiz, yaralarımız.

  (bkz: bu ülke)