şükela:  tümü | bugün
  • herkesin hayatında minimum 1 kişilik kontenjanı olan adamlardır.

yenilen yemek ne olursa olsun, nerede yerseniz yiyin bu adamlara göre o yemek sizin yediğiniz yerde yenmez. tadı olmaz. illa ki size farklı bir şehirde veya aynı şehirde farklı bir mekanda o yemeği yemenizi önerirler. ne keyif bırakırlar ne bi' şey. boğazınıza dizerler lokmaları.

*öğle arası ayak üstü sandviç alırsınız kendinize;

- bu sandviçi çeşme'de yiyeceksin birader asıl burada ne koyuyolar belli değil.

be amına koduğum tamam da 1 saatlik öğle arasını ne yapıcaz?

*et, lahmacun, kebap tarzı besleniyorsunuz diyelim.

- buradakiler de kebap mı be bunu adana'da (doğu veya güneydoğu anadoludan herhangi bir il de olabilir) yiyeceksin. offf buradaki hayvanlar hep besi. soğanı basıyolar anca et diye.

+ haklısın abi :( hadi kalkalım iştahım kaçtı.

o söylediği ilde yiyor olmanız durumunda ise;

- yok abi bu kebabı abdullah'ın orda yiycen. buradaki sünger gibi.

lan baştan söylesene abdullah'ı. ta nereden kalktık geldik o kadar masraf ettik bi' kebap için.

* menünüzde tatlı mı var?

- yaa burada yediğin baklava mı allahaşkına? fıstık diye bezelye ezip koyuyolar içine. antep baklavası öyle mi ah. bak burada 2 tane ye kesilirsin. orada 1 kilo yersin rahat. margarin basıyolar tereyağı diye.

- yaa sen künefeyi hiç hatay'da yedin mi birader? peyniri yayladan alıyolar. orada bi' ye sonra bunu köpeğine bile vermezsin.

+ abi ama daha yeni başlamıştım :(

*zeytinyağlı bir yemek esnasında;

- ne yiyosun? enginar mı o? burada yenmez abim o. bunu girit'te yiyeceksin asıl.

+ oha amına koyim ya ne girit'i yaa. defol git lan hayatımdan. gitmicem bi' yere lan. simit yicem ben.

- bak ankara simidi...

+sus amına koduuum.
  • (bkz: vedat milor)
  • genelde sanayi sitesi fetişi olan adamlardır.

diyelim ki adana dürüm yiyorsunuz, bu eleman yaklaşır:

- abi bu da dürüm mü? adana sanayi sitesi'nde hacı feyzullah usta'dan yiyeceksin bunu. dört taneyi arka arkaya devirir, gene de doymazsın.
  • odunla dövülesi insan. ersin karabulut süper tespitler yapmıştı bu adamla ilgili.
  • o an'ın tadını çıkarmanızı engelleyen, lokmayı kursağınızda bırakan baltalı ilahlardır.
  • bu adamlar aynı zamanda; "her şeyin en iyisini ben bilirim, bıkmadan usanmadan ahkam keserim, siz kimsiniz ki ohoo siz giderken ben geliyordum, sidik yarıştırmaya bayılırım." adamlarıdır. bu alt metin asla şaşmaz çünkü üslup diye bir şey var sonuçta.

fikir vermek başkadır, çok bilmişlik yapmak başkadır.
  • - mesela new orleans'ta jazz dinlemelisin.
    - e! bakalım; kısmet; inşallah leylacım. bakalım, eğer vaktimiz olursa... yani ne demişler zaten: jazz'ı new orleans'ta; cağ kebabı da erzurum'da yiyeceksin. her şey tabi yerinde güzel.

(bkz: leyla ile mecnun)
  • kendi görüşünü paylaşıyordur sonuçta. ilgimi çeken, paramın yettiği bir şeyse gider bir ara denerim hatta belki çok beğenir, tavsiyesi için müteşekkir olurum; değilse önümdeki yemeğe bakar, dinler geçerim. söyledikleri kulağıma yapışıp beni eve kadar takip edecek değil ne de olsa.
  • bu adamların mutlaka pahalıya almışsın adamlarıyla bir akrabalıkları, bir kan bağları bulunur. bazen de bu vasıfların ikisine birden sahip oldukları görülür.
  • yemek kültürü olmayan, sıradan monoton hayatlarına farklı yerlerde, destinasyonlarda yeni tadlar ekleyememiş ve haliyle bu konuda konuşabilecek kelimelere sahip olmayan ezikleri kıskandıranlardır.

şu listeyi çıkaracak adamı ben olsam ben de kıskanırım;

(bkz: ekşi sözlük nerede ne yenir veritabanı/@businessclass)