• yaklaşık 10 saat önce resmi sitesinden yaptığı duyuruyla en önemli 10 gitarının çalındığını duyurmuş ve takipçilerinden kendisi için 2 tane studio les paul istemiştir.

--- spoiler ---

ten of the most important guitars of life were stolen. ıt's a tremendous loss. ı'll never really be able to replace them but ı'm looking for anybody who knows any instruments that come close to these. hopefully somebody can help out. ı'm trying to get 2 studio gibson les pauls. please contact service@bucketheadpikes.com. thank you

--- spoiler ---

inanılmaz üzücü bir haber. buckethead gibi anonim ve mütevazı bir hayat yaşayan birisi için çok zor bir durum. çalınan gitarların çoğu buckethead'in modfiyeli gitarları dolayısı ile hırsızın kendini ifşa etmeden kolay kolay elden çıkarabileceğini düşünmüyorum.

umarım en kısa sürede istediği gitarları veya çalınan gitarlarını bulabilir.
  • popüler kültüre yanlamadan içinden geldiği gibi müziğini yapan dünya üzerindeki tek insan olabilir.

bu kısım o kadar önemli ki, sahip olduğu yaratıcılığı tüm çıplaklığıyla, bozmadan, değiştirmeden, filtrelemeden bizlere sunuyor. bu sayede adamın iç dünyası veya o şarkıyı çaldığı andaki mental durumu hakkında aşağı yukarı bir fikir sahibi oluyorsunuz. tıpkı bir ressamla yaptığı resim arasındaki ilişki gibi.

gitarla ilgilenen arkadaşların bazıları yaptığı şeyi küçümsüyor olabilir ama arkadan bir ritim açıp 10-15-20 dakika boyunca bütünlüğü bozmadan solo atmak ciddi zordur. ayrıca bunu neredeyse ayda bir yapıp yayınlıyor.

buckethead, rock müzik dünyasında emsali olmayandır.
  • çok enteresan bir adam lan. kafasında kfc kovası, yüzünde beyaz maske çıkıyor sahneye, oyuncak topluyor milletten. gitarı onlara da çaldırtıyor falan. senede 50-100 arası albüm yapıyor, hiçbiri ortalıkta yok. küçücük mekanlarda küçücük sahnelerde çalıyor. arada çalmayı bırakıp nunçaku sallıyor, brek dans yapıyor falan. kimse ne yüzünü biliyor ne de nasıl bir insan olduğunu. ama bir yandan da herif dünyanın en iyi gitaristlerinden biri pek çok kişi için 1. hatta. içine kapanık, asosyal, şöhretten korkan bir izlenim veriyor ama adamı dünya çapında rockstar yapacak da yeteneği var. bilemiyorum ya.

lan ben bu kadar iyi çalsam (cem yılmaz diyor ya akordiyonu yemiş bitirmiş, bütün olarak çıkarmış devam ediyor diye. bu abi için de aynısı geçerli. adam gitarı bitirmiş lan ve sadece elektro gitar da değil.) millet yeteneğimi görsün diye şu an ne yapıyorsa aksini yapardım. ama adam böyle mutlu herhalde. bu kadar iyi bir gitarist, virtüöz spotify'da 300 bin dinleniyor amına koyim. yeteneğini harcamak da değil bu. sadece şöhreti reddetmek bence. herif şaka maka guns n' roses'da çalmasa adını bile bilmeyecektik herhalde.

lan bir de olum böyle bir çağda, dijital bir evrende bir insanın yüzü nasıl bilinemez la ? daft punk'ı bile biliyoruz nasıl tipler olduğunu. bu adam kimdir neye benzer hiçbir şey yok. nasıl başarıyor bunu anlayamıyorum.

edit : debeye girdi galiba ve pek çok arkadaş uyardı. yüzü biliniyormuş meğersem. yanlış bilgi vermiş olmayayım, uyaran arkadaşlara teşekkürler.
  • "konserlerde çalamıyor" eleştirisi enteresan. ulan adamın 7257 tane albümü var, 2 tane albüm çıkarıp 15. konserine çıkan gruplardaki elemanlar unutuyor şarkılarını, bu adam doğaçlama takılmış çok mu. ki, işin o boyutu da var, bakalım adam çalamıyor mu, yoksa emprovize mi takılıyor. hayır ondan sonra "insan albüm kaydının aynısını mı çalar, biraz doğaç yapar amına koyim" deyu da eleştiriyorsunuz, eleştiriyorlar, eleştiriyoruz. her boku biz biliyoruz çünkü.
  • "the greatest" nevinde bir liste hazırladım, naçizane olarak...

10. i love my parents - bucketheadland (1992):

ilk albümün son parçası. ağır, aksak, yalın... hüzün...

9. light - captain eo's voyage (2010):

gergin bir bekleyiş ve ardından ışığa ulaşmak gibi bir çağrışımı var.

8. broken mirror - a real diamond in the rough (2009)

efsane albümlerden a real diamond in the rough'ın açılış parçası. boğuk tonlarda gitarları karamsar eyler insanı.

7. wishing well - colma (1998)

ömürlük albüm colma'nın öne çıkanlarından... daimi bir "yolculuk" hissine sahip. solosunda yolculuğun sonlarında...

6. big sur moon - colma (1998)

farklı ve yapay bir dünya...

5. soothsayer - crime slunk scene (2006)

bambaşka... apayrı intro'su, ana riff'i, shred'y soloları... duygu için gitarı yavaş kullanmanın gerek koşul olmadığını da gösterir.

4. padmasana - electric tears (2002)

baştan sona bir hikaye anlatır. mutlu edebilir, ağlatabilir...

3. machete - colma (1998)

dinlediğim yegane güzellikte sololardan birini içerir. mükemmel bir tonda...

2. aunt suzie - cyborg slunks (2007)

yalnız ve kendi halinde... doğal ve dingin...

1. too many humans - population override (2004)

...

http://noksan.blogspot.com/2011/09/buckethead.html
  • modern çağların paganini'si. gitarıyla gönül telimize dokunan en asil duyguların insanı. gitarın üzerine öksürse duygusal nota basar. yaratıcılığına ve üretkenliğine hayranım. nasıl ki chopin demek nocturne demek ise buckethead demek de pike demektir. eminim şu an bilmem kaçıncı "pike"ını dünyaya armağan etmek için uğraşıyordur. benim için sanat kelimesinin vücut bulmuş halidir. şayet sanat duyguların dışavurumu ise kendisi bir sanat projektörüdür. bence kafasına kova geçirip yüzüne maske takmasının asıl sebebi eserlerindeki duygu yüklemesini dengeleyip "keman çalan palyaço" imajı yaratmak. yine de beste yaparken kalbini çok yormamasını istiyorum bu güzel insandan. kalp rahatsızlığın varmış bizi kendinden mahrum etme sepet kafa.

(bkz: buckethead'in yaşayan en büyük gitarist olması)
  • zamanında kendisi için gitarın peygamberi demiştik, gerçekten de öyle. geçmişte hz. muhammed'in hadisleri için hangisi gerçek hangisi sahte diye kurullar kurulmuş, gazali falan gibi dönemin önemli bilimcileri metodolojik yaklaşımlarla bu sayıyı bayağı bir miktarda azaltmıştı.

kendisinin albümlerini dinlerken artık kafam karışıyor ve aynı metodolojiyle kendi kendime kurduğum bir kurulla bunları azaltmaya odaklandım. ancak ben değerlendirme yaparken yeni bir albüm geliyor ve ben patlıyorum. gerçek burckethead bu değil!
  • 90'ların ortalarında ozzy grubuna seçme yaparken buckethead'i de çağırır ve aralarında şu diyalog gelişir:

ozzy - bak brian,
    bucket - ama sadece annem bana brian der...
    ozzy - o zaman annen olduğumu farzet!
  • buckethead'e giriş tadinda derli toplu bir liste olabilmesi amaciyla ve daha sonradan da editlenerek ve değişeceğini taahhüt ederek (ama söz vermeyerek) bir liste hazırladım. pike 51 ile başlayan buckethead hastalığım artarak devam ediyor ve ilk başlarda her sağlıklı türk erkeği gibi böyle bir diskografiye sahip olan buckedhead'i dinlemek yerine ajdar dinleyip çikita muz yiyordum. ancak durumlar değişti. sözlük bünyesinde onlarca entry, internet üzerinde forumlar, top 10/20/50 listeleri, haftalardır aralıksız buckethead dinleme seansları eşliğinde amatör buckethead dinleyiciliğine terfi ettim. aşağıdaki listelerde şüphesiz sağdan soldan etkilenmelerim var, eksikler var ancak kesinlikle beğenmediğim içime sinmeyen bir şey yok. adam üretmeye, ben onu yakalamaya devam ettiğim sürece bu listelere eklemeler yapmaya çalışacağım.

kendi favorilerim/internet aleminde buckethead denilince akla gelen şarkılar(karma karışık bir sırada ama şüphesiz ilk 3 sırada olan şarkıların orada olmalarının bir sebebi var);

soothsayer
    disintegration mirrors
    er
    too many humans
    nottingham lace
    siege engine
    welcome to bucketheadland
    claymation courtyard
    jordan
    padmasana
    sail on soothsayer
    asylum of glass
    the redeem team
    all in the waiting
    whitewash
    the closed triptych
    wishes
    listen for the whisper
    carpal tunnel slug
    jump man
    sketches of spain (for miles)
    i love my parents
    spell of the gypsies
    lebron
    fractal shadows
    lebrontron
    wishing well
    big sur moon
    rise of the blue lotus
    for mom
    machete
    population override
    thank you ohlinger's
    golden eyes
    swomee swan
    andrew henry's meadow
    the flooding of pain
    hollowed out
    crack the sky
    nun chuka kata
    beyond the knowing
    the coats of claude
    coma
    attention electric cyclone

pike serisi öncesinde çıkan albümlerinden(ilk 3 hariç sıra gözetmeksizin);

colma
    population overdrive
    electric tears
    electric sea
    enter the chicken
    decoding the tomb of bansheebot
    captain eo's voyage
    shadows between the sky

pike serisinden sıralı tam liste(51, 65, 46, 45, 35 ve 97 sırasıyla başlamak kaydıyla)
    pike 3 - 3 foot clearence
    pike 32 - rise of the blue lotus
    pike 35 - thank you ohlinger's
    pike 37 - hollowed out
    pike 40 - coat of charms
    pike 45 - the coats of claude
    pike 46 - rainy days
    pike 5 - look up there
    pike 50 - pitch dark
    pike 51 - claymation courtyard
    pike 53 - city of ferris wheels
    pike 55 - the miskatonic scale
    pike 64 - aquarium
    pike 65 - hold me forever
    pike 66 - leave the light on
    pike 71 - celery
    pike 72 - closed attractions
    pike 9 - march of the slunks
    pike 93 - coaster coat
    pike 94 - magic lantern
    pike 95 - northern lights
    pike 97 - passageways

...
  • dave mustaine'nin hakkında "buckethead… buckethead is probably twice as good a guitar player as me and slash combined, and can stand having fried chicken rubbed up against his face all night for a couple of hours." dediği adam.
hesabın var mı? giriş yap