• gidersin, icersin, sicarsin, kusarsin... hastasi olduun hatun yoksa eglenemezsin fazla ama denersin... zorla dans ettirirler edersin. team olarak ordaysan kopekler gibi eglenirsin o ayriii. team`in yarisi orda diilde ofiste calishiosa aklin orda kalir erken donersin apayriii...
  • veya hep birlikte (bkz: buddha)...
  • başka türlü yazışlar da olsa türkçemiz buda olarak kabul etmiş amcayı. birader devamlı düşünüyor, düşünüyor. bi kalkamadı yerinden, hep düşünür hallidir, bi kere ayakta halini göremezsiniz.
  • buda ile ilgili şöyle bir hikaye var:

bir gün bir kadının çocuğu ölüyor,
    günlerce ağlayıp kahroluyor,
    en sonunda o zamanlar bilge olarak kabul edilen buda'nın huzuruna gidiyor.
    diyor ki:
    "- ne olur bana yavrumu geri getir, sen yücesin, ne olur onu bana geri getir..."
    "- tamam ama öncelikle bana kasabada evlerine ölüm girmemiş olan bir evden baharatlar getirmen lazım. " diyor buda da.
    kadın hevesle yanından ayrılıyor, ve araştırmaya başlıyor,
    hangi evin kapısını çalışa
    aldığı cevaplar aşağı yukarı aynı oluyor,
    kimisinin ya babası ölmüş ya annesi yada ablası ve niceleri...
    kadın aylarca arıyor evine ölüm girmemiş olan evi
    en sonunda bir gün herşeyi farkediyor ve tekrar buda'nın yanına gidiyor,
    "-affet beni buda" diyor kadın
    buda da"- affedecek birşey yok senin sadece anlaman gerekeni geç anladın ama anladın"
  • budizm inancının kurucusu ve babası... buddha'ya göre yeryüzündeki yaşam acıdan başka birşey getirmez...bu acıların nedeni açlıktır; yani zevk ve hırs çılgınlığı, yaşama isteğinin aşırılığıdır... "sekiz yollu patika" (inanç, karar, söz, edimler, emeller, düşünce ve içe bakış) insanları gerçek yüzünü göstermeyen bu dünyaya karşı koruyacaktır... yalnızca duyumların, algıların ve düşüncelerin kalıcılığına inanan buddha, insan kişiliğine inanmamıştır... öğretisine göre her insan iştahlarına egemen olarak, bilgisizlikten kurtularak, kendini başkalarına yardıma adayarak, düşmanlarını bağışlayıp severek kendi kurtuluşunu sağlayabilir. o zaman daha yeryüzündeyken nirvana'ya ulaşılacaktır....bir nevi bogazi frenleme ogretiside denebilir..
  • sakyamuni'nin 4 kuralı:
    hayat acıdan ibarettir
    bu acılar tutkulardan ve arzulardan kaynaklanır
    acılardan kurtulmanın bir yolu vardır
    bu yol "sekiz yollu patika" dır.
  • buda, hinduizmin din adamlarının özünü kaybetmesini, şöhret meraklısı olmaları ve öğretinin unutlmaya yüz tutmuş olduğunu gören ve hinduizmde büyük bir devrim yapan kişidir. devrimi daha çok ahlaki açıdandır.
  • 29 ülkede benimsenmiş bir din ve felsefi sistemin kurucusu. buddha sözcüğü sanskritçe uyanan veya aydınlanan anlamına gelir.
  • kelime anlami olarak anlati, oyku, hikaye. buddha sanilanin aksani bir isim diil, bir unvandir. aydinlanmis olan.
hesabın var mı? giriş yap