şükela:  tümü | bugün soru sor
  • budapeştede bir teknik üniversite.

    macarcadaki adı budapesti muszaki és gazdaságtudományi egyetem ' dir. özellikle türkiye , kıbrıs rum kesimi ve irandan çok sayıda yabancı öğrenci barındırmaktadır. köklü bir üniversite olduğundan orta avrupanın en iyi teknik üniversitesi olarak görülür. nobel ödülü kazanmış mezunları ile nam salmıştır bunların arasında ; halografinin muciti dénes gábor,ünlü kimyacılar george oláh, donát bánki ve karburatörün muciti ünlü fizikçi eugene wigner yer alır.

    http://portal.bme.hu/langs/en/default.aspx
  • macaristan'ın odtü'südür.sadece yabancı uyruklu öğrenciler parayla okur.macar öğrenciler ülkenin en iyi öğrencileridir.fasa fiso,dalgaya alınacak bir üniversite değildir.çok ağır ve ciddi bir eğitimi vardır.mimarlık fakültesi için konuşacak olursak buradan çıkan mimarlar 500 yıl öncesinin mimarları gibi tasarım yapmayı, iç dizaynı, el çizimini, ileri derece fiziği, ileri derece matematik ve geometriyi, duvar örmeyi, boya badana sıva yapmayı vs.. en ince ayrıntısına kadar öğrenir.uzun lafın kısası ağlatır öğrencilerini.ayrıca 1956 macar devrimi bu üniversitenin ana binasında öğrenciler tarafından başlatılmıştır.
  • bir aksilik olmazsa erasmus programı kapsamında gelecek yıl bir yıllığına eğitim göreceğim üniversite. tarihi binası ve heykelleri bile hayran kalmaya yeter gibi. heyecan yok değil.*

    edit: (gidemedi).*
  • kütüphanesi hafta içi akşam 8'e kadar açık olup hafta sonu tamamen kapalıdır