şükela:  tümü | bugün soru sor
 • budagönlüm sendepeşte.
 • (bkz: budapest)
 • dünyanın en romantik şehri denir. abartılmıştır biraz belki ama yine de romantik bir şehirdir. tuna nehrinin iki yakasını birleştiren köprüler özellikle geceleri ışıl ışıl ve göz alıcıdır. avrupa'nın en eski lunaparklarından biri ve en büyük ikinci hayvanat bahçesi budapeşte'dedir. bizim istiklal caddemizin oradaki karşılığı vagi utca'dır. utca cadde demektir zati. şehrin en ilginç yanı, tarih byunca içinde bulunduğu avusturya-macaristan imparatorluğunda hep viyana'nın arka planında kalması nedeniyle bir eziklik yaşamasıdır. bu nedenle şehirde göreceğiniz tüm tarihi binalar bir başka şehirdeki bir binanın taklididir. nerede güzel bişigörseler aynısını kendi şehirlerine de yapmış adamlar. ucuz bi şehirdir budapeşte. türk mafyası baya bi etkindir. yani başınız sıkışırsa türk'üm ben diye bağırın büyük ihtimalle tehlikesizden uzak duracaktır. tabi rus mafyası ile karşılaşırsanız durum tersine de dönebilir. tuna nehrinin ortasında margaret adası vardırbir de. hoş adadır, bisikletgillerden garip araçlar kiralayıp sevgilinisle dolanabilirsiniz ada boylarında. bir de tabe kaplıcaları ünlüdür budapeşte'nin. girmeden olmas. dört ana hattan oluşan karmaşık bir metro sistemi vardır ki dünyanın en eski yer altı raylı sistemidir bu dört hattan biri. karmaşık metro sistemi türkler için ciddi bir sorundur ve illa ki bi yerlerde yalnış bi kapıdan felan geçip ceza ödersiniz. hep de aynı adam keser cezayı. kıl olursunuz ipneye ama ne vakit üzerine yürüseniz pasaportunuzualmakla tehdit eder sizi. yemekleri çok yağlıdır macaristan'ın, bu nedenle budapeşte'de genelde mcdonalds felan yenir. striptiz kulüplerinde ucuza eğlenilir. zaten klüplerin çoğutürklerin elindedir ve türküm derseniz krallar gibi karşılanırsınız. kahramanlar meydanı görülmesigereken yerlerden biridir veşehrin kalbidir. bir denew york kafe vardır ki budapeşte'ye gidip newyork kafeyi görmedim diyenler boşagitmgişler demektir.

  atlas dergisi'ne kabul edilmemiş ama hiç vazgeçmemiş dikakana bey masasından bildirdi.

  (bkz: atlas dergisine yazamayan suserin hırsı)
 • yılbaşında balolar düzenlenen süper etkileyici bi opera binası olan, osmanlı zamanında yaşamış ulu kişi gül babanın türbesini de bünyesinde barındıran, adımbaşı solarium salonuna rastlanan şehir. bikaç yüzyıl öncesine değin ortasından geçen tuna nehrinin iki yakasında iki ayrı şehirmiş "buda" ve "peşte". sonra birleşip tek şehir olmuşlar. "buda" tarafı daha eski olup, osmanlı döneminden kalanlar da dahil, daha çok tarihi unsur barındırırken, "peşte" tarafı daha yeni ve moderndir. tabi elin avrupalısının modernliği, türkiyede tarihi kabul edilen avrupai tarzda binaları içermektedir.*** nehrin ortasında bir ufak adacık vardır ve bol ağaçlı bi park vardır üstünde. işte bu parkta bi saray bulunmakta, ayrıca her yıl doğu avrupanın en büyük rock-elektronik müzik festivallerinden biri düzenlenmektedir.
 • genelde batı avrupa kentleriyle yarısabilecek, hatta çoğunu güzellikte geçebilecek nitelikte olmasına rağmen pek tanınmayan sehir. gidildiğinde tuna nehri üzerinde tekne turu yapılması, bu turun ise gece opsiyonunun seçilmesi tavsiye edilir.
  (bkz: macaristan)
  (bkz: estergon)
 • amsterdam'a 1211, londra'ya 1771, madrid'e 2709, paris'e 1561, prag'a 574, roma'ya 1349, viyana'ya 265 kilometre uzaklikta konumlanmis, beni benden almis, gece manzarasi ile istanbul'u aratmamis sehir.
 • yurtdışında gördüğüm nadir şehirlerden biri ama aralarında en nostaljiği diyebilirim. şehrin ortasında geçen tuna nehri , inanılmaz bir atmosfer katıyor şehre. bu kentten aklımda kalan başlıca şeyler; fakirliğin olması, taxiler pahalılığı, bi de bi restaurant'da telefonumu unutmuştum ve otelden o restaurant'a telefon ettiğimizde tesadüfen bi taxici telefonu açmış ve benim tel.i bulup otele kadar getirmişti. ve sonucunda o taxiciye çok yüklücene bi bahşiş wermiştik..
  çok güzel bi şehirdi... kesinlikle görülmeli..
 • şehir de, erkekleri de, manzarası da, soğuğu da aşık olunacak şehir. bir de palinka diye içkisi var. hangi meyvenin palinkasıysa, önce o meyvenin kurutulmuşunu ağzınıza atmanız, sonra da kocaman olan palinka shot'ını diklemeniz gerekiyor. oldukça acı, ama içip aralıkta kendinizi sokağa atınca, bir daha hiç üşümüyorsunuz.
 • global underground serilerinin 11.sine ev sahibi olan şehir..
 • buda ve peste olarak tuna nehrini ortasina alip iki bolume ayrilmis guzide sehirlerden biri.buda kisminda tuna nehri kiyisinda forum otelde kalinabilir.peste kismindaki zeytin dali tutan kadin heykeli(ozgurluk heykeli imis) cok guzel gorunuyor buda'dan.tarihi binalari,arslanli kopru,gul baba turbesi,tokaji şarabi,mataralari,elisleri vs vs..halki yeni olan hicbirseyi sevmiyormus eski ve yeni sehir diye adlandirmislar sehri.