şükela:  tümü | bugün
  • kalesine girerken dalaran'a mı geldik amk hissi yaratan şehir.
  • istanbul bogazini ilk defa gormus olmayi dileyen istanbul sakinlerinin dunyada ayni etkiyi yasayabilecekleri tek sehir.
  • dün sabah arkamda bırakıp türkiye'ye döndüğüm şehir.

bir haftalık tecrübemi paylaşmakta fayda var.

- para birimleri forint. yaklaşık 125 forint 1 tl ediyor. 1 euro en son 280-290 forint arasında gidip geliyordu. daha önce yazılmış ama interchange yazan turuncu tabelalı ofisler çok düşük kurdan bozuyor. o yüzden uzak durmakta fayda var. çeşitli firmalara ait genelde mavi tabelalı change, exclusive change gibi ofisler daha yüksek kurlardan bozuyor. bir döviz bürosunun sizi kazıklama ihtimalini anlamanın yolu şu: euro'nun alış ve satış fiyatı arasındaki farka bakıyorsunuz. eğer çok uçurum varsa (ör. 250/290) uzak durmakta fayda var. tl ile değişim yapmak da bazı ofislerde mümkün ancak çok yaygın değil. o yüzden euro götürmekte fayda var.

- havaalanından merkeze airport shuttle en mantıklı ulaşım aracı gibi görünüyor. 5500 forint'e gidiş-dönüş bilet alıyorsunuz. adamlara gitmek istediğiniz adresi veriyorsunuz. yakın yerlere gidecek 6-7 kişi toplandığında minibüs şoförü sizi çağırıyor. dönüşte de istediğiniz saatte gelip adresinizden alıyorlar.

- ben epey düşük beklentilerle gitmiştim. fakat viyana, brüksel, barcelona gibi büyük avrupa şehirlerini görmüş biri olarak diyebilirim ki bu şehirlerden hiçbir eksiği yok.

- şehrin buda kısmında bizim topkapı sarayı gibi şehrin bir bölümünü surlarla çeviren bir kale var. içerisinde önemli tarihi turistik mekanlar mevcut.

- ben tüm görülesi yerleri bir baştan bir başa yürüyerek gezmeyi tercih ettim. mesafeler çok uzun değil ancak akşamında feci yorulmuş oluyor insan.

- akşam hava karardığında tuna nehri boyunca bir cruise gemisi ile gezi şart. gündüz gezilen o binaların ışıklandırması insanı baştan çıkarıyor. nehrin doğusundaki limanlarda çeşit çeşit cruise gemileri var. ilk gittiğimiz yerde 3500 forint fiyat vermişlerdi ama daha sonra 1900 forint'e bir tane bulduk. ismi yanlış hatırlamıyorsam dunayatching gibi bir şeydi. eğer yemekli bir program tercih etmeyecekseniz gemiden gemiye çok bir fark yok bence. zaten aynı yerleri görüyorsunuz sonuçta.

- gulyash adlı bir çorbaları var geleneksel yemek olarak. bizim etli patates yemeğinin biraz daha sulu ve baharatlı olanını çorba diye içiyorlar. çok bir şey beklemeyin.

- memlekette bira epey ucuz. markette fiyatlar 200-300 forint arası değişiyor. 2 lira civarı yani. barlarda da 500 forint civarı.

- şehirdeki hemen hemen herkes ingilizce biliyor. dil konusunda hiç sıkıntı yaşamadım.

- toplu taşıma genel olarak 24 saat çalışan tramvay ile sanırım gece 12'ye kadar çalışan metro hatları üzerinden sağlanıyor. fakat toplu taşıma biraz pahalı. bir bilet 320 forint ve tek bilet ile istediğiniz yere gitmek oldukça zor. aktarma imkanı da yok. tramvayda saat 20'ye kadar bilet kontrolüne rastlamadım hiç. fakat özellikle gece 12'den sonra bineceğiniz bir tramvayda bilet kontrolü yapılması muhtemeldir. o yüzden vicdanınız el verirse gündüz saatlerinde bilet basmadan binebilirsiniz tramvaya. diğer zamanlarda da yanınızda bileti bulundurup cihaza okutmak için görevli gelene kadar bekleyebilirsiniz. bir ihtimal bilet basmadan kurtarırsınız. fakat görevliler çok agresif oluyor genelde, muhatap olmamaya çalışın.

- şehirde türk esintilerine rastlamak mümkün. gül baba türbesi, türk sokağı ve kemal atatürk caddesi bulunmakta. türklere karşı antipati değil genel olarak saygı duyuyorlar. her yerde bulabileceğiniz türk kebapçılarının hemen hemen hiç biri türk değil.

- arkadaşım geceliği 8 euro'ya hostel bulmuştu merkezde. araştırmakta yarar var.

- prizleri bizimkiyle aynı. herhangi bir dönüştürücü kullanmaya gerek yok.
  • bir zamanların budin'i.
  • türkleri gezdiren turist otobüslerinin estergon kalesi gezisi esnasında barış mançodan estergon kalesi'ni çaldıkları şehir.
  • gece sadece ışıklandırmayla olağanüstü hale gelen şehir. buda tarafı daha tarihi ve sakinken peşte daha hareketli ve modern yapıdadır. gittiğim prag-bratislava-budapeşte üçlemesinde şüphesiz ki en sevdiğim yer olmuştur.
  • gezilip görülmesi gereken şehir. herhangi bir yere gitmeden önce sürekli acaba nereleri gezsem diye bir soru gelir aklıma. ekşi sözlüğü bu nedenle açarım hep. derli toplu bir liste bulursam ne ala... teker teker okurum nerelerde ne yapılabilir diye. işte size derli toplu ancak tüketici olmayan bir liste.

1. zincirli köplü ve széchenyi meydanı (lánchíd ve széchenyi istván tér eski adı: roosevelt tér)
    2. elizabet köprüsü ve 15 mart meydanı (erzsébet híd ve március 15. tér)
    3. margit adası (margit-sziget)
    4. buda kalesi ve kraliyet sarayı (budai vár ve királyi palota)
    5. balıkçı burcu (halászbástya)
    6. matyaş kilisesi (mátyás templom)
    7. arnavut abdurrahman abdi paşa'nın mezarı
    8. parlamento (országház)
    9. tuna nehri kısyısndaki yahudi ayakkabıları anıtı (cipok a duna-parton)
    10. bazilika ve deak meydanı (szent istván-bazilika ve deák ferenc tér)
    11. vaci caddesi (vaci utca –vatsi utsa okunur- alışveriş caddesi)
    12. café gerbeaud (turistik pahalı bir cafe)
    13. gül baba türbesi (rózsadomb)
    14. vajdahunyad kalesi (vajdahunyadi vár)
    15. széchenyi hamamı (széchenyi gyógyfürdo)
    16. kahramanlar meydanı (hosök tere)
    17. new york café (turistik pahalı bir cafe)
    18. sinagog (dohány utcai zsinagóga)
    19. geller tepesi (gellért-hegy)
    20. macar devlet operası (magyar állami operaház)

ayrıca özellikle robe ve galahad müzelerin de eklenmesi gerektiği konusunda beni uyardılar. teşekkür ederim. o zaman listeye müzeleri de ekleyelim:
    bir gün umarım ben de giderim.

21. terör evi müzesi (terror háza múzeum)
    22. macar ulusal müzesi (magyar nemzeti múzeum)
    23. sanat galerisi (mucsarnok)
    24. uygulamalı sanatlar müzesi (iparmuvészeti múzeum)
    25. güzel sanatlar müzesi -(szépmuvészeti múzeum)
    26. ludwig müzesi/çağdaş sanatlar müzesi (ludwig múzeum/kortárs muvészeti múzeum)
    27. macar ziraat müzesi (magyar mezogazdasági múzeum)

not 1: bir de mutlaka budapeşte'de tuna nehrinde gece gemi turu yapın bir saat. pişman olmazsınız.
    not 2: ilk gördüğünüz yerden euro bozdurmayın. çok fahiş fiyatla forint veren yerler çok. (şu sıralar 280 forint 1 euro ama en iyi bozdurduğum yer 277'den bozdu. en kötü bozduran yer ise 219. aradaki fark inanılmaz. komisyon almıyoruz diyorlar ama yine de soyuyorlar!)
  • sadece szimpla için yine giderim hep giderim dedirten şehir. ayrıca burda içkiler daha bir alkollu gerçekten. şehri alka seltzersiz gezme fırsatım olmadı ama nehir köprüler falan o halde bile etkilemişti.

ayrıca (bkz: #29836546)
  • 3 hafta sonra eğitim için gideceğim ve en az 1 yıl kalacağım şehir. hakkında okuduklarımdan başka bir şey bilmiyorum ve heyecanlıyım sözlük.!
  • yaşamak istediğim şehir.
hesabın var mı? giriş yap