şükela:  tümü | bugün
  • muhtesem* trompetci. sadece trompetci degil, ayni zamanda da kral. hatta trompet calmada ilk kral.
  • zamanında kayıt cihazları henüz keşfedilmediği için günümüze müziği hakkında sadece onu dinleyen insanların söyledikleri şeyler kalan kral tropmetçi.
  • a.b.d.'li caz sanatçısı(1868-1931)
    asıl mesleği berberlik olan buddy bolden,xix.yy. sonlarında new orleans'ta bulunan otuz kadar toplulukla kurduğu ilişkiler sonucunda kornet çalmayı öğrendi.1890 yıllarında yönettiği toplulukla görülmemiş bir başarı sağlayarak,caz tarihinin ilk ünlü sanatçısı oldu. dinlemiş olan herkesin.kornetindeki ses gücünün erişilmez olduğunda birleştikleri,bir çalmaya başladı mı kentin dört bir yanından işitildiğini söyledikleri bolden'ın yaşamı üstüne bilinenler,gerçek olaylardan çok söylentilere dayanmaktadır. 1907 yılında(yani yeteneğini kayda alma olanağının doğmasından çok önce) bir ruh sağlığı kliniğine kapatılmasıyla (büyüklük hastalığı,sanrılar,paronaya sayıklamaları) müzik yaşamı apansızın kesilmiş ve ölünceye kadar bir daha çalmamıştır.
  • (bkz: careless love)
  • gelmiş geçmiş en ünlü trompetçi olarak lanse edilen* new orleans musicin ilahı.
  • bu adam hakkinda ortaya atilan bir hipotez vardir ki, kanitlanmasi imkansiz olsa dahi dogruysa jazz denen muzigin neden akil isi olmadigini anlamamiza yardimci olabilecektir.

buddy efendi, sizofreniden muzdarip bir abimizdir. bu yuzden olsa gerek, senin benim gibi degildir, kafasi baska turlu calismaktadir. nota okuyamaz. "hadi beyler do majorden giriyoruz" dendiginde "do major ne la" diye dusunmesi olasidir. netekim kendisi de bunun ustune dogaclama yetenegini gelistirmistir. zaten isin asil ilginc kismi burda basliyor : buddy abimizin dogaclama calmasi, kendisinin icra ettigi ve ragtime adiyla da bilinen muzige yeni bir soluk katmistir ve bilin bakalim bu yeni soluktan hangi muzik dogmustur.
    jazz.
    yani kabaca diyebiliriz ki, zamaninda dunya uzerinde buddy bolden isimli bir sizofren yasamasaydi, belki bugun jazz denen sey olmayacakti, tabi hipotez dogruysa.

zavalli adam 30 yasindan hakkin rahmetine kavusacagi 54 yasina kadar bir akil hastanesinde kapali kalmistir, o ayri.
  • hakkındaki efsaneden ikisi: birçok caz geleneğinin yeleşmesine yardım etmiş olabileceği ve korneti tersten çaldığı (bkn, meşhur bolden fotoğrafı) ve içtiği içkiye göre 7 ila 20 km’den duyulabildiğidir.
  • jazz müziğinin ilk büyük ismi olarak kabul edilen isimdir. 1930lu yıllarda ölüyor ama maalesef jazz'a ait kayıdını geçtim doğru düzgün resmi bile yoktur. isminin önemi de çok sonradan kayıtlara geçmiştir 1970lerde. başlangıçta yanındaki insanlara çok sert davranmıştır, sonra 'ben ne yapıyorum, bunlar benim yarın bir gün sonum olabilir, sanatımı taklit edebilirler' diye korkulara kapılarak (bkz: improvisation) kavramını jazz'ın içine sokmuş her gün bir önceki günden daha farklı çalmıştır, taklitlerin önüne geçmek adına. gel gelelim bu farklı/doğaçlama çalma olayı taklit edilmeye başlanınca da resmen kafayı yemiş paranoyaları kontrol edilemez bir hal almıştır, bunun sonucunda da akıl hastanesine kapatılmış, orada da vefat etmiştir.
  • içkiye uyuşturucuya karıya kıza çok düşkünmüş. o zamanlar da kornete ne kadar güçlü üflerse o kadar erkekliğini kanıtladığını düşünürlermiş. bu yüzden de ablalarımız baya hasta oluyorlarmış kendisine.

buraya güzel şeyler yazmıştım ki salaklık yapıp yukardakileri okumayıp aynılarını yazmışım. bunu kimse yazmamış bari bu dursun.*