şükela:  tümü | bugün
 • ing. wheat gluten

  en kuvvetli bitkisel protein kaynaklarından birisi. aktarlarda filan bulunabiliyormuş. yemek işini bilenler buğday gluteni, engevita, nohut ve baharatları harç yaparak ev yapımı etsiz sosis tarifine ulaşmışlar.

  işte burda yunan-türk yapımı buğday gluteni temelli sosis:
  http://www.greekturkish.com/…rkish/tag/vegan-sosis/

  aha bu da gluteni bir kiloluk paketlerde satan izmir merkezli web sitesi:
  http://magaza.hammaddeler.com/…i-1-kg,pr-25133.html

  benim önüme hazır nazır paketli endüstrik şeyler getirmeyin diyen doğalcılar içinse şu aşağıdaki videoyu gösterebilirim. herkes çok uğraşırsa hamuru yıkaya yıkaya içindeki glutene ulaşabilirmiş aslında. inanırsak olur bence. inanan budistler ördek yerine bunu et gibi hazırlayıp yerler hatta:
  https://www.youtube.com/watch?v=aahvxajl8oa
 • sindirimi pek çok insan için oldukça zor olan proteindir.
 • 50 veya 100 gramlık tüketimlerden çölyak hastalığından müzdarip olmayan bireyler adına sıkıntı çıkarır mı çıkarmaz mı emin olamadığım ve hiçbir yerde sonuç bulamadığım şeydir kendileri. bulabilirsem veya kendim deneyerek sonuçlarını birkaç ay içinde editlerim.

  kısa süreli sonuçlar gerçeği yansıtmaz. tahliller vs derken birkaç ayımı alacaktır. ama bilenlerden ön peşin olarak yorumlarını özelden beklerim.

  edit:https://www.reddit.com/…_of_eating_seitan_everyday/

  her gün yediğini söylemiş bir arkadaş ama gramaj olarak bir yazı yok. editlenecek kaynak ve kendi düşüncelerim olarak.

  edit2: çok etkisinden vs bahsediliyor çok okudum ettim ama kafam karıştı sipariş etmeme rağmen galiba evde çürüyecek. şu anlık kullanmamayı tercih ediyorum. belki ileride.
 • türkiyede amerikadaki gibi çeşit çeşit un olmadığından özellikle pizza, kruvasan gibi tariflerin çok daha çıtır ve dişe gelecek şekilde pişmesi için mutlaka una eklenmesi gereken protein.

  "bread flour" isteyen tüm tarifler için ununuzun her 100 gramı için 3 gram bundan ekleyin.