şükela:  tümü | bugün
 • asil ismi george moran olan irlanda gocmeni bir ailenin cocugu chicagolu gangster.hep al capone ile didismis, st valentines day massacre adiyla bilinen ve 7 adaminin olumuyle sonuclanan olaydan sonra mafya dunyasindan cekilmistir
 • (bkz: only capone kill like this)

  george "bugs" moran, 1891 yılında illinois eyaletinde polonya göçmeni bir ailenin çocuğu olarak doğdu. kendisinin irlandalı olduğu yanılgısı liderliğini de yaptığı northsiders'ın al capone'un düşmanı olan irladalıların çetesi diye bilinmesindendir. halbuki çetenin en belli başlı yedi liderinden sadece biri irlandalı,* dördü polonyalı**** biri italyan* ve biri de yahudiydi.*

  o dönemlerde gangsterler gerçek adlarıyla değil de lakaplarıyla gazetelerde yer alırlardı. yani george moran'ın bugs moran diye bilinmesi gazetecilerin marifetidir. ancak lakabın çıkış noktasının şişman ve gamzeli olması nedeniyle patronu dion o'banion'un kendisini bugs bunny'ye benzetmesi olduğu söylenir.

  northsiders'ın dion o'banion ve hymie weiss'tan sonra başa geçen üçüncü lideridir. ilk ikisi capone tarafından öldürülmüştü. moran'sa capone'un hazırladığı ve organize suç örgütleri tarihinin en ünlü suikast girişiminden kıl payı ve tamamen şans eseri kurtulmuştu. st valentines day massacre o kadar ünlüdür ki olayın olduğu bina yıkılırken civardakiler tuğlalarını saklamak için birbirleriyle yarışıyorlardı.

  6 kişinin tomphson mermileriyle delik deşk edilmesiyle sonuçlanan saldırının ardından chicago'nun akşam gazeteleri moran'ın da öldüğünü yazmışlardı. ölenlerden biri olan ve gangsterlikle ilgisi bulunmayan reinhart schwimmer'ı tıpkı katiller gibi polis de moran sanmştı. ancak ertesi sabah ortaya çıkıp suç tarihinin en ünlü demecini vermesiyle gerçek anlaşıldı. sadece capone böyle öldürür!

  sevgililer gününden sonra northsiders bir daha eski günlerine dönemedi. çetenin efsanevi kadrosunun tamamı bu olay ve öncesinde öldürülmüşlerdi. ancak moran, örgütünü kesin bir hezimete uğramaktan da korumuştur. çete geleneksel nüfuz sahası olan 41 ve 42. bölgeler ve kuzey batı banliyölerinde kimsenin kontrolüne girmeden kendilerine ait kumarhaneler, yarış sahaları, gece klüplerini çalıştırıp kanada'dan getirdikleri whiskiyi tüm chicago'ya dağıtmaya devam ettiler. ancak eskisi gibi bir numara olmak için capone'la çatışmaya giremiyorlardı. zaten artık 1932 yılında capone vergi kaçakçılığı suçundan hapse gönderildiğinde böyle bir çekişme hali ortadan kalkmıştı.

  1936 yılında sevgililer günü katliamının uygulayıcısı olduğundan şüphelenilen ama mahkum edilemeyen jack mac gurn kaldırımda yürürken kafasına sıkılan iki kurşunla öldürüldü. cesedin avucuna bir sevgililer günü kartı iliştirilmişti..

  bugs moran bu olaydan kısa bir süre sonra eyalet hapisanesinde akciğer kanserinden öldü.

  ps. evet cahil bir polonyalı göçmen olan bugs moran verdiği demeçte fiile gelecek -s takısını kullanmayı unutmuştur.*
 • al capone'un lideri olduğu la cosa nostra'ya yani italyan kara eline kafa tutmaya calışmış beyaz el yani irlanda çetesi lideridir. sevgililer günü katliamı sonrası karizması fena çizilmiş ve daha sonraları bir bankayı soymaya çalışırken öldürülmüştür. john torrio suikastını düzenleyen adamdır ayrıca.
 • kanadalı fransız bir aileden gelen chicagolu gangster.