şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eh aynisi degil ama daha iyisi icin (bkz: groundhog day)
 • işyerlerindeki denyo patron repliklerinden:
  - şimdi şunu, bunu, onu, onu da ve bunu da yapıp getiriyorsun.
  -peki efendim. ne zamana yetişmesi gerek acaba?
  - cok acil bekliyorum.
  - yani deadline nedir efendim?
  - dündü.
  - anlıyorum efendim, bugün aslinda dündü.
  - aferim.
 • orijinal ismi 12 01 olan bir film. barry adında bir eleman, aynı işyerinde çalışmakta olan lisa adlı bir hatuna aşıktır. fakat lisa bir şekilde iş çıkışında vurulur ölür. barry kendini alkole verir, bardan zilzurna eve döner, çalınmadık yanlış kapı kırılmadık vazo bırakmaz. ertesi sabah uyandığında bir önceki günün tekrar etmekte olduğunu farkeder ve olaylar gelişir.
  zamanında izlediğimde çok çok sevmiş olduğum bir filmdi. kasedini alıp izlememek için kendimi zor tutuyorum, lakin eski olan eskide kalsın, çocuk halimle izlediğim filmlerin büyüsü eşşek kadar halimle izlediğimde bozulmasın..
 • beğenilmeyen günü pas geçme hakkını kullanırken söylenen.
 • varyemez amca'nin bir bolumunde de vardi. ufakliklar cumartesi harcliklarini alabilmek icin bin bir numara ile cuma gununu tum dunya'da cumartesi yapmislardi. amaclari cumartesi zamlanacak bir hedeyi erkenden almakti. ellerinde para adama gittiklerinde adam "bugun cumartesi sizin hede zamlandi" demisti, bolumun sonunda.
 • 12 01 ve groundhog day filmlerine türkiye'de verilen isimdir. her iki filmin de gösterime giriş tarihinin 1993 olması ve senaryolarının temelindeki fikrin tamamen aynı olması nedeniyle bu iki filmin birbiriyle karıştırılmasına neden olur. bir zamanlar 12:01'i izlemiş ve çok beğenmişseniz ancak filmin orjinal ismini bilmiyorsanız bu filmi bir kez daha izlemek istediğinizde groundhog day ile karşılaşabilirsiniz. bu da filmin ilk sahnelerinden itibaren büyük bir kuşkuya düşmenize ve bunun o eskiden izlediğiniz film olmadığı hissine kapılmanıza sebep olur. fakat filmin türkçe isminden ve temel kurgusundan o kadar eminsinizdir ki izlemekte olduğunuz filmin de bu iki özelliğe aynen sahip olduğunu düşününce hafızanızın sizi yanılttığını sanabilirsiniz. filmde hikaye şekillenmeye başlayınca ise içinizdeki kuşku yerini bunun doğru film olmadığı fikrine bırakır. bu kadar benzerliğe rağmen izlediğiniz film sizin bildiğiniz o film değildir. elbette bu durumun tam tersi de olasıdır. yani groundhog day'i izlemiş biri bu filmi bir kez daha izlemek istediğinde 12:01 ile başbaşa kalıp aynı şaşkınlığı yaşayabilir. iki filmin de aynı isimle türkçe'ye çevrilmiş olması işbu durumu yaratsa da iki filmden birini izleyip sevmiş olanın diğer filmi de beğenme olasılığı yüksek olduğundan bu karışıklık memnuniyet de verebilir.
 • bir pazar günü öğlene doğru televizyonda haftasonu programlarının olduğu yıllardan birinde program arasında star ya da tele onda izleyip hastası olduğumuz isim olarak aklımda lanetli cumartesi gibi bir şey kalan filmdir. sonradan ismini ne kadar aradıysam da groundhog day dışında bir filme denk gelemedim.

  yıllar sonra arayıp didinip saniyede 2,0kb gibi dial-up bağlantıyı bile aratan hızlarla indirdikten sonra türkçeyi geçtim ingilizce altyazısının bile nette olmadığını görünce hüsrana uğratmış filmdir.