şükela:  tümü | bugün
  • 1998' de çıkan "the best of ilhan irem / 3" albümü "hayat öpücüğü"nde yer alan eski bir ilhan irem şarkısı.
    sözleri aşağıdaki gibidir;

karanlıklardan güneşe doğru
    senin için yapmıştım bu sonsuz yolu
    her gülüş taşırken bir tomurcuğu
    kanatlandık, kısaltmıştım cennete doğru
    bugün benim doğum günüm
    sevgin ölmek gibiydi yaşama döndüm
    bırakıp ta gitsen bile
    ikiyüzlü aşkına gülegüle
    bugün benim doğum günüm
    bırakıp ta gitsen bile
    ikiyüzlü aşkına gülegüle
    gülegüle, gülegüle yalanlara gülegüle
    gülegüle, gülegüle oyunlara gülegüle
    şimdi dikenler, taşlar dilinin altında
    ne bahar, ne çiçekler bir duman kapkara
    artık ne güneş, nede cennete bir yol var
    senden başka güneşler ve çiçekler var
    bugün benim doğum günüm
    bırakıp ta gitsen bile
    ikiyüzlü aşkına gülegüle
    bugün benim doğum günüm
    bırakıp ta gitsen bile
    ikiyüzlü aşkına gülegüle
    gülegüle, gülegüle oyunlara gülegüle
  • çoğunlukla yalnız insanların söylediği bir cümledir. karşındaki de "aa öyle mi? iyi ki doğdun." deyip geçiştirir. o kişinin belki de tek aldığı doğum günü kutlaması da bu olur. yoksa kim der "bugün benim doğum günüm" diye.
  • o gün doğum günü olan insanların söylediği bir cümledir. yalnızlıkla falan da pek alakası yoktur. doğum günüdür işte. nitekim bugün benim doğum günüm. (bkz: 16 eylül) ve ben bir başak burcu insanıyım. temiz, titiz ama tembel, çok inceleyen, mükemmeliyetçi, detaycı, kararlı... bla bla bla... geç olmuş gerek yok bu kadar ayrıntıya.
  • bugün benim doğum günüm, bir yalnız insan serzenişidir.

güzel bir günde doğmuş olmak bütün ömrünün de güzel olacağı anlamına mı gelir?

ancak yalnız geçen bir doğum gününde koca bir yurt odasında tek başına yatağının içinde doğum gününü kutlarken sorgularsın böyle şeyleri. kendine çikolatalı bir kek alırsın, üzerine yine kendi aldığın mumu diker ve aslında yalnızca sigara yakmak için kullandığın yine kendi çakmağınla mumu yakar ve üflersin. hadi bir dilek tut diyenin olmadığından bunu da kendin akıl etmek zorundasındır. ama bu doğum günü de böyle geçtiğine göre doğum günlerinde dilenen dilekler kabul olmuyormuş. bunu da bilirsin. ama yine de dilersin.

sonrasında böyle sorgularsın.

annem der ki sen çok güzel bir eylül sabahında doğdun. sabah ezanı esnasında duyduk ağıdını. sonrasında yine sorgularsın;

güzel bir günde doğmuş olmak bütün ömrünün de güzel olacağı anlamına mı gelir?
    her doğum günümde neden kendimi doğumla ölüm arasında tuhaf bir arafta hissediyorum?

derler ki tanrı ölümü önce dağlara vermiş. bakmış olmuyor, dayanamıyor. insanlara vereyim, demiş. şimdi ben dağlardan güçlü müyüm yani? hadi canım oradan! belki de bir dağ kadar güçsüzümdür. nasıl baktığına bağlı biraz da. dağlar da çok yalnız değil mi?

derler ki bir süreden sonra insan acıya da bağışıklık kazanırmış. duyarsızlaşırmış. peki her defasından neden ölüme daha da yaklaştığımı hissediyorum.

sen doğanın en güzel hali, eylül! ey beni böyle güzel bir ayda dünyaya salan yarabbi! ömrüme de serpsen olmaz mı o eylülün güzel renklerini?
  • bugün benim doğum günüm. yalnız geçirdiğim ilk doğum günüm. çok acı bee..
  • bagirin ulan iyiki dogdun muharrem89 diye*

şaka maka artık büyükten çok yaşlanma aşamasına geçmişim gibi hissediyorum 27 nedir ya ortaokul dönemimde liseli abilerlimize ablalarımıza bakıp vay be ne kadar büyükler dediğimi dün gibi hatırlıyorum zamanin ancak geçtikten sonra hizini anliyabiliyor insan.

neyse bunak bunak konuşup daha fazla canınızı sıkmayım. kutlamaları aksam editlerim umarım şu andan daha mutlu bir halde girerim editi.

tabiki mesaj kutumu yeşillendirip beni mutlu kılabilirsin sözlük *

edit: 3 pasta ve sinirsiz suser mesajiyla bu yilki d. gunu etkinliklerimi de tamamlamis bulundum. seneye allah kerim :)
  • 27 dakikadır doğum günüm. güzel bir şeye benziyor ama pek umudum yok, hayırlısı.
  • yaklaşık 1 hafta sonra askerim. burdur'da zırhlı birliklere çıktı askerliğim. ankara etimesgut'taki zırhlı birlikler, 15 temmuz'da ortalığı ayağa kaldırınca tümeni burdur'a taşımışlar. yıllar önce de burdur'a gitmiştim. sikko bir çocuk oyununda şeytan rolünü oynuyordum. yolda giderken bana burdur'un inanılmaz güvenli bir yer olduğunu söylemişlerdi. otobüsten indik, misafirhaneye gidiyoruz, taksiye bindik, tabi 6 kişi bindik, en az 2 hafta kalıcaz, herkeste bavul var, taksinin arkasına gömçürdük bavulları, ben en sona kaldım, adam iple sardı bavulların hepsini, bagaj açık gidiyoruz. neyse, vardık misafirhaneye, indik taksiden, herkes aldı bavulları bi bakıyorum benimki yok. yolda düşmüştür dedik, geri döndük taksiyle, ulan diyorum içimden, 5 dakikalık yol. burdur dediğin zaten 5 karışlık memleket. mutlaka yolda çıkar filan diyorum. yok arkadaş... arıyoruz yok, gittik camiye imama dedik anons yap. adam çıktı, şehrimize tiyatrocular geldi, valizleri kayboldu, bulan insanlık namına getirsin diye bütün şehir merkezini inletti, ertesi gün gittik yok. 1 hafta götüm donarak, tek bir hırkayla gezdim aralık ayında orada. neyse.... 1 hafta sonra askerim ve bugün benim doğum günüm.

peki ben şu an ne yapıyorum? askere gitmeme daha vakit var diye çalışmaya devam edeyim dedim. çarşamba son. arkadaş yemin ediyorum böyle bir iş yığma yok. ulan benim gibi antimilitarist bir adam askere gidiyor, bütün şirket biliyor bunu. bir durun amk dimi? yok... gidecem ya, yığ amk... sonuç; şu an evden çalışmaya devam ediyorum. bu entry'yi yazarken arkadan ahanda bu video dönüyor, sesini duyuyorum. televizyonda beşiktaş - başakşehir maçı var. evliyim ama karım evde yok. 3 tane bira söyledim, market sağolsun eve servis yapıyor. bir de bu markette kamagra diye bişey satıyorlar. ulan geçen gün bir içtim, keser sapı gibi oldu. karım evde yok ama biranın yanında onu da söyledim. içer miyim içmez miyim bilmiyorum. bakıcaz artık...

ulan 1 hafta sonra askere gideceğim, bugün doğumgünüm, evliyim, üç bira söylemişim tek başıma, whatsapp grubu var benimle aynı devrelerin olduğu ekşi sözlük yazarlarının olduğu, onlara yazdım filan. kamagra ne alaka? karım niye evde yok. niye evdeyim amk? niye bunlar oluyor lan? kafam çok karışık, çok hüzünlüyüm aslında...

"bugün benim doğum günüm" demek, bazen hiçbir anlam ifade etmeyebiliyor. bazen hiçbir anlam ifade etmeyen bir sözdür bu.

not: siyah bere düşmez yere... 369/4 selamlar.