şükela:  tümü | bugün
 • hihoha... şeklinde dewam eder... ataturk'un söylediği rivayet edilir, o yüzden cuma günü bu sözü söyleyerek birisinin ensesini tokatlarsanız, ses çıkarmaz, laga luga yapmaz... cuma günü ense açık gezmemeyi [nasılsa] öğütleyen bir sözdür...
 • - şş baba... atatürk ne demiş, bugün cuma enseyi kapa... [şlllaak} rihöhahaney..
  - ooofff... her neyse atatürk demişse bişi diyemem... saolasın...
 • bunu soyleyip ensenize bir tane indiren insanlar vardir ki saka oldugunu bilirsiniz, kizmak istersiniz ama kizamazsiniz ve gulup gecmek zorunda kalirsiniz. daha sonraki gunlerde ise yanlarina yaklasmazsiniz, yaklasirlarsa kacarsiniz.
 • insani, ilkokul yillarinda nedense cuma ile ense arasindaki farki anlamaya itmis, abuk subuk bir sozdur bu. nicin cuma gunleri ense kapanir, bilinmez. yoksa sirf kafiye olsun diye uydurulmus gerizekali bir olay midir? evet, cinayet sebebidir, o ayri.
 • ilkokul hatta ortaokul seviyesinde katlanilabilir bir essek sakasi. ancak bunu yapan kisi kirk yasinin uzerindeyse derhal akil hastanesinden iki adet hastabakici ile bu arkadas ziyaret edilip direnmemesi ve beyaz gomlegi giyerken zorluk cikarmamasi rica ediilr.
 • hala konunun anlam ve ehemmiyetini çözememiş olmakla beraber bu tür eşşek şakalarından kaçınmak için saç uzatmanın birebir çözüm olduğu kanısındayım.
 • herkes hayatında en az bir tane "bugün cuma enseyi kapa insanı" ile karşılaşmıştır. bu insanlar sanki her gece yatmadan önce bu anın hayalini kurmuş gibi karşısına çıkan tüm insanlara bu tür fiziksel şakalar yapmaktan kendilerini alıkoyamazlar. bir süre sonra bu kişilerin yanında eğilmekten korkarsınız. ya da elini başka bir şey için kaldırdığında her an fiziksel bir şaka yapabilir endişesiyle kendinizi ondan uzağa çekersiniz.

  bu kişiler genelde zeka ürünü espriler yapmakta büyük sıkıntı çektikleri için kendilerini bu tür esprilerle kanıtlamaya çalışırlar. dışardan bakan bir gözlemciyseniz şu olayları kesinlikle görmüşsünüzdür:

  bu kişi hayatını başkalarının ensesi üzerine şakalardan uzak tutan bir kişiye yaklaşır ve son derece sert şekilde şaplak atar. "bugün cuma enseyi kapa!" çıkan ses eğer çok yüksek ise şöyle bir tepki gelir akabinde: "off ne şapladı ama!" ya da "ehe ehe sese bak."
 • atatürk neden bu sözü söylemiştir. çünkü türk halkı islamdan uzaklaştırılmak istenmiştir. ingilizlerle yapılan plana göre cuma namazı için dışarı çıkan türk milleti "atatürk ne demiş" diye başlayıp, "bugün cuma enseyi kapa" şeklinde yapılan bir espriye ve sonrasında enseye gelen koca bir şaplağa mağruz kalacaktı. saldırılara mağruz kalmak istemeyen insanlar cuma namazı için dahi dışarı çıkamayacaktı. öyle de oldu, genellikle cuma namazı öncesi enseye alınan şaplaklar milleti canından bezdirdi. özellikle 28 şubat döneminde insanlar dışarıya korkar oldu. ancak ne var ki planı yapanlar recep tayyip erdoğan'ı hesaba katmadı. 2002 yılında ak partinin iktidara gelmesiyle "bugün cuma enseyi kapa" olayı da bıçak gibi kesildi. tabi resmi tarih bunu yazmaz

  alıntdır (yazan: hüloğ)