şükela:  tümü | bugün
  • izmir’de inşaat işçisi mehmet çelik’in beşinci kattan düşen gaz beton parçaları nedeniyle ölümünün ardından skandallar ortaya çıktı. 61 yaşındaki çelik, yıllardır inşaatlarda çalışmasına rağmen sadece 2 bin 300 prim günü ödendi ve emekli olabilmek için iş güvenliği önlemlerinin olmadığı inşaatlarda çalışmaya devam etti.kaza günü ambulans 1 saat sonra geldi, şimşek yerde yatarken inşaatta çalışmalar devam etti.
    arkadaşlarının söylediğine göre daha önce de merdivenlerden düşüp bacaklarında yaralanan bu abimiz "bugün de ölmedik" diyerek çalışmaya mecburen devam etmiş.
    haberin detayları içintık tık

birkaç gündür fakirlerle ilgili sorunsallar gündemdeydi malum.

(bkz: fakirlerin fakir olma sebepleri)
    (bkz: fakirlerin isyan edip ayaklanmama nedeni)

bu başlıklar altında yazılanlara bakınca, kalbur üstü kesimin, hayatı simülasyondan yaşadığını düşünmemek mümkün değil. mehmet çelik, şanslı değildi, söylenenlere acı bir gülümsemeyle karşılık verip, işine devam ediyordu. hayatını kimse önemsememiş,önlem almamış, öldüğünde bile umursanmamıştı. ucuz bir hayattı onunki.huzur onun için ölümden önce olmalıydı.
  • her gün inşaatlarda sessizce onlarca iş kazası oluyor.
    çoğu işçinin sigortası yatırılmıyor.

işçilerin dilinde tek bir cümle; “ mecbur olmasak inşaatlarda çalışılırmı.”
  • şu sol frame ne çok inşaat işçisinin, ne çok maden işçisinin, ne çok sanayi işçisinin, ne çok asıl işi işçilik olmayıp atanamadığı veya iş bulamadığı için inşaatlarda yaşamını yitiren öğretmenin, veya harçlığını çıkarmak için çalışmak zorunda olan öğrencinin ismini taşıdı durdu yıllardır.

birer satır, birer paragraf yazdık geçtik... biz geçtik de aileleri nasıl geçti bilemiyorum. bilemiyorum işçi sınıfı ne zaman gücünün farkına varabilecek, ne zaman bu ülke insanının cesedi üzerinden pazarlık yapılmayacak günler gelecek, ben hiç bilemiyorum...

sadece doğayı öldürmedik o betonlarla, yüzlerce işçiyi de gömdük altlarına ve kim bilir kaç evi güneşe, göğe hasret bıraktık, babalarını, evlatlarını, eşlerini, kardeşlerini alıp mezar taşı koyduk yerlerine...