şükela:  tümü | bugün
 • demokrasi.
 • bilgili ve görgülü insan yönetimi
 • disiplin.
 • kalite
 • adalet
 • tinder'a veya bilimum sosyal medya organlarına baktığımızda anında göreceğimiz üzere (bkz: vajina)'dır efenim.
 • (bkz: iphone şarj aleti),
  (bkz: powerbank),
  (bkz: like) (tercihen instagram)
  (bkz: para)
  ....
  ..
  .
  (bkz: adalet)
  (bkz: demokrasi)
  (bkz: özgürlük)
  (bkz: liyakat)
  .
  bla bla bla..

  siz mevzunun nereye gittiğini anladınız zaten.
 • "bir buçuk asırdır yanıp kavrulan, bunca keşfine ve oyuncağına rağmen buhranını yenemeyen ve kurtuluşunu arayan batı adamının bulamadığını, türk'ün de yine birbuçuk asırdır işte bu hasta batı adamında bulduğunu sandığı şeyi, o mübarek oluş sırrını çözecek [...] bir gençlik."

  necip fazıl kısakürek - gençliğe hitabe
 • farklılıkları kabul edebilmek için hoşgörü;
  gelişebilmek için değişime açıklık;
  ataerkil topluma son vermek için cinsiyet temelinde eşitlik;
  sınıfsal farklılıkları ortadan kaldırmak, en azından azaltmak için ekonomik eşitlik;
  toplumsal huzuru ve adaleti sağlamak için güven gerekli.

  tüm bunları yapabilmek için de çok iyi planlanmış bir eğitim sistemi gerekli.

  çok iyi bir eğitim sistemi için akıllı, iyi niyetli ve ileri görüşlü önderler gerekli.

  akıllı, iyi niyetli ve ileri görüşlü önderler çıkarabilmek için de iyi eğitilmiş ve toplumsal tepkisini koyan bir halk gerekli. öyle düşünüyorum. işte tam bu noktada takılıyorum. şimdi durum şu ki ben okuyan, anlamaya uğraşan ve sorgulayan bir birey olduğumu düşünüyorum. dinle pek işim yok. kimsenin yaşamına karışmıyorum; ama seçimlerimden ötürü benim yaşamıma karışan pek çok insan olduğu için hoşgörüye gereksinim duyuyorum. türkiye'nin gelişebilmesini istediğim için de insanların gelenekselliği değil ama, tutuculuğu bırakmalarını ve değişime açık olmalarını istiyorum. bir kadın olarak türkiye'de erkeklerin de kadınlar gibi acı çektiklerini fark ettiğim için cinsiyet temelinde eşitlik istiyorum. ben orta halli bir aileye doğup büyüdüm. ailem zengin olmasa da iyi bir eğitim almam için gerekli koşullara sahiptik. başka çocukların da iyi bir eğitim alıp kendi yaşamlarına yön verebilecek düzeye gelmelerini istiyorum. iradeleri özgür kalsın istiyorum. bunun için de türkiye'de insanlar eşit koşullara sahip olsunlar istiyorum. toplumdaki huzursuzluk ve adaletsizlik insanların birbirlerine güvenmemelerinden kaynaklandığı için insan ilişkileri güven temelinde kurulsun istiyorum. yolsuzluklar olmasın, cüzdanımı düşürdüğümde o bana sağ salim geri dönsün istiyorum.

  ama bunlar benim istediğim şeyler. toplumun yarısı böyle şeyler istemiyor. toplumun yarısı hayatından çok memnun. toplumun yarısı gününün çoğunu televizyon izleyerek geçiriyor ve ana akım medyayı izleyip ülkenin refah seviyesinin ne kadar gelişmiş olduğu ve herkesin bizi kıskandığı haberlerine inanıyor. toplumun yarısı, toplumun diğer yarısını düşman bellemiş.

  hoşgörü? onlardan olmamamız yanlış ve günah.
  değişime açıklık? değişime gerek yok ki. hayatlarından memnunlar.
  cinsiyet temelinde eşitlik? en akılsızına göre allah, en akıllısına göre de evrim böyle istemeseydi hepimiz eşit olurduk diye düşünüyorlar.
  ekonomik eşitlik? çalıyorlar ama yapıyorlar da. türkiye'nin refah seviyesi yüksek ayrıca. avrupa bizi kıskanıyor.
  güven? bu devirde babana bile güvenmeyeceksin. insanlar hep hain zaten. kimseye güvenme; iyi niyeti de sömür. devletin malı deniz, yemeyen domuz. değil mi?

  bilemiyorum. ben işin içinden çıkamadım. neye gereksinim duyduğumuzu biliyorum; ama bunları toplumda nasıl var edebileceğimizi bilmiyorum. özellikle de toplumun yarısı hayatından gayet memnunken.
 • (bkz: sağduyu)
  (bkz: hoşgörü)
  (bkz: benim gibi düşünmeyen salaktır düşüncesinden vazgeçmek)